| LupusDei1993 a întrebat:

De-a lungul timpului de cand ma tot uit prin aceste categorii, vad extrem de putine persoane, sau chiar niciuna ce sa tinda spre traditionalism. In faptul ca nu vor o relatie de foarte lunga durata cu doar o singura persoana, primul act sexual facut dupa casatorie si aducerea pe lume la mai mult de doar un singur copil, inainte de termenul limita cand fertilitatea feminina incepe sa scada accelerat.
Dar din nefericire in ziua de azi narcisismul si nihilismul face acest lucru cu atat mai greu posibil, fiecare devenind astfel marfa de unica folosinta pentru mai multe persoane.
Este usor sa fii in trend cu moda decat sa alegi calea aceasta ce presupune multa dedicatie si sacrificii. Unele femei chiar stand acasa sa aiba grija de copii si casa, in timp ce sotul se ocupa de aprovizionare.

De ce este atat de mult atacat acest concept de traditionalism? In afara de stereotipuri.
Sunt dispus sa-mi elimin din timpul liber numai sa ajung la egalitate de sarcini impartite cu perechea.

Răspuns Câştigător
| SEMIHA a răspuns:

Aceste concepții legate de tradiționalism, sunt tot mai des atacate din cauza libertății în care trăim astăzi. Ușor, ușor oamenii vor distruge tot ce se poate numii "tradiționalism". Generațiile viitoare, vor schimba lumea total. Cei "vechi" deja se duc rând pe rând. Oameni cu minte sănătoasă și principii solide, dispar unul câte unul și apar cei "avangardiști". Pentru că beneficiem de prea multă libertate, asta este răspunsul la întrebarea ta. Înainte dacă te făceai auzit, erai eliminat. Dar acum? Altă gândire, alt regim. În zilele noastre, din păcate, copiii vin pe lume numai dacă "se întâmplă" ca ea să rămână însărcinată! Copiii își încep viața sexuală de la 12 ani! Avorturile se fac pe bandă rulantă. Violuri, avorturi, divorțuri, certuri și crime, suicid și depresii, despărțiri, singurătate. Aici ajung intr-un final acei oameni care nu mai suportă tradiționalismul și o fac pe "avangardiștii". Vezi Doamne, ei nu mai sunt pe vremea bunicilor și străbunicilor să aiba 3-4 copii. Vezi Doamne, femeile au carieră și chiar nu mai au timp nici macar sa dea viața unui copil. că vezi Doamne, nu asta e "sensul vietii". Au descoperit ei sensul vietii și nu vor să ni-l spună. Bineînțeles acum, depinde de fiecare cum doreste sa trăiască. Eu raman la tradiționalism și nu mă plâng de nimic. Pe scurt, LIBERTATEA e mare și generează concepții peste concepții. Rămâne la decizia fiecăruia, astăzi nu mai dictează nimeni ce și cum.

| suntserios a răspuns (pentru SEMIHA):

Raspunsul tau pleaca din punctul meu de vedere de la niste premize total eronate.
Sa o luam cu inceputul:

1. "Oameni cu minte sănătoasă și principii solide, dispar unul câte unul și apar cei "avangardiști""

Realizezi ca cei pe care tu ii denumesti acum traditionali si care dramatic le plangi de mila ca sunt eliminati de avangardisti au fost si ei la randul lor avangardisti. Gandeste te, cat de avangardisti erau cei care militau pentru drepturile femeilor prin anii 1800. Daca aveau mentalitatea ta si le era frica sa vorbeasca tu acum nu mai aveai dreptul la acesta opinie pe acest site. Cam aici se ajungea daca nu existau avangardisti si traditionalistii erau ridicati in slavi asa cum faci tu.

2. "Pentru că beneficiem de prea multă libertate, asta este răspunsul la întrebarea ta. Înainte dacă te făceai auzit, erai eliminat" Si asta era bine din punctul tau de vedere? Iti mai imaginezi evolutia daca toti avangardistii erau eliminati?
Fix oameni care aveaiu acesta gandire ca tine se opunea abolirii scalviei, oferirii de dreturi negrilor si femeilor. Sa fie oare bine ca au aparut alte gandiri?

