| GabiNoS a întrebat:

De ce copiii batuti devin catei cuminti, dresati si usor de controlat? Toti devin angajati model, cuvinciosi, oameni buni?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe tine cine te a bătut de ai frustrari din astea?

| Andreeush a răspuns:

Nu e adevărat.

| Sofer a răspuns:

Din păcate asta e.

| mentholinks a răspuns:

Pentru tine un om cuviincios si bun e un catel? Bine ca esti tu o javra nedresata.

| PainTech a răspuns:

De unde stii? Vreau sondaj, vreau date. Nu vorbim pe cazuri particulare. Nu am gasit un dataset care sa coreleze violenta domestica cu rata angajarii.

Ai fost la fiecare corporatist si l-ai intrebat daca a luat bataie cand a fost mic? Ai fost la fiecare betiv din sat si l-ai intrebat daca a fost batut cand a fost mic? Ai comparat procentele si ai vazut ca toti cei care au fost batuti cand erau mici au ajuns angajati model iar restul au ajuns pe marginea drumului?

Daca vi cu o astfel de intrebare aici cred ca ar trebui sa pui si sursa informatiilor.

| GabiNoS explică (pentru PainTech):

Copii batuti devin submisivi, cu stima de sina scazuta, numai buni sa primeasca ordine. Sa faca tot ce li se spuna si sa nu astepte decat firimiturile de rigoare. Aceiasi catei cuminti care devin pasnici oricati pumni le-ai da, sa stie de frica.

Sau opusul, sa devina de necontrolat, niste batausi la randul lor, sa nu mai asculte de nimeni rolling on the floor

| PainTech a răspuns (pentru GabiNoS):

Deci in opinia ta cei cu stima de sine scazuta sunt angajati model si oameni buni. Exact de asta avem nevoie in afaceri, oameni care sa le e frica sa negocieze. Oameni carora sa le fie frica sa riste. Si apoi te intrebi de ce vin altii sa ne conduca tara, de ce majoritatea patronilor inteprinderilor sunt straini. Asta explica de ce tara asta merge la vale...

Repet. Sursa informatiilor?

| Ineys a răspuns:

Ceea ce spui tu e fals. De obicei cei abuzati de mici tind sa abuze la randul lor pe altii, sa aiba rezultate scazute si o viata mai proasta.

| Digikey a răspuns:

Ti se pare.
Profa ta de romana ar trebui batuta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copiii bătuți devin adulți nervoși.