| anonim_4396 a întrebat:

De ce atât de mulți caută persoana potrivită, dar atât de puțini încearcă să fie acea persoană?

Răspuns Câştigător
| Florin9Florin9 a răspuns:

Pentru că nu putem fi împreună /să ne căsătorim cu noi înșine

| zilog a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Numai daca îți scoti o coastă
și cum se iubește ursul singur
este mult mai flexibil
asta ți-ai dori!?

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au sperante la imposibil

| Simpatic a răspuns:

"dar atât de puțini încearcă să fie acea persoană?"

Cei care doar au aspiratii la persoane potrivite si bune la toate, dar ei sunt "nepotriviti" dar se vad ca sunt mari si tari si ca nimeni si nimic nu le sta in cale, sunt asa datorita egoului prost si datorita orgoliului peste masura, dar vor vedea ca orgoliul este ceva distructiv in viata, mai ales cand iti doresti ceva si nu iti iese!
Eu am gasit persoana potrivita dar nu cred ca eu sunt cel mai bun om din lume nici pe aproape, potrivita poate sa iti fie orice persoana in care gasesti nadejde in ea ai baza cum se zice, orice persoana este pe placul tau si tu esti pe placul ei, subiectiv vorbind ai sa ai ochi numai pentru aceasta si tot ce face acea persoana ti se pare perfect chiar si atunci cande greseste.
Deci daca am incerca sa fim mai putin pretentiosi am gasi cu totii persoana potrivita, dar orgoliul este cel care ne face sa zicem atat pe baieti cat si pe fete " nu are cutare fata de mine, nu are aia fata de mine...", uneori pe buna dreptate alteori facem ca vulpea.

| RAY a răspuns:

Suntem ipocriti de fel, ceea ce vrem nici noi nu suntem, ne place sa mintim, barfim dar invers ne suparam, suntem niste primate emotionale, eu unu as vrea o fata mai nebunatica, amuzanta

| RAY a răspuns:

Cautam perfectiunea cand noi suntem gunoaie

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De nebuni, de aia. De preferat ar fi ambele variante. Inconstienta ^_^

Si sa mai si dea vina pe acea persoana ca pleaca de langa el/ea... pai asta e si mai absurd.

| Mosotti a răspuns:

Pai tu stii cam care e persoana potrivita, dar nu stii care e persoana potrivita pentru celalalt, dupa aia afli daca esti sau nu cand te cunoaste.
Nu poti sa incerci sa fii, esti sau nu in mod natural.

De ex daca mie imi place sa vb de spatiu, nu trebuie ca celalalt sa incerce sa discute asta ca sa-mi convina mie, ci sa ma gaseasca deja cu aceasta pasiune, e doar un exemplu.

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca oameni de multe ori nu vad paiul din ochiul lor, ei se vad perfecți si fara pata si abia prea târziu realizeaza ca si ei gresesc.

| Celcestietot a răspuns:

Ca să îți răspund pe scurt, asta se întâmplă din cauza coeficientului de inteligență (ambele feluri ale acesteia).

| DoarBogdan a răspuns (pentru Celcestietot):

Sa nu cumva sa o dai pe varianta aia lunga. Sa nu scoti arma secreta laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nicidecum, aia la ocazii speciale, acum am scos mica arma secreta! rolling on the floor

| DoarBogdan a răspuns (pentru Celcestietot):

Sa ma anunti cand vine cealalta, sa fiu si eu pe faza laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru DoarBogdan):

Hmm thinking, mai am pe la „Răspunsuri căştigătoare" arme secrete mari, dacă vrei, le poți găsi acolo cool.

| Frank51 a răspuns:

Pentru ca unii oameni nu se pot schimba, sau nu vor sa se schimbe = considera ca ei sunt ok deja.

| Sofer a răspuns:

E bine ca o cautam dar nu o găsim.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Poti sa imi spui cum devii persoana potrivita? O persoana poate fi modelata, dar nu transformata. De aceea cautam si uneori gasim, o persoana care sa fie cat mai compatibila cu noi. E mai usor sa cautam o persoana care sa ne fie pereche, decat sa ne transformam. Fiecare individ are trasaturi de personalitate si de caracter care nu pot fi transformate, deoarece sunt de la natura sau cum se mai zice, in starea firii.
Doar femeile cred ca au puterea sa transforme pe placul lor un barbat, dupa ce se casatoresc. E posibil ca pe o perioada de cateva luni sau chiar 2-3 ani sa se poata ca barbatul sa ii faca pe plac, dar apoi rabufneste personalitatea acestuia pastrata sub obroc si de cele mai multe ori se ajunge la despartire sau la o viata de calvar in familie.

| StrongHeart a răspuns:

Pentru ca sunt multe zdrente, scuze, dar e raspunsul corect in situatia actuala. Zdrente de ambele sexe, nu fac discriminare.

| StrongHeart a răspuns:

Eu chiar incerc sa fiu altfel,chiar incerc,obisnuiam sa il injur pe Dumnezeu acum ma rog aproape mereu si ma rog pentru prieteni,chiar si pentru dusmani,ajut pe cine pot,dar recunosc inca mai am orgoliu,adica daca cineva ma jigneste iau foc imediat,desi incerc sa invat sa ma obisnuiesc cu oamenii,fie ei rai sau buni.
Chiar incerc sa fiu o persoana mai buna,dar e foarte greu,pentru ca lumea este vai de ea,sa nu mai zic cum e,plina de nenorociti,la orice pas esti judecat de caractere murdare,dar eu macar la sfarsitul zilei imi spun,hei am facut tot ce am putut,am incercat sa ii inveselesc pe cei din jur,imi pare rau de greseli si chiar vreau sa ma schimb, pe cand altii la sfarsitul zilei se gandesc cat au acumulat sau pe cine sa mai arda ceea ce e gresit, important e sufleteste sa fii multumit, cum spunea un sef unde am fost angajat, conteaza la sfarsitul zilei sa pui capul pe perna si sa dormi linistit.

| zilog a răspuns:

Nu mai cautati fraierilor persoana potrivita pentru ca 99999% dintre femei sunt doar pe interes. eu am dat timp de 3 ani 100 euro/zi la o femeie ca sa fiu eu persoana potrivita

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și cum încerci să devii persoana potrivită pentru persoana potrivită pentru tine?

Cel mai bun lucru este ca fiecare să devină cea mai bună versiune a sa, restul vine de la sine.

| troleibuz a răspuns:

Poti sa incerci sa fii. Dar daca nu esti, nu esti.

| marinaru777 a răspuns:

De ce te incalti cu pantofi de marimea potrivita si nu umblii cu unii mai mari sau mai mici, asa e si aici cauti sa fie pe sufletul tau

| Cristian84 a răspuns:

Fiecare cu caracterul sau e greu sa se gaseasca 2 persoane la fel plus ca in ziua de azi cam toti alearga dupa bani si familia din pacate ramane pe al 2 le loc

| anonim_4396 explică (pentru Cristian84):

Dar nu trebuie să fie la fel în toate privințele ca să fie potriviți...noi, oamenii, suntem ca piesele de puzzle.

| Cristian84 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da e adevarat

| 1man1 a răspuns:

Omul este prin natura lui preocupat de el însuși. Însă o caracteristică nocivă în relațiile interumane este egocentrismul. Aceasta se referă la tendința noastră de a restricționa percepția astfel încât să vedem lucrurile numai din perspectiva personală.
Astăzi mai mult că oricând oamenii sunt " iubitori de sine", adică egocentrici ( 2 Timotei 3:1, 2). Egoistul își dă seama adesea că neglijează valorile și dorințele celorlalți, egocentricul nu. Adesea, părinții înșiși hrănesc inconștient ( sau poate conștient) egocentrismul copilului lor, sprijinind viziunea acestora despre ei înșiși ca centrul universului. Hrănită în mod constant această concepție, va determina un adult centrat doar pe propriile nevoi și aspirații. Relația cu un astfel de personaj va fi una nefericită și toxică.
Norma biblică " să-l iubești pe aproapele tău cape tine însuți" este o mare provocare pentru un creștin. În general, oamenii consideră că nu este practic să acționeze așa. Dar, dacă vrem să avem o căsnicie reușită, sa ne bucurăm de relații bune cu membrii familiei și să avem prieteni adevărați este esențial să punem în practică această normă.