| nyoentox2002 a întrebat:

De câte ori trebuie sa te speli iarna pe corp, este neapărat în fiecare zi? Eu acum ma spal de 1/2 ori pe săptămână și pe cap o data la 3 zile nu contează în ziua în care cade, dacă m-aș spala în fiecare zi mama ar face panaramă ca consum apă din cauza facturilor! Dacă = vara trebuie sa te speli în fiecare zi(mama spune mereu cand plec undeva) iarna te poți spala mai rar?

32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Iarna e bine la 3 zile vara zilnic. Nu procedeaza rau maicata cu tine. Fiind iarna si frig nu transpiri mult

| nyoentox2002 explică (pentru mgtow):

Și dacă ma spal o data la 3 zile tot face panarama

| mgtow a răspuns (pentru nyoentox2002):

E belea no baga in seama si te incui in baie sa te speli

| Simpatic a răspuns:

Nu este o regula dar difera de la om la om, de exemplu vara te speli zilnic ca si transpiri mai repede. E indicat insa indiferent de anotimp sa faci dus in fiecare zi.
Cu spalatul pe cap nici nu e indicat sa se faca zilnic nici in cazul persoanelor cu par gras. De ce nu e indicat sa te speli zilnic pe cap pentru ca chimicalele din sampoane afecteaza scalpul si parul nu se ingrasa in 1 zi iar daca se intampla inseamna ca e o problema din interior si trebuie cercetata.
Daca nu transpiri ce sa zic te poti spala si mai rar, dar macar 1 data la 2 zile pe corp, sa te speli bine mai ales la subrat.
Mama ta nu are o ratiune buna in ceea ce priveste igiena corporala, cat da la apa de face asemenea economii, eu am luni de zile cand am si 16 metri cubi de apa cheltuita si nu ma plang, asta pe langa facturi mari la curent, cheltuielile cu masina (lunar casco, 2 plinuri de benzina etc) si multe altele etc deci ori aveti o situatie financiara mai rea ori este foarte avara mama ta.

| nyoentox2002 explică (pentru Simpatic):

Tu ai cada sau dus? Stai singur sau cu cine mai stai?

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

Eu consumul mare de apa nu il am doar de la dusuri il am si de la spalatul vaselor de mai multe ori pe zi, de la spalatul masinii de spalat care consuma apa multa cand se alimenteaza pentru rufe etc
De aceea un consum ridicat.
Normal ca nu stau singur ca nu as avea un consum atat de mare.
Sunt luni in care am si mai putin de 16 m3 e adevarat dar asa ca o medie sunt 14-16 de obicei.

| Salontanul a răspuns (pentru Simpatic):

Ca si mine. Doua persoane, media 14 m3. Am avut curiozitatea sa fac media intr-un an.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu, acum in sezonul rece, ma spal de doua ori pe zi. Vara ma spal si de 4 ori sau mai mult pentru ca, din cauza unor medicamente, am devenit supraponderal.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acum este primavară desii nu se vede dar iarna a trecut demult

| Violleta2022 a răspuns:

In loc sa petreci jumatate de ora in baie, intra si fa dus de 3 minute si nu se consuma cine stie ce apa.

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Pai eu nu am dus, am cadă mică ca stau cu parintii, vreau sa ma mut cu chirie la o garsoniera dar să aibă și dus

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Vezi ca sunt dusuri mobile, care se monteaza in capatul tevii de apa de la cada si poti sa te speli ca si cum ai fii in dus.
Uite aici sa te inspiri, ca sa stii dupa ce sa te uiti prin magazine:
https://i.ebayimg.com/images/g/u20AAOSwgkRVTWXK/s-l1600.jpg

https://www.utilul.ro/......gru-p4761/

| Drimmero a răspuns:

Tu te speli de maxim 2 ori pe corp + cap intr-o saptamana? Mama...cum reusiti unii sa stati imputiti atat? ar fi un challange pe care l-as pierde in maxim 2 zile, ma spal zilnic indiferent de anotimp ca un om normal, iar pe cap am inceput sa ma spal zilnic iar, inainte ma spalam la maxim 2 zile pe cap. Cata apa poti consuma la un dus pe zi? doar nu stai 1 ora in cada, maxim 10-15 minute dusul cu tot cu spalatul pe cap daca ai parul mai mare si apoi iesi. Vorba cuiva de mai jos care a zis foarte bine ''cum te poti urca in pat nespalat?'' ma depaseste.

| Freya1 a răspuns:

E bine sa te speli cat de cat zilnic.Adica la subrat, în zonele intime chiar este necesar pentru ca mirosi sau chiar ti se pot aduna microbi.Pe par e in functie de ce tip de par ai.
Eu ma spăl zilnic, fac un duș rapid pe piele.Din 2 in doua zile ma spăl pe par pentru ca am parul gras si se murdareste repede si arata urat.Iar de epilat, am boala asta nu suport sa vad par pe mine deci de cate ori e necesar.
Trebuie să îi explici mamei tale ca nu e chiar asa mare gaură în buget sa dai 5 minute cu apa pe tine, sau sa iti pui o data la ceva zile niște apă in cada si sa te ingrijesti.Cand vrei sa faci o baie rapida nu ii mai spune, da drumul la dus un 5 minte, zolestete si iesi.Cat timp nu te speli pe par nici nu va observa.

