| anonim_4396 a întrebat:

De ce, când îi ziceam partenerului meu că sunt supărată sau nervoasă, el ori îmi zicea că vorbim mai târziu și se ducea să doarmă sau să stea cu prietenii ori îmi zicea că motivul pentru care sunt eu supărată e unul banal?

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu il intrebi pe el? Oamenii sunt atit de diferiti cum crezi ca poate cineva de pe TPU sa stie motivele daca tu care il cunosti si stai cu el in casă nu sti, ce varsta ai?

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

Bărbartul e construit să fie mai rațional, femeia este mai emoțională. Impreună faceți o echipă și familie puternică decăt separați.
Cănd ești nervoasă el știe cu nu puteți raționa. și preferă să bage sub preș nervii tăi. Lucru care nu-i chiar cel mai potrivit, dar așa e el și mulții alți bărbați.
Incearcă să te cunoști mai bine. pe tine insuți. Nu pe el.
Tu poți controla un singur om pe pămăntul ăsta. Pe tine

| Utilizatoare123 a răspuns:

Pentru ca nu ii pasa de tine. Sau nu va potriviti. Mi se pare evident.

| Florian80 a răspuns:

Fa sex cat mai des si toate se rezolva!

| Freya1 a răspuns (pentru AlexHazulThau):

Cred ca exagerezi.Nu ai de unde sa ști de cate ori se plânge femeia la el, sau ce probleme au ca nu a spus.
Iar legat de ce ai spus mai departe din nou e tâmpenie.Nu spune nimeni ca noi ca femei nu vrem sa fim mai comunicative, sau ca nu vrem sa discutam despre anumite subiecte mai indetaliat, dar asta nu înseamnă că sunt banalități sau ca suntem nu știu cum.
Poate dacă mai mulți a-ti asculta când vorbește femeia cu voi, cand are vreo nemulțumire sau dorinta și nu a-ți fi drăguți doar la începutul relației și după sa va doare în pix nu ati mai fi atâția singuri, în depresie sau misogini.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru AlexHazulThau):

Nu mai generaliza,din perspectiva mea comunicarea e importanta intr-o relatie,doar sa faci diferență dintr-e a te plânge cum spui tu și a discuta.
Când te vaieti mereu de cât de rahat e viata ta în condițiile în care tu ai facut-o asa,sau sa îți plângi de mila aiurea normal ca e stresat pentru oricine fie bărbat sau femeie.Dar când deschizi un subiect pe tema "ce nu imi convine la tine, la relatie sau ce consider ca nu merge" cred ca trebuie sa ciulim urechile.

Circula un fel de citat pe internet cu "nu exista durere mai mare decat aceia în care ii spui omului iubit ce te doare și el îți spune ca exagerezi ".
Trebuie sa ne ascultam între noi, iar un bărbat ce da peste o femeie ce îl considera fraier, cred ca ar trebui sa se reorienteze, sa vadă ce atrage el sau ce problema are de are în jurul lui asa specimen.

| Samson2023 a răspuns (pentru Freya1):

Majoritatea sunt singuri datorita hipergamismului feminin, acesta fiind datorat lipsei de rațiune și bun-simț pe care îl manifestă sexul feminin în tinerețe. Mai pe românește, o fufă cu vârsta între 12 - 35 ani consideră că trebuie să "își trăiască viața" și n-o interesează chestiuni de moralitate/ demnitate/ bunăstarea societății, ci practică activități sexuale ca moneda de schimb pentru a obține diverse beneficii materiale și nemateriale, pe care nu le-ar putea obține altfel decât prin muncă și păstrarea demnității și a respectului pentru cei de lângă. Din acest punct se pierde orice urmă de respect a sexului masculin față de cel opus și începe un conflict mai mult sau mai puțin mascat, în care sexul masculin va încerca să compenseze abuzul emoțional manifestat de sexul feminin, prin abuz psihologic cât și fizic.
Evident, relațiile vor fi instabile, formate din parteneri manipulatori și total nepregătiți pentru o relație armonioasă.

| Freya1 a răspuns (pentru Samson2023):

Deci femeile sunt de vina pentru ca sunt bătute sau traumatizate psihic?
Da voi nu aveți nici o problema pentru care sa rămâneți singuri? Voi ca și barbati sunteți perfecți și toate femeile nebune?