3. "Vezi Doamne, ei nu mai sunt pe vremea bunicilor și străbunicilor să aiba 3-4 copii."
Aici exista minim 3 probleme la afirmatia ta.
Bunicii si strabunicii nostri faceau 3-4 copii din multe alte cauze. Prima era lipsa oricarei educatii sexuale si metode de contraceptie. A doua era supunerea femeii, crezi ca femeile aveau atat de multe de spus cand sotul vroia sex? Nicidecum, stiau ca trebuia sa le satisfaca nevoile ca de aia erau neveste (nisto traditionalism).
A treilea motive era forta de munca. Lumea traia din munca fizica. Si pentru ca o familie sa isi lucreze pamanturile si sa creasca animale faceau copii sa aiba cine sa munceasca. De ce crezi ca era o povara cand se nastea o fata?
Crezi ca acele familii are isi faceau timp sa faca 4 copii le faceau din motivele pe care vrei tu sa le crezi? Erau familii pentru care un copil nascut devenea o povara, o gura in plus de hranit intr-un mediu sarac, extrem de sarac.
Traditionalismul asta pe care il admiri tu se mai gaseste si acum, in familiile sarace si needucate din judetele sarace ale tarii. Aia de apar la strilile de la ora 5. Aia care fac copii la betie pentru alocatii si care atunci cand nu ii mai pot intretine ii dau statului sau ii arunca in haznaua din fundul curtii.

Eu zic sa mai revizuiesti un pic traditionalismul

| pagliaci a răspuns (pentru SEMIHA):

Ironic e ca te plangi de libertate din fata unui computer conectat la internet.

| supadeceapa a răspuns (pentru SEMIHA):

1. Avorturi s-au facut mereu pe banda rulanta doar ca in conditii mult mai groaznice.
2. Copii care isi incep viata sexuala devreme au fost mereu doar ca acum au acces la informatie si metode de protectie.
3. Vioulurile, certurile, crimele, suicidul, depresiile, despartirile si singuratatea nu le-a inventat generatia asta.
4. Oamenii in acele vreamuri faceau copiii multi pentru ca nu aveau metode de protectie. Asa ca atunci veneau copiii pe lume pentru ca asa ''se intampla''. Acum exista planning familial si trebuie sa ai ceva buba la cap sa vezi ceva rau in asta.
5. Sa ai o cariera consuma mult timp, ai fi stiut asta daca ai fi avut una. Si da, o femeie de cariera nu o sa faca un copil, cel putin nu la inceput, pentru ca nu vrea sa-si creasca copilul cu cheia de gat cum au facut generatiile anterioare.

Sensul vietii si-l stabileste fiecare, nu e niciun secret.
In rest, vai de ceapa ta.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

2 - Decat sa le oferim metode de protectie, nu mai bine ii protejam de sex?
3 - Depresia era aproape inexistenta in secolele trecute. Oamenii nu aveau timp de depresie, ca aveau de munca. Numai in sec 21 isi permit tinerii sa stea suparati. Atunci erau pe hotar, la sapa, la cules, nu statea nimeni acasa in depresie.
4. Copiii nu sunt ceva negativ, trebuie sa ai ceva buba la cap sa crezi asta.
5. In a-ti face o cariera nu e nimic rau, dar daca nu ai un copil niciodata... ti-ai cam irosit viata pe plan personal.

Sensul vietii nu e decizia noastra. Avem doar iluzia ca putem decide.

| Plato a răspuns (pentru SEMIHA):

Felicitari. Din pacate, nu-ti mai pot vota raspunsul, dar oricum "inteligent" e putin spus.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

2. N-ai cum să-i protejezi de instinct.
3. Mai citește laughing.
4. Copiii sunt o responsabilitate. Nu o jucărie pe care ar trebui s-o aibă oricine că așa e la modă.
5. Asta e părerea ta pe care, sincer, mă piș laughing. Nu o să fac copii din motive egoiste, ca voi, ca să fiu în rând cu turma de ''vieți împlinite'' de care nu-i pasă nimănui. Tot în groapă ajungi, și cu ei, și fără ei. Prefer să las altceva în urmă.

