| Daniel9988 a întrebat:

Dati-mi idei pentru nume de baiat, va rog. Spuneti-mi si care dintre urmatoarele combinatii va plac:
Alexandru Matei
Rares Andrei
Cosmin Serban
George Cristian
Sincer sa fiu eu as opta pentru. primulPareri?

Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Cu multa placere! Tocmai de asta! Bebelusul sa poarte numele tatalui sau al bunicului, celalalt sa poarte un nume de mare sfant care se sarbatoreste in luna care se va naste bebelusul! Fie ca bebelusul vostru sa se nasca sanatos, frumos si puternic! Sa va traiasca baietelul, sa creasca sanatos si puternic si sa va bucurati de el! Doamne-ajuta! Complimentele mele sotiei dumneavoastra cu sanatate!

26 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa pui doar 1 singur nume, ca sa se evite orice incurcaturi sau complicatii legale, postale sau de alta natura.

| Daniel9988 explică (pentru Violleta2022):

Toti din familia mea au cate 2 nume...Si eu ma mai numesc Mihai.

| Donsavas a răspuns:

Savas,un nume turcesc ce reprezinta, in traducere, lumea in care traim. Ceva ce el trebuie sa castige in viata. Ceva ce pe el nu trebuie sa il caracterizeze. Numele sa fie unul ironic in caz de are un suflet de aur! Sanatate!

| untu a răspuns (pentru Donsavas):

Nu se pune nume turcesti, ci se pun nume crestine romanesti, ca sa poata fi botezat in numele Domnului Iisus Hristos!

| Donsavas a răspuns (pentru untu):

Iti dai seama! Fara, nu se poate. Haide acum sa ne limitam la numele din biblie! altceva sa nu alegem, nicidecum, ca na! nu se iarta pacatul stramosesc laughing Numai bine!

| untu a răspuns (pentru Donsavas):

Te inseli, prin botez se spala pacatul stramosesc de la Adam si Eva, bebelusul primeste un inger pazitor de la bunul Dumnezeu! Nasii sunt parintii spirituali ai bebelusului, in rolul caruia sa aiba grija de fin, sa creasca si sa educe crestineste!

| Donsavas a răspuns (pentru untu):

Da,e asa cum spui tu.

| untu a răspuns:

Pe ce data a nascut baiatul? Care este numele de familie?

| Daniel9988 explică (pentru untu):

Se va naste pe la sfarsitul lunii mai.Numele de familie este cel de la nickname-ul meu.

| untu a răspuns (pentru Daniel9988):

Lupulescu Ioan Constantin sau Lupulescu Cristian Constantin? Cred ca sunt potrivite, dar poti sa alegi pe care va place, care va suna cel mai bine? Ce parerea veti?

| Daniel9988 explică (pentru untu):

Al 2-ea cred, ca sa fie ca al meu happyMerci pentru sfaturi.Ca tot sunt Sf. Imparati Constantin si Elena pe 21 mai...

| Daniel9988 explică (pentru untu):

Sanatate! Numai bine!

| untu a răspuns (pentru Daniel9988):

Cu multa placere! Tocmai de asta! Bebelusul sa poarte numele tatalui sau al bunicului, celalalt sa poarte un nume de mare sfant care se sarbatoreste in luna care se va naste bebelusul! Fie ca bebelusul vostru sa se nasca sanatos, frumos si puternic! Sa va traiasca baietelul, sa creasca sanatos si puternic si sa va bucurati de el! Doamne-ajuta! Complimentele mele sotiei dumneavoastra cu sanatate!

| AC4S4 a răspuns:

Nu ma pricep la alesul numelor... dar mie personal mi-ar placea sa am un singur prenume. Nu imi place la scoala cand ma striga profesorii pe prenumele pe care nu-l folosesc, ma simt de parca nu vorbesc cu mine.
Matei e un nume foarte frumos si mai original.

| Nilsson a răspuns:

As opta pentru prima varianta, se potriveste foarte bine si cu numele de familie in fata, si la sfarsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca voi trebuie sa alegeti numele, noi nu putem decide pentru voi. Care va place mai mult sa-l alegeti.

| DjSannan a răspuns:

Alexandru Matei imi place si mie.

| Daniel9988 explică:

Mai astept propuneri

| Dumbi a răspuns:

Alexandru Matei sau Rares Andrei. happy

| AlbNegru09 a răspuns:

Consider ca voi trebuie sa alegeti numele baiatului.
Nu conteaza parerea celorlaltii, in cazul acesta.

| tickey a răspuns:

Andrei Damian

| Inceputul a răspuns:

Cristian Paul

| Vasileion23 a răspuns:

Bilbo, Frodo, Sam, Orlando, Legolas, Aragon.
Andreas Mathias, Johann, Hans, Helmut, Friedrich, Adolf, Benito, Karl.

| Daniel9988 explică (pentru Vasileion23):

Scuze,dar parca ai dat nume de personaje din mitologie...

| untu a răspuns (pentru Vasileion23):

Astea nu sunt nume crestine ca sa poata fi botezat bebelusul!