| Samson2023 a răspuns (pentru Freya1):

Hipergamismul feminin face ca 90% dintre femei sa fie atrase de un procentaj de 10% dintre bărbați. Având abundenta, evident ca acei 10% se vor comporta rece neputând sa se implice emoțional. Restul de 90% dintre barbati vor concura pentru cele 10 procente ramase, apărând evident frustrări în rândul multora. Asa se desfășoară lucrurile într-o societate degenerata, asa cum este și în România. Procentajul de 90% dintre femei care tind către topul de 10% dintre barbati nu au realizări care sa justifice pretențiile în ceea ce privește bărbații, bazandu-se doar pe nevoia acestora pentru sex. În momentul în care ție ca femeie nu îți pasa de existenta a 90% dintre bărbați, deși aceștia au construit lumea în care trăiești, atunci asteapta-te sa fii judecata și sa existe riscul major de a fii ținta unor atacuri fizice/psihice. Respectul se câștigă, nu îl obții pur și simplu ca ești femeie. Când nu îți pasa de nimic pentru. ca tu o duci bine, nu te aștepta ca altora sa le pese de tine și integritatea ta fizica și psihica. Bărbații nu au cum sa fie perfecți pentru ca fix sexul feminin nu își dorește asta, altfel ar pune accent pe respect, bun-simt, empatie atunci când își aleg partenerii și mai puțin pe ceea ce ii poate oferi material, ca status social, simultan cu acceptarea promiscuitatii si a dezvoltarii unor trasaturi masculine si pierderea celor feminine. Nu poți să stai pe centura/onlyfans/videochat sau sa ti-o tragi cu toti bombardierii de mica prin școală și după ce te-ai saturat de promiscuitate si ești degradata și fizic și psihic, sa vii și sa te întrebi de ce nu ești respectată ajunsa fiind la vârsta x. Nu ești respectată pentru ca ti-a plăcut sa fii mințita ca nu e nimic în neregula cu ce faci, nu ești respectată pentru ca nu ai oferit respect ci ai acceptat promiscuitatea cu prețul demnității personale și chiar cu cel al degradării societății. Pe scurt, ai ales sa ti-o tragi în loc sa educi sexul opus printr-o conduita demna.

| Freya1 a răspuns (pentru Samson2023):

Tot ce cred eu e ca tu ai cautat niște cuvinte mai interesante,iar după te-ai gândit sa le alinieze în asa fel încât sa denigreze sexul opus din frustrare.
Ceia ce ai tu,chiar dacă încerci sa explici lucruri ambalat frumos,se numește misoginie pe care poți sa încerci sa o tratezi dacă găsești traumele de la care a pornit, cum ar fi respingerile pe care le-ai suferit din cauza faptului ca ai anumite probleme nerecunoscute sau ne conștientizate de tine.
Cred ca înainte sa facem statistici, ar trebui sa ne analizam un pic pe noi și defectele noastre și după sa generalizam și sa ne dam cu părerea.Iar daca după autoanaliza ne reiese ca suntem perfecți dar totuși, noi suntem intr-o situatie de genul, denota o problema psihica.

În primul rand un om ca să fie respectat trebuie cum ai spus tu, sa fie demn de respect.O femeie normala respecta si un câine dacă acesta este un câine normal.Doar ca vezi tu,nici eu,nici alte zeci de femei nu suntem obligate sa respectam un bărbat doar pentru ca stra,stra,stra bunicul lui a construit pe vremuri o casa și a omorât o căprioară cu,care si-a hrănit familia atâta timp cât bărbatul respectiv (nepotul) nu e demn de respect,e arogant,misogin,violent, alcoolic, infidel, lipsit de respect, leneș etc...
Ceia ce vreau sa spun e ca nu e nimeni obligat sa respecte un bărbat doar pentru ca e bărbat, dacă acesta nu merita.La fel ai spus și tu de femei nu? Dacă nu meriți sa fi respectata, nu te respect, sau indicat e sa te ignor mai de graba.
Asa ca, dacă nu iti place un tipar de femeie (cum sunt cele ce au întreținut de-a lungul timpului N relații sexuale, sau sunt mai materialiste, sau nu le place un x tip de barbat) nu ești obligat sa ai tangenta cu respectivele.Nu te obliga nimeni sa iti faci relații cu femei de genul și dacă ești un tip ok te poți reorienta oricând către tiparul plăcut de tine.Pentru ca deși tu nu o sa crezi, cel mai probabil din cauza ca ești singur și frecvent respins din cauza ca alegi tu prost partenera, sau din cauza faptului ca ai anumite probleme ne agreate de societate, chiar sunt mii de femei ok ce își fac familii, copii, isi iubesc partenerii și trăiesc fericiți.Ca dacă nu ar fi asa, toți am fi gay.