74 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu sant de parere ca aici intra organizatiile secrete gen illuminati fara sa isi dea seama lumea, e un efect de spalare pe creier si asa cu diverse anunturi, politica de rahat, proxeneti, cluburi se strica conceptul de familist stabil.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine zice ca traditionalismul e calea "corecta" / "buna" doar pentru asa au facut stabunicii nostri? Ei se cacau in padure, asta inseamna ca asa trebuie sa facem si noi?

Majoritatea oamenilor si in ziua de azi au relatii de lunga durata.
Care e faza cu primul act dupa casatorie? De ce hartia aia iti ofera drept mai mult sau mai putin sa faci sex?

Crezi ca situatia economica in era asta moderna permita sa faci copii asa cum vrei tu? Poate lumea nu faci 5 copii pana la 25 ani ca poate vrea sa le ofere educatie corecta, alimentatie corecta nu sa ii puna la munca campului...

| LupusDei1993 explică (pentru suntserios):

"Majoritatea oamenilor si in ziua de azi au relatii de lunga durata."
Arunca o mica geana la categoria Dragoste si Sex si te convingi. Da, sunt oameni dar ei au deja varsta si fac parte din generatiile Boomer si X, mileniali ca mine sau noua generatie Z nici nu mai rezista fara sa faca sex la varsta de 13 ani. Promiscuitatea nu duce la relatii de lunga durata, sunt ample cercetari in acest lucru.
In rest ce ai spus este ok.

| suntserios a răspuns (pentru LupusDei1993):

Pai si ce ai vrea, copii de 14 ani care abia descopera sexualitatea si diverse sentimente sa aiba o relatie de lunga durata?

| LupusDei1993 explică (pentru suntserios):

Nu, ma refer la tineri ce au depasit varsta de 18 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Dar nu e mai normal să facem fiecare ce vrem, fără să dam explicații nimănui?
vrei să fii tradițional, păi fii tradițional, nene, dar lasă-mă pe mine să nu fiu. care e problema ta?

| suntserios a răspuns (pentru LupusDei1993):

Arunca o mica geana la categoria Dragoste si Sex si te convingi.

La dragoste si sex media de varsta nu trece de 18 ani mai mult ca sigur

| supadeceapa a răspuns (pentru LupusDei1993):

Tu compari viața reală cu ce vezi pe un site unde fiecare poate să-și facă 100 de conturi false și să scrie ce-l taie capul? laughing))

| Plato a răspuns (pentru suntserios):

Cine zice ca traditionalismul e calea corecta? Faptele, statisticile, moralitatea.
Nu trebuie sa defechezi in padure, dar putem pastra chestiile bune de la generatiile trecute, exact cum zice Arghezi.
De ce sa nu avem o familie traditionala care are si toaleta in casa? Putem face asta, sa luam doar partile bune. Familia secolului trecut si toaleta secolului nostru.

| suntserios a răspuns (pentru Plato):

Statistic poligamia sta si ea bine bine. Ce ce nu face parte din traditionalism?
Cred ca si sexul in afara casatoriei sta la fel de bine in statistici.

Deci nu cred ca statistica influenteaza traditionalismul.

| Plato a răspuns (pentru suntserios):

Prin statistici nu ma refeream la cata lume practica, ci la cata lume practica cu succes.
Poligamia si sexul in afara casatoriei sunt imorale, tin de depravare. Familia traditionala promoveaza solemnitatea.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Pumni și picioare. Eu te-am făcut, eu te omor laughing))))).

| suntserios a răspuns (pentru Plato):

Asta e doar definitia ta.
Poligamia este ceva acceptat si incaurajat de o religie practicata de 2 miliarde de oameni.

| Plato a răspuns (pentru suntserios):

Atunci tranfera-te la musulmani, prietene, si ia-ti 4 neveste. Romania e ortodoxa.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Femeie, nu mai tot avea opinii si fa-mi de mancare.

| suntserios a răspuns (pentru Plato):

In primul rand TEORETIC Romania e stat laic, nu poti spune ca Romania e ortodoxa, fiecare poate avea ce religie vrea aici in tara, nu poti tu impune.

In al doilea rand nu am zis eu nicaieri ca vreau 4 neveste, am zis doar ca, statistic, asa cum ai vrut tu sa discutam nu religia aprobata de tine impune standardul pentru ce inseamna traditionalism.

