| username2468 a întrebat:

De ce când stric ceva fără să o fac intenționat, mama țipă la mine și nu poate vorbi calm?
Când țipă și alte chestii, de parcă e mai important lucrul ăla decât mine și nu pot comenta la ea, altfel face și mai urât, și mai e faza că, dacă încerc să-i spun calm că nu am făcut-o intenționat, ea și mai tare se enervează.
M-am săturat să fie așa, tata e mai înțelegător, dar cu mama nu mă pot înțelege, nu-i pot spune prostiile pe care le fac fără să-mi dau seama că ea deja se enervează, de parcă ar fi ea cea mai perfectă, mama când strică ceva, nu zice nimic, n-are voie nimeni să-i facă observație.
Cum alte mame vorbesc calm cu copilul lor fără a țipa la el? M-am săturat, jur :'(

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca zici la dansul sa o imblanzeasca nu crezi ca rezolva ceva? Sa ia atitudine

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca mai ai antecedente. De-asta nu te crede.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și dacă juri că te-ai săturat, trebuie să faci ceva, nu?

| RKBlue a răspuns:

Unii parinti sunt asa...
Mama mea se enerveaza si ea uneori cand mai stric ceva, dar nu pentru ca l-am stricat ci daca face zgomot(nu suporta zgomotele puternice, si o inteleg).De obicei daca se enerveaza ca am spart ceva spune ceva urat si in cateva secunde o apuca rasul sau spune ceva de genul" Tontule" si apoi incepe sa rada.
Depinde de parinti. Am o colega a carei mama urla la ea si daca se misca mai greu decat vrea sau daca face ceva gresit.
Fiecare parinte are cate un defect, doua(unii mult mai multe), dar de obicei nu vedem la altii fiindca nu petrecem prea mult timp cu ei.
Incearca sa nu o bagi in seama, sa nu te afecteze.Arata ca o asculti dar incearca sa nu asculti tot ce zice atunci si sa nu pui la inima.Cat locuiesti cu ea trebuie sa o suporti, chiar daca nu e usor intotdeauna.
Mult succes!

| username2468 explică (pentru RKBlue):

Mulțumesc mult!

| RKBlue a răspuns (pentru username2468):

Cu placere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mama ta este tot om.
Poate ca are probleme la serviciu. Poate are griji.
Poate ca asa este personalitatea ei.
Datoria ta este sa o accepti si s-o iubesti.

Nu te amagi; n-ai s-o schimbi.

| TheGentleman a răspuns:

Pentru că s-a săturat până peste cap să tot strici câte ceva

| Silwian a răspuns:

Incearca sa stai la distanta de mama ta! Sa nu i mai spui tot ce faci!

| Cristina788 a răspuns:

E ceva firesc. Așa fac și părinții mei mai ales că am două surori și un frate
părinții mei sunt foarte stresați și se descarcă pe mine.
Cred că la fel e și la tine

| lorix a răspuns:

Nu cred ca ea realizeaza ca daca nu face niciun pas spre a se schimba, la un moment dat exista posibilitatea sa te piarda.
Atunci cand vei pleca din casa ei.

| Klawdiiu a răspuns:

Uite, si mama mea face la fel, sfatul meu e sa ii spui asta ' cu oamenii ca sa te intelegi vorbesti frumos ' iar de acum..cand incepe sa tipe..pleaca din locul ala si las o sa vorbeasca singura, spunandu i ' cand vrei sa vorbim ca de la om la om anunta ma'