Bun.Si sa mai lămuresc un aspect.
Tu vi și spui ca noi femeile nu respectam bărbatul ce a facut și a dres de-a lungul a nu știu câtor generații etc.In primul rand nu generaliza și nu pune procentaje de aproape 100% pe niște lucuri pe care nu ai de unde sa le ști și pe care le-ai inventat sau citit probabil scrise de niște oameni frustrați.
Iar pe urma țin sa precizez doua lucuri.Nu poți tu sa compari un bărbat în adevăratul sens al cuvântului,cu mulți băieței din zilele astea ce stau încă lângă fundul lui mami. Daca tu ca și bărbat nu poți sa iti prăjești singur un ou,sa fi independent,sa stai singur în casa ca te temi de bau bau,sa ști ce inseamna sa respecți,sa oferi afecțiune, atenție, sa fi un om muncitor, fidel și normal, nu ultimul bombardier pe combinații, nu poți sa îmi ceri sa te respect.Pentru ca și eu la rândul meu,in afara de sexul pe care tot îl bagi tu la înaintare ca îl oferim noi,vin la pachet cu independenta,ajutor, sprijin, înțelegere, afecțiune, dragoste, procreere ca nu faci singur copii și nici nu ii porți tu 9 luni sau stai în travaliu ore în sir (copii ce apropo sunt și băieți nu doar fete pe care ce sa vezi,noi denaturatele astea ii facem cum te-a făcut și mama ta pe tine ca presupun ca și tu ai o mama) și multe altele la pachet printre care și faptul ca va alegem pentru cum sunteți și pentru caracterul,frumusețea,sufletul,minte etc (pentru ca da, sotia ta e singura ce te alege și iubește pentru asta, ca în rest, familia o facem în obligație morala, ea te iubește, alege și sta cu tine pentru ca te place asa cum esti) pe care le aveți.

În fine.Incearca sa vezi și dincolo de frustrai, iar dacă nu poți, decât sa tot jignești sau sa nu respecți sexul opus.Mai bine ignora-l și schimbăti orientarea.

| darrio2007 a răspuns:

De obicei cand femeile sunt nervoase, e bine sa le lasi sa se calmeze. Asta a facut si el.
Bravo lui!

| dullcat a răspuns (pentru Samson2023):

Wow, nu cred ca am citit ceva mai misogin de la inceputul anului decat asta,, Majoritatea sunt singuri datorita hipergamismului feminin, acesta fiind datorat lipsei de rațiune și bun-simț pe care îl manifestă sexul feminin în tinerețe. '' Doar pentru ca ai dat tu exclusiv peste astfel de partenere si nu mai ai energia sa o iei de la capat, nu inseamna ca trebuie sa generalizezi asa de grosolan jumatatea din populatie, asa cum nici femeile nu trebuie s-o faca. Vorba asta toti barbatii sunt la fel/ toate femeile sunt la fel, omoara comunicarea si respectul care ar trebui sa existe intre cele doua sexe. Se tot propaga asa un razboi invizibil, cat se poate de imatur si stupid, nu crezi? Mi s-a cam scarbit sa tot aud de aceasta problema a sexului. Fiecare are dreptul sa faca ce vrea, asa cum fiecare are datoria sa caute ce vrea, adica un partener potrivit.Toate celelalte generalitati nu ne fac decat extrem de rau, ne omoara sansele de a fi oameni mai buni.Nu suntem de pe planete diferite, si totusi ne comportam asa, cu atata ura, de parca suntem specii diferite.De ce? Asa ca iti sugerezi sa nu mai generalizezi atat de eronat. Daca in conceptia ta copilele de 12 ani sunt fufe, eu nu mai zic nimic. Sper sa nu ajungi vreodata sa ai o fata, astfel incat alti indivizi ca tine s-o numeasca fufa din exterior, si s-o judece pana la sange din motive primitive.