Si legat de observatiile tale de aici

"In orice caz, intrebarile antitraditionalism au si raspuns:
Ce-mi aduce sexul dupa casatorie? - Solemnitate, puritate, verosimilitate
Ce-mi aduce un copil? - Implinirea suprema
Ce-mi aduce familia? - Fericirea desavarsita"

Stii ca "verosimil" inseamna ceva aparent. Deci tie sexul dupa casatorie iti aduce doar ceva aparent?

Si de ce vrei sa impui standardul tau de fericire lumii intregi?
De ce crezi ca din 7 miliarde implinirea suprema e un copil?

| Plato a răspuns (pentru suntserios):

VEROSÍMIL, -Ă, verosimili, -e, adj. Care pare adevărat, cu aparență de realitate; posibil, plauzibil. - Nu stiu ce DEX ai tu, dar fa-i un update. Ori nu intelegi tu bine.

Eu nu impun nimanui nimic. Copilul e implinirea suprema, fie ca recunoaste cineva sau nu. Stii ce e interesant? Cam doar cei fara copii nu ii considera importanti. Cum fac si ei un copil, din clipa in care li-l da doctorul in brate, brusc nu mai sunt asa "avangardisti". Eu nu am copil, dar totusi inteleg ce inseamna sa ai, si ii inteleg pe oamenii care mi-au spus ca pentru ei copilul e lumina ochilor, e in sine viata lor.

Inlocuieste verosimilitate cu veridicitate daca vrei neaparat, dar e bine si asa. Una e cand faci sex cu toata lumea, alta e cand doar cu partenerul de viata. Exclusivitatea aia transforma actul in ceva votiv.

| suntserios a răspuns (pentru Plato):

De ce votiv? De ce casatorie trebuie neaparat aprobata de divinitati?

| Plato a răspuns (pentru suntserios):

Tot trebuie aprobat de divinitate. Inclusiv ce face necuratu'.
Eu, cre(s)tin fiind, am nevoie sa ma binecuvanteze Dumnezeu. Eu nu pot sa fac nimic fara Iisus, adica Dumnezeu. Asta e, pur si simplu nu pot.
Relatia mi-a dat-o El, asa ca ma duc sa-mi dea binecuvântarea. Iar El vrea chestia asta cu casatoria.

Dar si daca lasam motivele religioase. Eu nu sunt fanatic religios, n-am citit Biblia si nici la biserică nu merg decat foarte rar. Totusi, cred 200% in Dumnezeu.
Dar lasand deoparte chestia divina, si dpdv social, moral, personal prefer o singura partenera, o relatie exclusivă.
Nu as putea s-o mai vad in fata ochilor stiind ca a fost cu altii, si nu as putea s-o privesc in ochi stiind ca merg eu si cu altele.
E normal si firesc sa te dedici intru-totul unei singure persoane.

De ce votiv? Dpmdv, nu e acelasi lucru sa platesti o curva cu a fi cu sotia ta. Sexul inseamna si sentimente, nu doar penis-vagin. Trebuie sa fie ceva desăvârșit, o iubire absoluta. Stii cine sau ce mai e iubire absoluta? Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru Plato):

Si ce iti da dreptul sa impuii intregii lumi standardele tale bazate pe credinta pe un zeu imaginar?

| Plato a răspuns (pentru suntserios):

Dar cui am impus? Am luat eu biciul la cineva? Ca e imaginar sau nu, vedem noi candva.
Eu doar imi exprim opinia, imi da dreptul art. 30 din Constituție.

| Freya1 a răspuns:

Nu sunt de acord nici eu cu anumite situați în care moda isi spune cuvantul, dar nici nu poti sa obligi pe cineva sa faca sex după casatorie, sa stea cu un om cu care nu se potriveste sau sa faca 5 copii începând de la 15 ani.Astea erau pe vremuri si poate de asta unele generații au crescut greu si cu lipsuri.Eu sunt de părere că e mai ok 1 la o varsta potrivita, cu un tata sau o mama potrivita si care sa nu aiba lipsuri majore in viata.
Eu am doar relații de lunga durata si niciodata aventuri pentru ca nu pot sa fac sex fara sa am sentimente.Am avut o relație de 8 ani cu cineva pe care am inceputo la o varsta destul de mica ce nu a funcționat si din care ma bucur ca am iesit si acum am alta de 3 ani.Dar nu m-am măritat si nu am facut copii ca sa am ceva ce sa ma lege pe viața de o persoana cu care posibil sa nu pot avea un viitor până nu o cunosc bine si nu vad ca ne potrivim.

