| LasleaIoan1972 a întrebat:

Daca o fata x iubeste un baiat y si baiatul y nu o iubeste desi se cunosc de 9 ani si de 6 ani casatoriti,baiatul y cere divortul pe cale amiabila ca a gasit o alta fata z care il iubeste cu adevarat. sotia adica fata x nu vrea sa ofere divortul desi baiatul y a demonstrat ca nu o ma iubeste,,,,,ce trebuie facut in conditia in care fata x spune ca il iubeste foarte tare dar baiatul y nu o mai vrea nu o mai iubeste, ea nu acorda divortul iar el nu poate fi liber pentru a fi impreuna cu fata z

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Avem deci [(x+y)*9]+z= Y si Z ar trebui sa ignore X`ul si sa`si vada de viata.In timp, X`ul va reveni la ganduri mai bune cand iese din starea de disperare si va acorda Y`ului divortul.Momentan X`ul inca spera ca Y`ul mai are un rest uitat in inima lui si va reveni, asadar Y`ul nu trebuie sa cedeze acestor jocuri ci sa gadile Z`ul in continuare.

| LasleaIoan1972 explică (pentru WaterDrop):

Multumesc ai dreptate

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Chestia cu iubitul adevarat din partea fetei z e bla-bla, caci dragostea adevarata presupune sacrificiu, pana la a nu fi cu cel iubit, si, stiind ca el e casatorit, s-ar gindi si la fata x, si la ce desparte. Asta daca ar iubi cu adevarat...
Se pare ca baiatul y a dat de rutina in casnicia lui, si vrea ceva nou, a descoperit acel ceva si acum vrea sa lase ceva ce a fost frumos deoparte. Trebuie vazut daca e asta, sau daca chiar dragostea s-a racit. Ca dragostea sa se raceasca, trebuia ca fata x sa greseasca constant si uneori grav, incit el sa inteleaga ca s-a luat cu cine nu trebuie. Greu de crezut, in conditiile in care trei ani au stat impreuna necasatoriti, iar apoi s-au casatorit, deci aveau ginduri serioase, deci revenim la chestia cu rutina. In cazul asta fata x face bine ca nu ii da divortul, caci el ar trebui sa se gindeasca bine, de ce nu o mai iubeste, si ce a fost de a ajuns sa nu o mai iubeasca. Comunicarea intre fata x si baiatul y e vitala, sa vada fiecare pe ce punct se afla, ce se intampla intre ei, si daca mai e cale de intoarcere la ce a fost. Trist e ca daca totul se termina fara sa gindeasca prea mult, s-ar putea ca baiatului y sa ii para rau in cazul in care fata z ii va da papucii

| sabin89 a răspuns:

E cam complicat. Incearca sa pui problema in ecuatie. Sau s-o reazolvi prin reducere la absurd. Un sistem de doua ecuatii cu doua necunoscute poti de asemenea sa iei in considerare. Teorema lui Pitagora nu cred ca merge aplicata aici.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt cam 2 modalitati de a rezolva divortul:
1. la notar, cand ambele parti decid ca vor sa se desparta
2. la tribunal, deschizand proces si in 6-12 luni, se pronunta sentinta de divort, chiar daca nevasta insista ca nu vrea divortul. Li se va acorda o perioada de proba, dar dupa aceea se va pronunta divortul.
Daca nu-s copii la mijloc, se pronunta mai repede.

| LasleaIoan1972 explică (pentru Violleta2022):

2.la tribunal, te rog sa detaliezi, nu exista copii

| sSentiment a răspuns:

Buna. Daca sotul/partenerul tau nu te mai iubeste, nu mai simte nimic pentru tine si ti-a spus asta in fata e clar ca vrea sa inceapa o alta relatie...Trebuie sa te resemnezi pentru ca altfel nu faci decat sa complici situatia atat a ta cat si a lui, chiar daca acum treci prin momente de disperare. In viata toate trec, la fel va trece si momentul asta chiar daca la inceput iti va fi greu, timpul le rezolva pe toate. Sunt multi barbati in lumea asta, poate mai buni ca cel pe care il ai acum si cu care vei putea incepe o alta relatie poate chiar mai frumoasa decat cea pe care o ai acum...happy