| alina2k18 a răspuns:

De 2 ori pe zi, nu faci paguba cu un dus de 3 minute, nu consumi nici 20litri de apa.
Joswinking in fata si in spate trebuie sa ne spalam si dimineata si seara + subrat VARA SI IARNA.
Stiu femei de la tara care se spala in zonele esentialewinking si dimi si seara si nu au conditii = se spala la lighean.
Am consumat 13 metri cubi de apa in ianuarie SINGURA laughing ca fac des baie in cada de 150 litri + masina de spalat e pusa la treaba zilnic.

| nyoentox2002 explică (pentru alina2k18):

E mult dimineața și seara, eu zic ca e mai ok doar în fiecare seară

| Emma30555 a răspuns:

Apa nu costa asa mult, la întreținere sunt alte cheltuieli care se aduna, interesati-va tu și mama ta, și vedeți cât costa apa pe care o folosiți, pentru 10, 20 lei economie pe luna, poate nu merita sa va abțineți de la consum. Unele lucruri se pot economisi dar unele mai degrabă sunt fapte de zgârcenie decât de chibzuiala. Dacă nu poți sa te speli mereu din cauze financiare, spala te când simți nevoia, când ieși din casa, când te duci undeva sau când simți ca e cazul.

| Eireann a răspuns:

Nu cred ca pot sa ma intind seara in pat fara sa fac dus inainte. Dimineata uneori sar daca nu ma simt bine dar seara obligatoriu fac dus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mă spăl în fiecare seară pe corp iar părul la 3 zile. Așa consider că este corect și igienic și așa consider că ar trebui să facă toată lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te speli zilnic pe corp. Adică sa faci dus. Sincer, cum poți sta asa?

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Eu stau nu mai în casa și nu ies în oras

| anonim_4396 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai da, Ok, dar nu te simți murdar?

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

În alte momente da în altele nu

| anonim_4396 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai spala te când te simți murdar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta trebuie sa inteleaga o chestie: nu trebuie sa astepti pana PUȚI ca sa te speli.
Un om normal nu asteapta 3-4 zile, ca sa puta calumea si sa zica "gata, put suficient de tare incat sa merit un dus".
Indiferent de anotimp, trebuie sa facem un dus seara si unul dimineata. Adica doua pe zi. Si mai multe daca e necesar, daca mergi la sala, la alergat etc.

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Nu merg la sala, eu când o sa fiu ma mut singur vreau sa fiu economic, o sa încerc ca iarna sa ma spal odata la 3 zile și vara o dată pe zi adica în fiecare seara nu e nevoie de 2 ori pe zi merge doar în fiecare seara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neapărat nu este că nu te obligă nimeni, nu e nicio regulă. Dacă e după noi poți să nu te speli niciodată.
Iarna mi se pare acceptabil de 3-4 ori pe săptămână, iar vara în fiecare zi cu mici excepții. Personal mă spăl și de 2 ori pe zi dacă e cazul.
Cred că ești micuță de îți face mama astfel de comentarii. Și eu mă spălam cam rar când eram mic. Dar când crești începi să transpiri/miroși mai rău și în plus trebuie să îți menții igiena. Mai bine faci un duș de 5 minute zilnic decât jumatate de oră de 2 ori pe săptămână.

| Lizuca1234 a răspuns:

Daca am ajuns sa facem economie in halul asta la apa, inseamna ca am ajuns rau. cum naiba sa te speli de 2 ori pe saptamana cand normal este sa o faci zilnic? vorbeste cu mama ta si spune-i ca tu nu suporti sa stai imputit. clar ssi raspicat!

| aleee5262 a răspuns:

Pai iarna având în vedere ca nu se iese la fel de des afara si sa transpiri sau sa te murdaresti e ok sa te speli la 2 3 zile. In cel mai rau caz, 4 da mna. La 3 zile maxim. Vara e bine in fiecare zi

| unomdeosebit a răspuns:

Daca transpiri usor trebuie

| Lusiaa a răspuns:

Eu,o persoana care nu traspir absolut deloc, nici macar la temperaturi extreme, iti pot spune ca si daca nu transpiri, tot trebuie sa te speli. Efectiv te murdaresti, se pun microbii pe tine.Cand am avut varicela am stat 4 zile nespalata(record) ca mai bine stateam nespalata decat sa imi mangali scrabosenile alea de bube doamnee, si atunci am vazut ca si asa mi se murdareste corpul.Mi se pare normal sa te speli macar o data pe zi...Macar incearca cand te speli pe cap sa te speli si pe corphappy