| anonim_4396 a întrebat:

De cateva luni am constatat ca cea mai buna prietena a mea s-a schimbat. O cunosc foarte bine si mi-am putut da seama usor de acest lucru. Nu mai vorbim mult precum vorbeam acum cateva luni, vorbeam si radeam impreuna cu orele, iar cum abia mai raspunde la mesaje si cand o face, o face de parca ar vrea sa scape mai repede de mine si ma ignora mai tot timpul. Ma ignora de cand s-a imprietenit cu o fata, sa o numim "J" si ma trateaza cu indiferenta. A inceput sa fie doar pentru J iar cand eu am o problema si am nevoie de ea, am nevoie sa fiu ascultata pur si simplu se face ca nu exist. Nu as vrea sa renunt la prietenia asta.Ce as putea face?

Răspuns Apreciat de Editori
| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine oamenii nu se schimba asa de la nimic. Oamenii se schimba din diferite motive.De cele mai multe ori cei din jurul nostru sunt cei care ne fac sa ne schimbam.Fiecare om dupa ce trece printr-o suferinta,printr-o depresie sau printr-o dezamagire mare se schimba,fara sa isi dea seama,mai ales in varsta adolescenteti,ceea ce si este absolut normal.Din pacate,nu toti oamenii se schimba in sensul bun, unii dintre ei devin mai agresivi, mai nepasatori, isi creeaza un zid in jurul inimii.Cel mai pacat este faptul ca noi ne dam seama cand cineva se schimba, dar nu ne dam seama ca poate noi suntem cei care l-am impus sa o faca.Intr-o situatie similara am fost si eu 1 an in urma care a iesi foarte urat. Aveam un prieten pe care il consideram cel mai bun,vorbeam mereu, tineam unul la altul, pana el a inceput a se schimba si nu in sensul bun, a inceput sa nu-i pese de loc de mine, a inceput chiar a profita si se comporta cu mine ca cu un nimic.Am acceptat faptul ca s-a schimbat, dar nu am acceptat comportamentul lui fata de mine, si din aceasta cauza prietenia s-a distrus atat de tare incat nici macar nu ne dam salut cand ne vedem prin scoala, si iti pot zice ca doare tare cand te gandesti la un om cat de bun era si la cum a devenit acum.Nu trebuie sa renunti asa pur si simplu. Poate careva aspect din comportamentul tau au facut-o sa-si schimbe atitudinea fata de tine,poate cineva te-a barfit pe la spate ori ai suparat-o cu ceva,incearca sa vorbesti cu ea,spune-i ce simti,intreab-o ce a facut-o sa nu mai tina la tine. Daca vei lasa totul in voia timpului,va fi doar mai rau,nimic nu se va rezolva daca nu veti discuta despre asta,va fi doar mai rau. Poate i s-a intimplat ceva dar prefera sa nu iti spuna, orice e posibil, si nu cred ca as putea ghici, doar tu esti cea care poate rezolva problema, eu doar te pot sustine.Nu lasa aceasta prietenie sa se distruga asa caci e foarte dureros cand pierzi un prieten apropiat.Lupta pentru ea. Daca totusi ea se comporta si mai departe asa cu tine, inseamna ca trebuie sa lasi totul asa cum este. Daca stii ca ai facut tot ce ai putut dar nu s-a schimbat nimic, atunci las-o pe ea sa decida, sa nu fugi prea mult timp dupa ea. Daca prietenia se va distruge, inseamna ca asa trebuie sa fie.Toti trec prin asta si cu timpul trece, dar sa speram ca nu se va ajunge la asta, eu doar vreau ca tu sa fii gata de orice.Sunt sigur ca o sa va impacati, e doar o perioada mai grea din prietenia voastra, toate prieteniile au si urcusuri dar si coborasuri, esential e sa treci peste ele.Prieteniile adevarate trec peste orice, cele false(ca in cazul meu)se distrug de parca nici nu au fost.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Draga alonegirl cu cat ai sa te maresti ai sa observi aceste prietenii false, cum spunea cineva candva priteniile se fac din interes... asta nu inseamna ca nu exista prieteni adevarati dar acestia sunt rari.
Banuiesc ca ai o varsta frageda, mergi mai departe fa-ti alta prietena, aceasta nu este prietena adevarata!

| sofisis a răspuns:

Spune-i pur si simplu ca ai inteles ca o incurci si ca nu mai e nevoie sa te suporte. Ce Dumnezeu, nu ai pic de stima de sine? Vrei sa stii adevarul? J aia nu te inghite si prietena ta o considera mai...wow si vrea sa ii intre in gratii ignorandu-te pe tine. Probabil rade cu J de tine si ii spune "ih, iar mi-a stat aia pe cap si nu mai scapam de ea". Serios, la ce prietenie nu vrei sa renunti? Nu mai e nici o prietenie. Esti doar tu miloaga...

| Uvox a răspuns:

O sa tot descoperi in viata ca multi nu sunt ceea ce par, ca schimbarea este un fapt normal si nimeni nu scapa. În bine sau în rau.
De fapt, poate chiar acum te paște o schimbare, bazată pe aceasta dezamagire. Suntem in mare parte suma experientelor trăire dar de cele mai multe ori ai posibilitatea sa alegi ce vei face de la un moment înainte.
Nu o sa susțin ca ea nu merita dar voi spune că tu ai investit mai mult.
Pentru tine, mai poți încerca gandindu-te la varianta in care intre voi exista poate o neînțelegere. Dar cam atat.
O sa tot cunoști oameni, unii iti vor ajunge poate prieteni, alții poate chiar dușmani.
Pretuieste-i pe primii si ignoră-i pe ceilalți.
Dar trebuie să înveți si cand sa tragi linie.

| User23434 a răspuns:

Sunteți prea emotive voi fetele, baga-ți picioarele în ea prietenie, oricum v-ați fi separat cândva în viitor. Trebuia sa se întâmple și asta happy

| TankSovietic a răspuns:

Incearca sa te consulti cu ea! Incearca sa o iei cu incetul pentru a avea o conversatie cand mai buna. succes

| Queen4567 a răspuns:

La fel este și în cazul meu.Stiu cum te simți, tu încă ți la ea.Dar mai bine pentru tine ar fi să o ignori și tu pe ea și să-ți faci alți prieteni chiar dacă este extrem de greu să renunți la ea.Cu timpul vei uită de ea.