| Mădă0611 a întrebat:

De ce aveti copii sau, daca nu aveti, de ce ati face?

44 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Pentru ca ma incanta ideea sa fiu mama, ideea de a creste si educa pe cineva, caruia sa ii impartasesc tot ce stiu, care sa preia o parte din mine toata viata, cineva pe care sa il iubesc mai presus de orice si ideea ca cineva sa imi spuna "mama". Mi-ar placea sa fac copil dupa o anumita varsta, mai exact 30 de ani si sa fiu pentru el exact ce a fost mama mea pentru mine.
Nu vreau sa ma creasca nimeni la batranete, e o gandire tampita. Cum a zis si tata: nu am nevoie sa stai aici pentru mine niciodata, ai fi proasta, du-te si fa-ti viata ca o sa ma descurc eu. Pe aceeasi gandire merg si eu. Nu vreau sa imi duca cineva numele mai departe si alte bullshituri. Pur si simplu asta simt, simt ca mi-as dori mult sa am un copil la un moment dat.

| MihaelaDart a răspuns:

Fie ca ii nasc sau adopt, viata fara ei este pustie, ca si cum as fi trait degeaba.

| Kaℓi a răspuns:

Intrebarea asta mi-a amintit de un banc :)
http://mioritice.libertatea.ro/banc/18191/

| RAY a răspuns:

Nu am,dar as vrea sa am o fetita impreuna cu o fata frumoasa chiar si contra cost,asa genele mele vor exista si dupa moartea mea, nu vreau ca copilul meu sa arate ca mine fizic si sa fie frumoasa, inalta, ochii albastri sa aiba inteligenta mea, simtul umorului si va fi femeia fatala

| T0T a răspuns:

Unii pentru grija la bătrânețe, alții că așa e normal iar alții ca să își dezvolte spiritul parental, să își dezvolte ariile abilităților afective, emoționale ca să se bucure de o viață completă(căci dacă o luăm așa nimic nu are sens însă eu cred că oricine trăiește pentru a se simți bine, pe mulți dragostea îi face să se simtă bine iar dragostea e și ea de mai multe tipuri, dragostea parentală e una dintre ele).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca ar fi pacat sa se duca in pamint materialul meu genetic. Si pentru ca vreau sa traiesc etern. Prin fiica-mea si aia de dupa, ca nu ma intereseaza de viata de apoi si alte bazaconii. Nu ma intereseaza sa imi aduca o canutza cu apa la batrinete sau sa vina sa ma stearga in dos, ci sa ma sune din cand in cand si sa imi multumeasca pentru ca am indrumat-o in directia buna. Care o fi si aia...

| Freya1 a răspuns:

Din iubire logic.
Pentru ca mi-as iubi sotul si as vrea ca iubirea nostra sa dainuie oarecum si dupa ce nu vom mai fi noi.Si pentru ca un copil este cel mai frumos dar pe care il poate primi si avea cineva.Este carne din carnea ta sange din sangele tau si singurul lucru cel mai important pe care poti sa il faci in viata asta singurul care conteaza cu adevarat

| Nemessys a răspuns:

Ca sa aiba grija de noi la batranete si sa duca familia mai departe. (asa este raspunsul multor oameni)
Eu nu as face laughing

| Mădă0611 explică (pentru Nemessys):

Raspunsul asta il si astept, si e patetic. Copilul nu cere sa-l nasti, il nasti si-l santajezi, direct sau indirect, sa aiba grija de tine la batranete. Toate apucaturile copiiilor sunt lucruri invatate in familie. Cel mai recent caz e cu ala care a evadat de la spitalul de psihiatrie. Bag mana in foc ca ma-sa era dilie si l-a dilit si pe el pana a omorat-o.

Nici eu, si n-o sa fac. #antinatalism

| Clorox a răspuns:

Pentru ca n-as face, nu vreau copii.

| CleanHeart a răspuns:

Fiindca sunt cele dragalase fiinte, imi doresc sa am 2 copii happy

| Mădă0611 explică (pentru CleanHeart):

Tu vrei ceva jucarii de fapt. Nu, nu iti lua nici catei sau pisici, ia-ti jucarii.

| CleanHeart a răspuns (pentru Mădă0611):

?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa duc mai departe neamul.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

