| Oara_Codrut_1992 a întrebat:

Daca unchiul tatalui meu e verișor cu mama lui x ce sunt eu cu x și ce e x cu tata?

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Deci, unchiul tatăl tău este verișor cu mama lui x. Prin urmare, și bunicul tău e verișor cu mama lui x. Așadar, tatăl tău e verișor de gradul II cu x. Pentru tine, x este un fel de unchi îndepărtat! Dacă x are un copil, atunci copilul lui x este verișorul tău de gradul III.

| Oara_Codrut_1992 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Sora bunicii mele s-a căsătorit cu un bărbat care e verișor cu mama lui x, nu stiu... e greu?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Oara_Codrut_1992):

Stai... atunci se schimbă totul! Dacă sora bunicii e verișoară prin alianță cu mama lui x, atunci bunica ta nu e verișoară cu x! Prin urmare, pentru tine x este verișorul verișorului primar al tatălui tău.

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Ești Y!
winking

| Zuzu1991 a răspuns:

Esti subsemnatul rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu.
Unchiu tata+mama x =veri
Tata+x=veri gradul 2
Tu+copil x=veri gradul 3
Tu+x=nepoată+unchi grad 2

| lifit a răspuns:

Consangvinizat