| Hyacinth a întrebat:

De cand sunt părinte sunt foarte stresat. Foarte, foarte stresat! O să treacă vreodată stresul asta? Sunt inca in primul an de părinte și mă îngrijorează orice

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

La al doilea, al trilea al patrulea..nu mai iei lucrurilr asa in tragic.Roaga - te lui Dumnezeu pentru protectia copilului? El e omniprezent si atotputernic tu nu poti fi peste tot.

| Violleta2022 a răspuns:

Bine in venit in lumea "normala" a parintilor!
Ai mei au peste 30 de ani si tot sunt stresata cand ii stiu bolnavi, sau nu raspund la telefon cateva ore.
Fiecare varsta a copilului, iti da un stres.
Cat este mic esti ok, ca-l pui in patut si-l poti supraveghea cu ochii, dupa care incepe frica, fiindca incepe sa mearga si sa traga de toate lucrurile din casa, se raneste, se inteapa, cade, varsa pe el, se loveste, baga lucruri ciudate in gura samd.
Cu cat creste copilul, cu atat cresc grijile si stresul!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Violleta2022):

,,Ai mei au peste 30 de ani si tot sunt stresata cand ii stiu bolnavi, sau nu raspund la telefon cateva ore'',
Corect! Ieri sor'mea nu raspuns nimanui la telefon cateva ore! ma suna fata ei,, ai vorbit cu mama in ultima ora'?'' ca nu raspunde la telefon'' La scurt timp ma suna si barbatul ei cu aceeasi intrebare. Apoi tatal nostru la fel.Asa ca i-am facut o vizita la ceas de seara! Si e trecuta binisor de 50 de ani.
Totul era ok, a linistit toata lumea!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Si uite cum intram in panica de la nimicuri happy
Cred ca eram mai putin stresati pe vremea comunismului, cand nu aveam telefoane mobile si atatea distractii, cate sunt azi.
Pe vremea aia eram stresati de lipsa mancarii, tremurat de frig si alte neajunsuri.

| Mosotti a răspuns:

Daca ai vrut balamuc (pardon, copil), ce sa-ti fac? Asa e cand e copil, ti-ai paradit tineretea cum s-ar zice, iti asumi.
Poate o sa treaca stresul cand se va mari copilul si nu va mai fi asa balamuc, pana atunci nu va trece.

| mi25 a răspuns:

Cred ca esti o fire mai agitata. Dar sa stii ca fiecare parinte (nu luam in considerare exceptiile) se gandes la copiii lor, chiar daca si acestia au copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Mamă sau tată?

E normal! ( O zic tocmai eu, care am copii... doi căței happy )

Ce-i adevărat, pe primul l-am crescut eu de când avea o lună (Bichon Maltese) happy, era așa micuț... îmi era și frică să-l iau în brațe (mâini), cea mai mare temere a mea era să nu-l " strivesc " acum e mare (vezi poza de profil) happy
.

Nici nu-mi pot imagina ce simpti... în special dacă ești femeie!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyacinth):

Te înțeleg!
happy
Ai grijă de fetița și soția ta! Familia ta!
Crede-mă sunt cele mai importante bucurii (familia) ale unei persoane!

P.S: Instinctul matern e înnăscut, de aceea!

Felicitari, vă doresc să fiți mereu fericiți!

| NunuNini a răspuns:

Esti inca in primul an de stres.
Cu cat creste copilul, cu atat cresc si grijile. Sa vezi cand vine varsta zburdalniciei hormonilor. Atunci stres! Chiar daca intre timp il educi bine si stresul va fi mai mic. Nu te speria. Nu te descurajez. Toti parintii trec prin asta. Unii mai usor, altii mai stresati.
Adevarul este ca fiecare varsta are problemele si grijile ei. Dar te vei obisnui cu asta. Sa fiti sanatosi toti trei!

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! happy Nu te îngrijora prea tare!winking Totul va trece, inclusiv stresul! Liniștește-te! Știu, e grea viața de părinte, dar acorda-ți mai mult timp, pentru sănătatea, fericirea și liniștea ta sufletească! big grin Gândește-te că tu contezi și apoi gestionează și celelalte probleme din viața de familie! Sănătate! happy Funda? big grin

| spike22 a răspuns:

Stii cum se zice, dumnezeu a lasat femeilor sa nasca ca sa inteleaga si ele prin ce trece un barbat cand este racit.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru spike22):

Exact asa, dar fix invers!rolling on the floor