| Catrice a răspuns:

Bun, femeia sta acasă, are grija de cei 2-3+ copii, bărbatul muncește.
Dar oare în condițiile prezente, salariul unei singure persoane ajuns general pentru întreținerea a 4 membrii?!

| LupusDei1993 explică (pentru Catrice):

Dar cine a spus ca barbatul trebuie musai sa se rezume la mizeriile unei corporatii din ziua de azi? Bunicii mei au crescut 9 copii avand pamant si animale proprii. Iar cu tehnologia de azi, nu mai e necesar sa-ti rupi spatele, eficienta mai multa si tot ai timp de un job in care procuri bani.

| Catrice a răspuns (pentru LupusDei1993):

Și la tara, amândoi contribuie la munca, nu doar unul.

| LupusDei1993 explică (pentru Catrice):

Tehnic vorbind tot e langa casa deci nu trebuie sa fii sechestrata numai in locuinta, nu de asta e vorba sau cum al treilea val de feminism incearca sa 'argumenteze'.

| StrongHeart a răspuns (pentru Catrice):

AI uitat partea in care barbatul ii rupe capul nevestei si o batjocoreste in fata copiilor care vor creste si vor fi afectati foarte grav de asta, ceea ce nu poate nimeni sa nege ca s-a intamplat foarte des la tara in perioada comunista si post-comunista in Romania si inca se intampla.

| Catrice a răspuns (pentru StrongHeart):

Greșeala mea.
Sa nu uitam totuși, familia tradițională = familia perfecta laughing

| Sn4k3 a răspuns:

Fiecare traieste si se bucura de viata in felul lui. Doar pentru ca tie iti place traditionalismul asta, nu inseamna ca trebuie sa le placa si altora. Nu e vorba de nici o ''moda'', pur si simplu oamenii erau mai inchisi la minte in trecut si nu vedeau altfel viata, acum s-au mai schimbat si o vad fiecare diferit, nu mai "merg cu turma''.

| LupusDei1993 explică (pentru Sn4k3):

Fiind promiscuos nu o sa fii niciodata fericit, indiferent cat de "deschis" la minte iti place sa crezi asta, dar realitatea si statisticile spun total alte chestii.

| Sn4k3 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Promiscuos? Ori vezi tu lucrurile in mod ciudat si le exagerezi, ori nu stii ce inseamna cuvantul. Cum am spus, fiecare traieste in felul lui. Nu vad de ce ai trai asa cum spui tu, dar daca iti place, treaba ta.

| Plato a răspuns (pentru Sn4k3):

Ba da, tot cu turma merg, doar ca merg cu o turma de oi negre, atata tot.

| Hammurabi a răspuns:

Păi a face sex e ceva foarte plăcut.
De ce aș renunța să fac sex limitându-mă doar la "după căsătorie"?
Care ar fi motivul să renunț la ceva ce-mi place?
Dă-mi un motiv pertinent.
Tu când bei, mănânci, faci ceva ce-ți place, ești narcisist?

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Iti place sa mananci cartofi prajiti. Totusi, trebuie sa te abtii uneori, ca nu sunt sanatosi.
Celor care se drogheaza le plac drogurile, nu? Crezi ca nu e niciun motiv ca ei sa renunte la ceva ce le place?

A rezuma sexul la placerea fizica e superficial si gresit.

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Păi de ce?
Că nu crește colesterolul, nu-ți sucește mințile, doar arde calorii.
Ceea ce nu e rău.
Deci dacă nu-ți face rău ca drogurile și cartofii prăjiți, de ce?
Nu-l rezum DOAR la plăcere fizică.
Dar îl pot folosi și pentru plăcere fizică.
De ce e rău?

