| AnastasiaIacov a întrebat:

De ce aleg unii oameni sa se mute din tara chiar daca au o viata frumoasa aici, o situatie financiara foarte buna? De ce aleg sa isi educe copiii in alta tara. Aici nu vb despre oamenii care pleaca la munca deoarece aici nu este ok.

Răspuns Câştigător
| venividivici2017 a răspuns:

De ce pleaca oamenii din tara? In primul rand datorita sistemului. Datorita sitemului corupt, hotiilor care din 89 incoace nu se mai opresc, nu se fac schimbari pentru o viata mai buna a cetatenilor. Romania a ramas o tara cu o viziune comunista in care nu se investeste nimic, doar se carpeste, se fura. Invatamant nimic, aceeasi viziune comunista, aceeasi tematica, fara scoli, cladiri; sistemul medical nimic, oamenii mor in spitale in loc sa fie tratati, dorm cu sobolani si gandaci. Prostimea inca da spaga medicilor, asistentelor cu toate ca acestia castiga foarte foarte bine. Militieni si avocati corupti care isi bat joc de lege. Parlamentari analfabeti, nepotisme, parasute care ne conduc. Drumuri rutiere ca in Africa, autostrazi doar pe hartie si cu banii repartizati construirii lor cheltuiti inca din faza de proiect. Trenuri care circula mai ceva ca un melc, conditii inumane in trenuri... Dar si directori ce castiga mii de euro pe luna. Pensii foarte mici pentru cei ce au muncit cate 30 de ani; pensii foarte foarte mari de zeci de mii de euro pentru mafioti. Lupi moralisti care vor familii traditionale si provin din familii traditionale dar ei se insoara cu fiicele si tin 10 neveste. Criminali iesiti din inchisori. Fete ce se vand pe bani pentru a - si face un viitor, mda nu conteaza ce faci acum, pentru unii, conteaza doar sa fie ceva usor. Nepotisme la servici, esti facut de ras la servici, jignit de sefi daca nu ai pe cineva. Eu de cand sunt plecat am realizat mult mai multe, decat sa fi stat in tara. Strainii ma apreciaza, nu te injura nimeni in strada, aico si managerii daca este nevoie dau cu matura ca sa se termine munca mai repede. Si multe altele!

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pleaca nici unu de prea mult bine. Ci pentru un trai mai bun. Imagineaza-ti ce e in sufletul unui om care pleaca de acasa pentru bani, si lasa familia acasa, mama, tata prieteni, ca aici nu ai nimic, nici vecinii nu se saluta intre ei. Acasa e altfel, mai vorbesti cu cineva, mai iesi, mai suni pe cineva. aici nu e asa. Deci cine pleaca afara face un sacrificiu enorm. si renunta la unele lucruri si oameni dragi, si nu e usor deloc.

| romeo78 a răspuns:

Pentru că oamenii au devenit lacomi, au pierdut credință, pun preț pe avere, bani.
Au uitat că străbunicii au trăit 90 de ani, născuți în casă de chirpici, cum întâlnești doar la muzeu, făceau mobila, tacâmul, farfuriile cu mâna lor! Se mulțumeau cu ce le oferea pământul, respectau sărbătorile, aduceau mulțumire lui Dumnezeu! Trăiesc modest, iubesc România și nu aș pleca din România! Să ai pământ rămas de la părinți, dar să îl lași pradă buruienilor, aia nu înseamnă că nu aveai din ce trăi, ci că ți-a fost lene să îl muncești și mai bine au plecat slugi în țări străine, mulți fără contract de muncă, fără o pensie! Viitori asistați social, dacă nu cumva ajung la Socola, cum au ajuns unii! Ne-am vândut pământul la alții, ca să se îmbogățească alții, iar românii au plecat slugi la străini!

| Zuse a răspuns:

Pentru ca sunt mai multe optiuni... intr-o tara din cele asa zise "civilizate" este mai usor sa pui o idee in practica, cumperi calitate mai buna de aceeasi bani, ai mai multe de invatat de la oamenii de acolo etc... este mai practic.

Tinand cont de faptul ca valorile nobile sunt calcate in picioare de dobitoci care traiesc cu impresia ca daca vrei sa castigi tot ce trebuie sa faci e sa fii persistent si abraziv, te saturi la un moment dat...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru aventură, doresc să cunoască ceva nou. Vor să își schimbe mintea ca pe o piele de șarpe, pe care nu o poți schimba doar dacă o freci de buruieni țepoase.
Educația te face om. Aici educația te face sclav.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu. Unii vor sa fie tratați cu respect, sa aibă autostrăzi 0e care sa circule, sa nu fie îngenunchiat de stat la orice au nevoie sa facă, sa nu le fie frica ca mor prin spitale datorita infecțiilor, sa nu fie conduși de politicieni needucați și ajunși acolo sus pe pile și nicidecum pe merit. Și lista mai poate continua.

| Gabriel2424 a răspuns:

E un raspuns complicat, dar aici ce sa faca, de exemplu eu ca adolescent la liceu, termin 12 clase dau bacul si dupa nu stiu sigur ce voi face, dar in alte tari faci decat ce iti trebuie pentru viitor te specialezi pe ceva, sunt alte conditii, daca nu vr matematica, nu te obliga sa inveti, te lasa sa iti urmezi pasiunile.

| ziftode a răspuns:

Hai sa iti dau 3 motive, destul de groase
1. avem niste HOTI pe post de politicieni si tara se v-a duce de rapa, si care sunt responsabili de urmatoarele puncte, si MULTE ALTELE care nu sunt ok in tara asta
2. avem o gluma de sistem de invatamant, deci copii nu o sa faca scoala
3. avem o BATAIE DE JOC DE SISTEM MEDICAL, deci si parintii si copii pot sa moara oricand din cauza asta!

te duci pentru o operatie minora, de rutina la genunchi si mori din cauza unei bacterii intraspitalicesti!

inclusiv ala privat, care iau bani pentru lucruri pentru care nu sunt pregatiti decat daca merge absolut perfect, de gen nastere cu, complicatii si moare copilul la spitalul de urgenta, pentru ca la spitalul privat nu stiau absolut nimic despre cum sa faca fata la complicatii, asa ca in momentul in care au vazut ca nu reusesc, au trimis copilul la spitalul de urgenta

s-a facut o verficare internationala si a reiesit ca 15% din spitalele din tara asta sunt la parametrii corecti, internationali

EU PERSONAL, daca as trai in alta tara, NU AS AVEA CURAJ SA VIN IN RROMINICA, NICI MACAR IN VIZITA, cel mai mic accident minor pentru care ar fi nevoie de spital are o probabilitate serioasa sa te omoare

sper ca te-am convins

| Holiday a răspuns (pentru romeo78):

"Au uitat că străbunicii au trăit 90 de ani, născuți în casă de chirpici, cum întâlnești doar la muzeu, făceau mobila, tacâmul, farfuriile cu mâna lor! Se mulțumeau cu ce le oferea pământul, respectau sărbătorile, aduceau mulțumire lui Dumnezeu!"

Pe vremea aia speranta de viata era pe undeva pe la 50 de ani. Acum e 70 si ceva, oricum una dintre cele mai scazute din Europa. Deci se pare ca toate astea nu le foloseau de fapt prea mult, ba dimpotriva.

| romeo78 a răspuns (pentru Gabriel2424):

Să mulțumești unora care scriu aici, au o vârstă, iar în anii 1990 aplaudau minerii, aplaudau pe Ion Iliescu, luau salariile compensatorii, fără să ridice un deget împotriva închiderii uzinei, fabricii! Clasa politică de azi, sunt tinerii din anii 1990, ridicați de cei care au vândut industria, agricultura. E un lanț creat de către români!
Iar, acum nu le mai convine!
Dar, acum înjură și fug din România!
Drum bun spre străinătate!

| romeo78 a răspuns (pentru Holiday):

Se vede îngustimea inteligenței dumneavoastră!
Trăiau mai mult de 50 de ani! Mergeți într-un cimitir și vedeți ce vârstă aveau cei născuți la sfârșitul secolului XIX. Dar, era și o iluzie, când am menționat de Socola. Priviți câți tineri până în 50-60 decedează astăzi în accident, cu boli cronice, cancer, boli de inimă, diabet!
Deci, asta am vrut să spun, oamenii erau mai sănătoși, erau mai fericiți cu puținul pe care îl aveau, mai mulțumiți cu ceea ce le oferea pământul, viața! Nu alergau ca nebunii după iluzii, după averi!

| Holiday a răspuns (pentru romeo78):

Ti-ai si gasit ce perioada sa dai ca reper, exact generatiile care au trecut prin cele doua razboaie mondiale au media de varsta a decesului mai mare...Deja devii comic.
Oricum, statistica asta nu se face in cimitir, cum sugerezi tu.

| AdelinaC a răspuns:

In alte tari este o alta civilizatie, mai buna, nu se compara cu Romania, in special in orasele mari romanesti. Bineinteles nu este general valabil, depinde ce tara alegi ca sa pleci ca poti da de mai rau

| AnastasiaIacov explică (pentru ziftode):

Foarte adevărat

| AnastasiaIacov explică (pentru sadrian46):

Adevarat!

| AnastasiaIacov explică (pentru suntserios):

Adevarat

| Freya1 a răspuns:

Sunt oameni ce s-au obisnuit cu luxul si cand simt ca scartaie ceva sub picioare fug dincolo ca sa se mentina.
Sau sunt oameni ce au fost pe dincolo si au vazut ca totul este mai bine organizat si civilizat si asa vor sa isi educe copii.
Sunt oameni ce acolo au dezvoltat afaceri si vor sa fie mai aproape si atunci se muta de tot acolo cu tot cu familie.
Sunt oameni ce nu isi gasesc locul aici, nu au prieteni, nu se inteleg cu familia si atunci vor sa fie departe de tot.
Sunt multi la care le merg mai bine ilegalitatile acolo etc.
Sunt 1000 de exemple.