| Csg_Cosmin_1996 a întrebat:

Daca verisoara primara a mamei mele este cumnata cu mama fetei pe care o place face ce ruda imi vine? Pot avea o relatie cu ea?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Habar n-am, ceva foarte indepartat si care nu e rudenie de sange. Evident ca poti, cred ca numai pana la veri primari sunt relatiile contraindicate.

2 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Pe traseu existand relatia de "cumnat/a", nu sunteti rude de sange, deci dracu stie cum se cheama gradul asta de rudenie, dar evident nu exista nici o piedica in calea relatiei.
Adica, mai pe inteles, tu si "cumnata-ta", adica sora sotiei fratelui tau (sau sora sotului surorii tale) puteti avea o relatie fara probleme. Si in cazul asta e sa zicem o rudenie mult mai apropiata decat ce zici tu in intrebare.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Stiu ceva de pana la a 4-a generatie, asta parca la Biserica am auzit