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai e rau ca te destrabalezi. Iar asta va duce la diminuarea solemnitatii cand chiar va fi pe bune, nu doar de distractie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că oamenii au început să gândească pentru ei.

| Plato a răspuns:

Stii ce faci tu aici, Vicarious? Vorbesti despre munca cu niste asistati social.
Ti-ai raspuns singur/a la intrebare: "E usor". Generatia asta mizera renunta la orice inseamna efort, sacrificiu. Nu ii mai tenteaza sa lupte pentru binele suprem, impliniri majore, ci se multumesc si aleg bucuriile de moment, pe termen scurt, fara a se gandi vreo secunda la viitor sau planuri pe termen lung.
De asemenea, totul porneste de la baza defectuoasa de principii pe care le-au dat-o parintii: acesti nu-si mai cresc odraslele in spiritul moralitatii, ci in cel al egocentrismului.
Vechiul "vei ajunge sa ai o familie" a devenit "vei ajunge sa fii mare". TU, atat. Nimic altceva nu conteaza. Asta le baga in cap parintii copiilor (majoritatea). Nu le dau responsabilitati, sarcini, nu ii invata sa-si accepte greselile, ci cauta mereu alti vinovati, ceea ce va rezulta intr-un viitor adult inconstien de faptele lui.
Mai demult, parintii isi certau copiii in urma discutiei cu profesorul. Acum, il cearta pe profesor in urma discutiei cu copiii. Realizezi unde am ajuns?

De aici porneste ideea de a se impotrivi traditionalismului si moralitatii.
"De ce sa-mi dedic viata unei persoane si sa ma sacrific pentru relatie, cand pot pur si simplu sa le schimb ca pe sosete si sa iau doar partea buna?" - Asta se intreaba oamenii de nimic.

In orice caz, intrebarile antitraditionalism au si raspuns:
Ce-mi aduce sexul dupa casatorie? - Solemnitate, puritate, verosimilitate
Ce-mi aduce un copil? - Implinirea suprema
Ce-mi aduce familia? - Fericirea desavarsita
De ce sa nu fac sex pana la 18 ani? - Deoarece vei regreta ca ti-ai irosit copilaria jucandu-te de-a adultul si ti-ai zdrobit inocenta mult prea repede. Iti vei dori la un moment dat sa dai timpul inapoi si va fi prea tarziu.

Totodata, desi ei nu inteleg asta, cei ce se opun traditionalismului sunt oamenii cu cea mai inchisa minte. Sunt limitati, vad foarte putin. Sunt capabili de a observa doar proximitatea, nu si absolutul. Sunt superficiali, ignoranti, fara perspectiva, fara principii. Cum am spus mai sus, oameni de nimic. Mie imi pare rau pentru ei, ca traiesc intr-o lume foarte trista, a desfranarii si destrabalarii. Nu au respect de sine, nu au demnitate.

Din pacate, asta e situatia, dar eu cred ca se vor trezi intr-o zi. Peste multi, multi ani, dar tot se vor trezi, ca vor vedea ca gandirea lor "avangardista" nu aduce absolut nimic benefic. Ce vor ei NU inseamna evolutie, dimpotriva.

| StrongHeart a răspuns (pentru Plato):

As fi curios de niste statistici care sa arate cat de des intalnita e violenta asupra copiilor in familiile traditionale(urasc sa folosesc termenu asta dar asa a fost pusa intrebarea).
De copii abuzati si abandonati nu se vorbeste ca cica traditionalistii sunt perfecti dar realitatea arata altceva.
Intrebarea mea pentru tine e unde e puritatea aia de care vorbesti in cazul ala? IN care barbatu se imbata si isi bate copiii cu cureaua si ii jigneste? Si multi vorbesc de barbatii din familia traditionala care isi bat copiii si nevasta dar nu vorbesc de cazu in care femeia(batuta) si de frica, ii da dreptate barbatului si ia parte si ea la abuzul copilului.
Vorbiti de realitate va rog, nu de idei.
Ideile sunt bune pe hartie dar nu sunt puse in aplicare si asta e foarte vizibil, deschideti-va ochii!

| Plato a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu are legatura violenta cu familia traditionala. Exista oameni violenti si nonviolenti, nu poti sa zici ca toti heterosexualii cu copii sunt niste brute.
Eu am crescut intr-o familie traditionala, si totusi fara batai de niciun fel. Mama femeie, tata barbat, cu copii, acte, tot ce trebuie, si totusi fara violente. Ce zici tu e un cliseu penibil inventat de homosexuali din frustrare. Pot sa se frustreze pana se scapa pe ei (te-ai prins?), ca drepturi tot nu pupa, acceptare tot nu pupa. Poporul roman e crestin, nu va accepta niciodata chestiile alea impotriva naturii si impotriva lui Dumnezeu.

