| Andreea_3136 a întrebat:

De cate ori trebuie sa merg la cabinetul de ginecologie intr-un an pentru consut.pentru a prevenii orice fel de problema? Papanicolau trebuie sa-l iau anual? Multumesc frumos pentru cele care`mi vor raspunde...

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ai factori de risc suplimentari pentru HPV (adica ti-ai inceput viata sexuala dupa 17 ani si jumatate, nu esti infectata HPV, nu ai avut alte boli cu transmitere sexuala, nu ai avut parteneri sexuali care sa nu-si fi facut testul HPV inaintea sexului neprotejat, nu ai avut niciodata teste Papanicolaou modificate sau rani pe col), e suficient un consult ginecologic + test Papanicolaou anual in primii ani, iar ulterior, ginecologul va stabili un ritm potrivit tie (la 12-18 luni). Daca ai vreunul din factorii de risc de mai sus, trebuie sa faci consult + test Papanicolaou la 6 luni.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O data pe an daca, examinarile si testele anterioare au fost "ok" si daca nu ai antecedente familiale de neoplazii ( cancere). Numai bine!

| luiza a răspuns:

Odata pe an este suficient sa faci un control de rutina pentru a preveni "cela rele"! Medicul iti va recomanda analiza care crede el la momentul respectiv. Multa sanatate!

| Borgir a răspuns:

Eu as spunde de 2-3 ori pe an consultul de rutina(asa recomana si dotorul) si Papanicolau o data pe an(intreaba un doctor sigur te va indruma cum este mai bine).

| QAlessia a răspuns:

Odata pe an este suficient sa faci un control de rutina pentru a preveni "cela rele"! Medicul iti va recomanda analiza care crede el la momentul respectiv. Multa sanatate!