| Etro a întrebat:

De ce bărbații sunt violenți și geloși in general?

43 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca asa e romanul de fel

| floresdemayo a răspuns (pentru mgtow):

Si tu esti violent? happy

| mgtow a răspuns (pentru floresdemayo):

Conteaza?

| lalaura94 a răspuns (pentru mgtow):

Conteaza, pentru ca ai spus ca asa e romanul de fel. Deci prin urmare, romanii sunt o specie aparte de oameni, mai specific barbatii. Asta inseamna ca toti barbatii care s-au intamplat a se naste in Romania, sunt violenti genetic, prin urmare tu esti violent.

| mgtow a răspuns (pentru lalaura94):

Am crescut printre straini si sant linistit dar daca ramaneam in tara cred ca faceam paguba cu romancele. Au avut noroc ca nu eram acolo. Nu.mi sta in fire violenta, denumirea mea zice tot

| lalaura94 a răspuns (pentru mgtow):

Stii cum se spune, omul prost e ca si omul mort, nu-l doare pe el, ci pe cei de langa el. La cum generalizezi, cum te exprimi, si ce opinii ai, imi e mila de strainii care te-au crescut.

| floresdemayo a răspuns (pentru mgtow):

Da, contează. happy
Am vrut să văd cât ești de educat. Masculinitatea nu se măsoară în pumni sau palme aplicate partenerei.

| mgtow a răspuns (pentru floresdemayo):

Evit relatiile... nu imi inspira incredere nici stabilitate. Asta inseamna ca sant un tip de treaba care are sex doar la ocazie, cand vreau

| mgtow a răspuns:

Ca sa atraga femeile, la barbati seriosi nu se duc, femeile au fost atrase de indivizi cu forta in ei care comanda nu prin injuraturi adresate direct dar cu alte chestii care in loc sa le faca sa se simta prost le incanta.

Bula
| Bula a răspuns:

Din cauza Naturii.
In lumea mamiferelor, de regula, masculii se lupta intre ei pentru a obtine "sefia" asupra "turmei", adica asupra unei sau mai multe femele, cu scopul inmultirii cat mai sanatoase.
Femelele sunt acelea care starnesc "pofta" hormonala pentru masculi.

Omul este o ramura genetica a mamiferelor.

| MihaelaDart a răspuns:

Nu toti barbatii au acest comportament.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt violenti pentru ca sunt limitati intelectual, apeland la forta, ca sa se faca intelesi, sau sa-si supuna victimele.
Cat despre gelozie, sunt in aceeasi oala atat barbatii cat si femeile!
Tot prostia si limitarea intelectuala sunt de vina, ca-si dau frau gurii si rautatilor, inainte sa gandeasca.
Evident, pornesc de la premiza ca sunt inselati (inselate), neavand nici un pic de incredere in partener, suspectandu-l tot timpul sau inventand scenarii.
De fapt, aceste persoane nu ai nici un pic de incredere in ei insisi, fiind tot timpul speriati ca-si vor pierde partnerul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În general nu sunt, dar unele îi inspiră.

| Drimmero a răspuns:

Gelozia e ceva specific ambelor sexe, deci generalizezi, unii sunt mai putin sau mai mult gelosi.

Iar violenta e recursa cand se mai umple paharul, sunt pe principiul sa nu lovesti pe cineva lipsit de aparare si cand e jos, vorba buna poate aduce mai mult bine, violenta e buna doar pentru a te apara cand e cazul/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In general nu stiu sa fie chiar asa. Sunt fel si fel de barbati.
Si violenti? Cu atat mai putin. Cei violenti ies in evidenta prin asta si judecand dupa cate am auzit despre ei, nu sunt prea multi. Dar daca este chiar asa, imi pare rau ca exista asa persoane.

Cat despre gelozie, cred ca se manifesta la fel si la baieti si la fete.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai o statistica in sensul asta? Daca nu, vorbim vorbe. Ca si cum eu as veni sa intreb de ce femeile sunt materialiste si parasute in general, ceea ce iar ar fi o mare exagerare.

| Celcestietot a răspuns:

Ai trait la puscarie?

| Frank51 a răspuns:

In general lucrurile difera mult de viziunea ta.

| OldSoul a răspuns:

In general voi fetele vi alegeti singure pe aia violenti si gelosi.
Cum era si gluma aia, fereste-ma Doamne de baieti rai, ca de aia buni ma feresc si singura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OldSoul):

Fetele nu aleg nimic, că nu au cum sa o faca. Întotdeauna noi facem alegerile, și sunt tipe de care nu te-ai atinge deloc, iar altele de îți vine să le dai vreo 2, doar că majoritatea pleacă pentru că știu că sunt niște fete distruse, rămân doar aia care "le suporta".