Deci, in opinia ta, pentru ca un copil sa fie fericit trebuie sa creasca in familie de gay sau de poligami. Familia traditionala ne trage in jos, ce chestie.

| StrongHeart a răspuns (pentru Plato):

Incerc sa raman calm dar nu pot sa inteleg cum ai dus tu discutia de la ce am zis eu sau ce a intrebat omu care a pus intrebarea la o discutie despre homosexuali si heterosexuali.
Aloo vorbim de familie traditionala, o familie poate sa nu accepte anumite traditii si sa fie heterosexuala, sau un cuplu femeie barbat care nu asteapta pana la casatorie mai ales ca multi sunt tineri si fac greseli si dupa e scump divortu.
Ce cliseu ma nene ca mi se face pielea de gaina cand citesc ce zici, tu traiesti intr-o bula imaginara unde nu exista violenta, certuri etc in familii? fie ea verbala sau fizica?

"Deci, in opinia ta, pentru ca un copil sa fie fericit trebuie sa creasca in familie de gay sau de poligami. Familia traditionala ne trage in jos, ce chestie."
De unde tragi concluziile astea? Unde in ce am scris eu am zis ceva care sa instige la asta?
Aici vorbim despre familia traditionala sau despre orientare sexuala? Ce drepturi? Despre ce vorbesti?
Lumineaza-ma si pe mine ce treaba are ce am zis eu cu ce ai zis tu si cu intrebarea in sine

| Plato a răspuns (pentru StrongHeart):

Exista certuri si violente, dar nu au nicio legatura cu tradiționalismul.

Sexul dupa casatorie nu are nicio parte negativa, efectiv.

| Emma30555 a răspuns:

Tradiționalismul nu e atacat ci pur și simplu dacă eu nu sunt tradiționalist/a ce sa fac? De ce sa fii într un fel dacă nu simți sa fii asa? Cine spune ca e bine într un fel sau altul, cine hotărăște? Fiecare persoana are libertatea de a alege ce e bine pentru el

| StrongHeart a răspuns:

Ca unii au crescut la tara si au vazut cum isi bate barbatu femeia si copiii, poate din generatie in generatie, au vazut cum se blestema intre ei, au vazut cum calca in picioare libertatile celor tineri si cum se bucura in saracia lor infecta si cum transmit lucrurile astea si celor ce urmeaza sa populeze tara(copiii lor) si nu vor sub nicio forma sa devina ca cei dinaintea lor.
Raspunsul Alexandrei e foarte eronat, nu exista libertate ci doar iluzia de libertate.

| flixbuster a răspuns:

Dar de ce traditionalismul asta al tau sa fie patriarhat si nu matriarhat? Ca daca o luam "traditionalist" cu "inainte era mai bine", atunci matriarhatul a fost inaintea patriarhatului deci matriarhatul este mai bun, nu?

| LupusDei1993 explică (pentru flixbuster):

Asta e deja cu totul altceva ce spui, legat de concepte religioase mai mult.

| Endoryus a răspuns:

"Sunt dispus sa-mi elimin din timpul liber numai sa ajung la egalitate de sarcini impartite cu perechea." Usor de spus, greu de facut. Toti vor o relatie lunga dar la primul hop, a abandonat nava. Asa fac majoritatea. "Doar la bine, nu la greu! "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă eu consider că n-o să am niciodată nevoie de o hârtie care să-mi consfințească relația înseamnă că sunt narcisist?

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de nicio hartie, ci de proclamatia publica ca vrei sa-ti petreci restul timpului cu persoana aleasa si de acolo e decizia voastra ce faceti mai departe.

| suntserios a răspuns (pentru LupusDei1993):

Proclamatie publica? WTF? de ce trebuie sa fac o proclamatie publica sa iubesc pe cineva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Pe ăștia îî vezi tradiționali?
https://www.infotr.ro/......la-poarta/

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Chiar o să-mi pierd o jumate de oră din viață să ascult așa ceva

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Eu am dedicat o jumae de zi libera sa vad aproape tot ce a avut de spus + am dat de altii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Uite pe mine nici măcar nu mă interesează ce are de spus
de fapt, mă interesează doar să facem fiecare ce vrem.
ai o problemă cu faptul că fiecare face ce vrea?