De ce sa-l duci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru ca asa-i firesc, de ce sa duci o viata monotona in singuratate? daca-ti educi copilul o sa te ajute aici intervine educatia si principiile parerea mea.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Deci fara copii viata e monotona si traita in singuratate. Daca acel copil pe care il faci ca sa nu fii tu singur/a nu poate avea copii? Nu il condamni la "o viata monotona si in singuratate"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Am mentionat ` parerea mea `, nu are asta e nu putem osandi un copil nevinovat datorita greserilor pe care le-am facut. atata timp cat suntem capabili sa ducem neamul mai departe il ducem. parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt extrem de narcisista si vreau sa am o chestie care sa semene cu mine si daca nu seamana primul nu-i bai, o sa torn plozi pana o sa semene unu cu mine. day dreaming
Glumesc, nu imi doresc copii. Fiecare are motivele lui : pentru ca li se pare firesc pasul asta, pentru alocatie, pentru ca nu le mai functioneaza relatia si poate un plod salveaza situatia, pentru ca nu s-au protejat si au ales sa-l pastreze etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta nu mai e narcisism, e prostie

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

GLUMESC - am uitat sa iau in calcul si persoanele suferinde de miopism. Puteam la fel de bine sa spun ca-s alcoolica si vreau sa fac copii ca sa-mi cumpar vodka, asa greu e de inteles ca este doar un exemplu pe care l-am exagerat ca sa subliniez mai bine motivele superficiale pe care le au unele persoane cand aleg sa faca un copil?

| venividivici2017 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deocamdata nu imi doresc un copil, dar oricat as spune NU cu tarie, oricat m-as preface in fata celorlalti, tot as vrea sa am un scump "cacacios" sau o scumpa "cacacioasa" laughing) ...cu persoana de care o sa fiu innebunit.Nu neaparat ca imi duc neamul mai departe, poate mai ales ca astfel o sa fiu mai matur, o sa fie ceva mai stabil intre mine si partenera, o sa fiu fericit si mandru in timp.Deocamdata timpul, cariera, situatia financiara ce mai are de asteptat pentru a asigura un trai decent si fara griji, isi face simtita prezenta pentru multi dintre noi.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Alocatia este de 84 lei pe luna. Gandesti ca te poate costa un copil mai putin de 84 lei pe luna? Costa un pic mai mult, de la 1000 lei in sus, dar merita banii, riscurile, munca, ca sa ajuti la crearea unei constiinte care scruteaza universul, un aparator al umanitatii-inarmat de tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Stiu, dar nu ma refeream la parinti care vor sa investeasca timp si bani in copilul ala ca sa-l ajute sa evolueze aromnios si sa se dezvolte intelectual ci la genul ala de "parinti" care fac copii in mod iresponsabil pentru ca nu se protejeaza si ii aduc pe lumea asta ca sa-i chinuie ( pusi la munca fizica extrema, in unele cazuri le este interzis accesul la educatie, asista la violenta sau chiar ei sunt abuzati, infometati sau doar tinuti cu cartofi pentru ca viciile costa si daca n-au un servici se folosesc de alocatia copiilor - exemplul asta tine mai mult de mediul rural ). Nu consider ca alimentatia asta ar fi cea mai mare problema ( pana la urma viata nu este despre un stomac plin ci despre evolutie ) pentru ca sunt oameni care sunt capabili sa-si educe copiii si in saracie, dar cei care au viciile astea atat de bine inradacinate si sunt un exemplu negativ pentru copii chiar nu merita sa fie parinti, nu ca as decide eu cine merita sau nu, este strict parerea mea si nici nu o sa o bat in cuie pentru ca e discutabil cum poate sa ajunga copilul ala - poate sa ia exemplu primit/vazut sau poate sa-si depaseasca conditia.
Merita atata timp cat iti doresti asta, nu toata lumea isi doreste sa fie parinte.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, evident. Dar nu prea sunt convins de faza cu alocatia. Poate sa il coste copilul mai putin decat cei 84 lei primiti ca alocatie? Da, la tara valoreaza banii mai mult, nu zic. Dar si 84 lei... Cred ca faza cu alocatia merge ca metafora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca mi se pare incompleta o viata fara copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumea asta e prea mare pentru un singur eu, merita si un eu in miniatura big grin. Evident, pana creste si imi ia locul in lumea asta cruda si fara inima.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

confused pai daca lumea e cruda si fara inima, de ce sa aduci pe cineva aici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cineva ca mine o face mai bune, de aia tongue

| m1dn1gh7 a răspuns:

Pentru ca sunt o binecuvantare.

| BIoody a răspuns:

Ca ma bucura ca pot face, as face ca sa pot sa-i invat tot ce stiu s sa i fac foarte speciali, in felul meu, nu i-as trimite la scoala si i-as creste intr-o tara mai civilizata, pentru ca as vrea sa am urmasii big grin

| venividivici2017 a răspuns:

Copiii in primul rand se fac cand ambii parteneri sunt de acord, simt asta si fara a se lasa influentati de ceilalti din jur, media, biserica.Parerea mea este ca un copil te poate face foarte fericit, mai responsabil, matur, sa privesti altfel viata.In acelasi timp,un copil te poate face si nefericit.Din pacate,in Romania, multi au copii ca asa trebuie, asa e normal, nesimtind asta, nefiind responsabili.Multi mai mult ii chinuie decat sa ii ajute.Nu stiu acum,cateodata ma gandesc,un copil in plus, un motiv bun pentru statul roman, un nou platitor de taxe, un nou membru. Sincer si biserica ne influenteaza, biserica ce este coordonata sistemului politic mafiot din care facem parte.In Occident,multa lume renunta sa mai faca copii, se axeaza pe viata lor personala, gandesc diferit, sunt mai fericiti cu toate ca nu au casa lor, masina lor de lux visata si ravnita de vecini si prieteni.Mai important ar fi sa iti traiesti viata si sa faci ceea ce simti.

| Anonima6789777 a răspuns:

Eu nu mi-as dori copii, nu din cauza ca nu mi-as permite sa ii intretin ci vreau o cariera. Imi doresc sa fiu politista. Asta inseamna ca voi fi tot timpul plecata, nu o sa am timp sa ma ocup de el personal. NU mi-as dori ca copilul meu sa fie purtat pe la bunici sau batjocorit prin camine. E foarte greu sa iti iei aceasta responsabilitate, mai ales cat sunt mici, se imbolnavesc foarte usor apoi ii ai pe constiinta, nopti nedormite, stres, efort. Sora mea are un baietel de 9 luni, dupa ce a nascut a intrat in depresie post-natala. Intr-un fel te implineste sufleteste, duci neamul tau mai departe, iti face bucurii, casa e voioasa si nu te plictisesti in doi. Asta atunci cand mama este casnica si are timp de copil.

| Unindividn0rmal a răspuns:

Buna! De multe ori oamenii se simt implaniti cand au copii. Asa si este. Copii sunt cel mai minunat lucru. Ei au grija de tine la batranete si continua familia... Din punct de vedere Instinctiv pentru perpetuarea familiei.O zi buna!

| Mădă0611 explică (pentru Unindividn0rmal):

Ti-ar placea sa ai grija de 2 batrani?

| DexOnline a răspuns (pentru Unindividn0rmal):

Ce-i cu chestiile astea de adormit prunci? XD Daca copilul tau se drogheaza, fumeaza si e sub influenta proasta, esti stresat toata ziua si ajungi la disperare nu cred ca e cel mai frumos lucru.

| Unindividn0rmal a răspuns (pentru DexOnline):

Daca e intreg la minte nu va face niciunul dintre lucrurile enumerate de tine.

| Unindividn0rmal a răspuns (pentru Mădă0611):

Acei batrani sunt parintii tai tipu. Chiar m-ati enervat.Macar cu atat sa le multumesti ca s-au chinuit sa te creasca timp de 18 ani... PLUS CA ASTA E PAREREA MEA, M-AI INTREBAT, TI-AM RASPUNS.

| Mădă0611 explică (pentru Unindividn0rmal):

Discutam, tipu.
Pai daca eu nu le-am cerut, de ce sa le multumesc? Si apoi stii ca oamenii consuma droguri din lipsa de afectiune? Tu o sa trebuiasca sa muncesti pentru acel copil, poate o sa ii spui lucruri care il ranesc, ca muncesti mult si esti obosit si nervos, iar el o sa simta ca nu-l iubesti. O sa se indragosteasca si n-o sa fie iubit, o sa sufere, s-a.m.d.

| theosinc911964rsr a răspuns:

In loc sa dai bani pe pampersi iti poti lua un porsche

| minrest a răspuns (pentru theosinc911964rsr):

Exact, o geanta sport Navigator, Porsch original, cu numai 450$, si mai scrie si ''porsch design'' pe ea.

| theosinc911964rsr a răspuns (pentru minrest):

Se scrie porsche nu porsch

| minrest a răspuns (pentru theosinc911964rsr):

Asa este.

| ionutrusin a răspuns:

Copiii sunt fiintele cele mai importante!
Ciclul vietii...