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.
Dar ce se intampla atunci cand mai multi aleg aceeasi fata?
Nu neaparat cu dorinta de ceva serios, ci cu dorinta de a o bifa.
Din aia, tot ea trebuie sa aleaga pe cineva rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru OldSoul):

Păi nici atunci nu e alegerea ei laughing
Doar cedează acelui tip care are ce trebuie la el. Ai putea zice că e alegerea tipei sa fie singura spre exemplu, dar nici atunci nu se aplica pentru că dacă ar da de bărbatul perfect, garantat s-ar răzgândi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru ăștia cu generalizările. Căutați o statistică, să vedeți câte crime din gelozie sunt comise de bărbați și câte de femei laughing. Sau uitați-vă doar la știrile din ultimul an și faceți o paralelă.

| Felys a răspuns:

Nu doar barbatii sunt asa si femeile dar ele nu au forta sa o arate

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu as zice ca cei needucati sunt mai violenti, asa stiu ei sa isi rezolve problemele.
Iar gelozia se spune ca este o boala, si chiar asa e, iar boala asta poate lovi pe oricine.

| WhiteLife a răspuns:

Din cauză că în organismul lor se produce hormonul testosteron în cantități mult mai mari decât în organismul unei femei. Femeile au cantități mai mari de oxitocina.

| Endoryus a răspuns:

Omul prin natura lui e prost. Sunt capabili de mult bine dar repet, prostia e multa. Barbati / femei. O apa si un pamant. Nu ii deosebeste nimic, ai sa vezi peste ani si ani.

Răspuns utilizator avertizat
| CleanHeart a răspuns:

Aia nu sunt barbati asa ca nu-i numi asa
sunt niste căcănari si baietei imaturi
Barbatii adevarati respecta si au incredere in iubitele lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu-s nici violent nici gelos. Cei care generalizeaza, totusi, a fost dovedit stiintific ca nu au un IQ mai mare de 50.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Funny. Da-ne un link sa ridem si noi. Sau recunoaste ca ai plasat o duma cu mare stil.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Depinde care parte. La a doua nu-i asa greu sa-i numesti primitivi pe cei care generalizeaza tongue Dar la prima parte chiar nu-s violent sau gelos, am o lene pe mine incat mi-e lene sa scriu aici dar sa ridic mana suficient de tare sa lovesc, de gelozie nici nu mai spun, mi-e lene sa cunosc persoane deci n-am cu cine sa compar ca sa pot fi gelos.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

La partea asta ma refeream ca ar fi o idee de dat link: "Cei care generalizeaza, totusi, a fost dovedit stiintific ca nu au un IQ mai mare de 50."

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu vazusem insulta dar nu era despre generalizare, cauta "rekturi pentru tocilari" sigur vei gasi si link.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Rekturi pentru tocilari" e o cautare care din start descalifica validitatea oricarui rezultat. Credeam si eu ca discutam de chestii serioase...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu? Serios? Acu cand sunt in depresso? No way laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot discuta neseriozitati apropos de IQ. Bascalie cit cuprinde, de acord, dar cand vad IQ intr-o fraza ma gindesc doar la chestii serioase. Am inceput sa imbatrinesc, ***...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai asta e si idea, fac sa para serios, si apoi fac misto. Daca nu fac bait nu raspunde nimeni la comment si e useless.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu sunt o persoana ce am multi amici dar si amice. Astfel, am intalnit atat fete cat si baieti ce sunt gelosi(rau) cat si persoane care nu au nici o treaba. Deci treaba cu gelozia nu e caz general si sigur nu se aplica doar la barbati. Acum, treaba cu violenta...E drept ca barbatii sunt in general mai violenti in cuplu, probabil vor sa arate instinctual ca ei sunt sexul mai puternic. Nu stiu. Si acolo depinde de oameni, de exemplu eu cunosc un cuplu unde femeia conduce si barbatul o urmeaza. Dupa mine nu poti generaliza.

| Dandinelle a răspuns:

Eu cred ca n-ai avut destule experiente cu femei in aceeasi incapere laughing

| Ely1234567 a răspuns:

Ori cât de gelos ar fi un bărbat nu înseamnă să lovească o femeie este adevărat ca di femeile mai greșesc nu toate. Și nu toti bărbați lovesc femeile

| lalaura94 a răspuns:

Stii ce se spune despre astia care generalizeaza...

| Popsi a răspuns:

Buna,
Sunt si femei geloase si violente doar ca acele cazuri nu sunt mediatizate.