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Am spus ca am o problema? Doar ca gasesc din ce in ce mai greu persoane cu care sa cladesc ceva util, dar asta e partea a doua.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Păi ai zis în întrebare că-s narcisist și nihilist

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Daca tu te simti nu e problema mea, n-am facut pe nimeni cu numele ca sunt asa sau asa, deoarece nu-i cunosc in mod personal.

| minrest a răspuns (pentru LupusDei1993):

Cu ideile tale national socialiste, nici nu ai sa iti gasesti pereche, cruciatule; femeile stiu sa recunoasca si sa se fereasca de sclavii fanatici.

| LupusDei1993 explică (pentru minrest):

Eu cred ca ai o fobie grava si trebuie rezolvata neaparat

| minrest a răspuns (pentru LupusDei1993):

Elaboreaza, te rog. Mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce rost are sa incerci sa fii tu diferit? Iti inteleg punctul de vedere si ai in mare parte dreptate. Dar nu vad ca familia sa fie principalul scop, de obicei parintii tineri sunt parinti prosti.

Dar nu isi are rostul sa incerci sa schimbi ceva, viata e prea scurta si e mult mai usor sa adopti narcisismul si nihilismul. Pentru ca de ce nu? Atata vreme cat nu ai o garantie si vremurile s-au schimbat.
Legat de promiscuitate? Si-o fac cu mana lor.

| PumpkinDoll a răspuns:

Deci eu atac traditionalismul doar prin simplul fapt ca imi traiesc viata asa cum vreau? Nu, nu atac pe nimeni si nimic, vrei sa fi traditional? Bafta! Si nu inteleg de unde stii tu ce isi doreste o persoana cu advarat ca sa fie fericita? Cel putin eu stiu ca nu vreau nici un copil, daca o sa se intampla sa-mi doresc pe viitor asta e, dar n-o sa fac ceea ce nu-mi doresc de ochii lumii.Acum orice e catalogat ca o moda? Si sa-ti traiesti viata cum vrei e o moda?

| Emazio a răspuns:

Eu cred ca iti e greu sa te adaptezi schimbarii, ce numesti tu acum traditionalism, o sa fie numit si ce facem noi acum in cateva generatii. Lumea evolueaza, apar idei noi, oamenii vor lucruri diferite, parcursul oamenilor nu stagneaza. Daca tot vrei asa ca pe vremuri, daca esti femeie de cand ai tu dreptul la opinie? Mergi la scoala, de maine sa nu te mai prindem, ca noi barbatii o sa te snopim in bataie. Votezi? Ce gluma buna. Acasa la crescut copii. De acum cu batic in cap si fusta lunga.

Deci daca tot vrem traditional de ce sa fie traditional cum vrei tu? Sa fie traditional cum a fost pana nu de mult, barbatul sa invete, sa ia decizile, femeia sa stea acasa cu copiii.

| Emazio a răspuns:

Sau uite acum ca am si descoperit ca esti barbat, hai mai pe traditional asa, 3/5 sclavi, 1/5 elitele, 1/5 armata, mestesugari, educatori, etc.
Daca tot atacam noile curente hai sa vedem si acest traditionalism ce insemna.

| Sindbad a răspuns:

"De ce este atat de mult atacat acest concept de traditionalism?"
Lumea alearga dupa iluzii de fericire. Si atunci se indeparteaza de orice traditie. Evident cum in capsorul dragalas (si gol) al multora este si ideea ca traditia este o piedica in calea fericirii lor, vor ataca traditia.
Mai este o problema: foarte putini inteleg ce inseamna traditia (traditia nu are nicio legatura cu obiceiurile, desi multi afirma contrariul). Inclusiv putini oameni traditionalisti nu isi pot explica ce inseamna traditia.

Mundus senescit

| 17Ioana a răspuns:

Poate ca din cauza lipsei de timp, ne-am obisnuit sa facem totul pe fuga, sa alergam dupa bani, joburi, cariere etc. Este secolul vitezei