| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeți că nu mai țin căsniciile în ziua de astăzi?

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pentru ca atunci cand se instaleaza monotonia oamenii nu mai incearca sa faca ceva s-o alunge, prefera sa renunte la familie. Eu zic ca nici in trecut nu erau lucrurile asa roz dar lumea nu se grabea sa bage divort si sa distruga o familie pentru motive de genu. Acum cum s-a instalat un pic monotonia/plictiseala, cum unii deja au depus divortul.

| baru a răspuns:

Ne.am mai desteptat putin.

| RAY a răspuns:

Simplu,inainte femeile erau sclavele barbatilor,vorbim de o mie de ani de sclavism impus de catre barbati, inca din perioada medievala, femeile erau obligate sa creada in monogamie,sa iti reprime sexualitatea,sa considere ca barbatul e dumnezeu pe lume,zero educatie,azi femeile au libertatea de alege,secole la rand nu aveau,astfel azi multi barbati aparuti din monogamie,sclavism feminim sunt frustrati,complexati, femeile au si un ciclu plus ca pastilele astea scad dorinta sexuala asta face ca iubita,nevasta daca se lasa de pastile sa numai simta atractie fata de tine,barbatul mereu a cautat sa fie superior femei prin religie,legi, forta fizica etc
de ce numai tin? pentru ca omul e o fiinta poligama iar monogamia o forma de sclavism feminim, femeile cu educatie simt nevoia sa faca sex mai des, sa se simta independente de barbati, asa se nasc piese de astea https://www.youtube.com/watch?v=rKjqZH4XQiY

| Freya1 a răspuns:

Lasand la o parte ca foarte multe caznici sunt pe interes si atunci e clar de ce nu tin, mai sunt si oameni ce sunt la acelasi nivel financiar dar aleg prost.
Moda asta exagerata si extravaganta pe care se cheltuie bani in prostie, faptul ca foarte multi tineri nu muncesc si prefera sa stea pe spatele parintilor ceia ce duce automat la locuit la comun unde sigur ies scantei,"curvasa.reala" si de o parte si de alta ca asa e la moda si daca nu faci te faci de ras la prieteni,violenta fizica pentru ca daca vecinu ii zboara dinti la nevasta tu nu te poti fi mai prejos,lipsa de planuri de viitor,facutul de copii in prostie fara sa fie pregatiti sau siguri ca fac fata si se cunosc,cautarea de perfect,egoismul, orgoliul, lipsa de organizare.
Tot mai putini tineri au auzit de respect, compromis, demnitate, iubire.Tot mai putini stiu ca atunci cand vrei sa te casatoresti trebuie sa ai rabdare sa cunosti omul de langa tine.Tot mai putini stiu sa lase de la ei sau sa ia decizi pe din doua.Tot mai putini stiu sa nu meraga la culcare certati, sau faptul ca mai mult decat persoana iubita nu va fi nimeni langa tine.De parinti te desprinzi si oricum maine poimaine nu mai sunt, iar prieteni/prietenele vin si pleaca nu te poarta in brate, nu te mangaie pe cap, nu te sterg la fund in caz de nevoie.

| Frank51 a răspuns:

Pentru ca mai sunt si zile negre in cuplu si daca nu se poate trece peste se aduna cu timpul, si la sfarsit dau vina unul pe celalalt si se despart.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. Ahhhhh, subiectul asta e foarte lung si din mai multe perspective. Sunt Casnicii care tin, dar asta depinde de foarte multe aspecte. Nu le pot insira aici, nu ar sta nimeni sa citeasca absolut tot. Ideea e de educatia fiecaruia/fiecareia, si in special de cata sinceritate are fiecare. Mai mult de atat nu pot scrie, ca eu pot da exemple din casnicia mea, dar e diferit de la caz la caz, si fac parte din fericitele cazuri care Casnicia noastra va dura si trebuie sa dureze mai mult de 1 Viata. Stiu ca deja asta spune niste chestii, iar altii o sa imi comenteze negativ sau pozitiv, dar da, asta e Adevarul, iar eu si sotul meu mereu spunem Adevarul, indiferent de circumstante, altfel, nu ne merge bine. Daca vrei mai multe detalii, scrie-mi un mesaj, aici nu pot da detalii, mai ales ca sunt multi si multe care mi-ar comenta negativ, si nu ma deranjeaza neaparat negativitatea lor, ci faptul ca site-ul asta este sa ajutam cu raspunsuri oamenii, nu sa ne certam, si mai ales sa respectam pe fiecare indiferent de culoare, Religie, sau alte aspecte. Sa ai o zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca s-au slabit legaturile...

| Stropdeploaie a răspuns:

Pentru ca in ziua de azi totul este pe interes!

| Yukidaruma a răspuns:

Hmm, citisem undeva pe un site, ca in 99 la suta din cererile de divort este folosit cuvantul "Facebook" sau alte site-uri de socializare ceea ce ne poate pune putin pe ganduri. Cum de casniciile bunicilor sau parintilor nostri sunt inca atat de solide chiar si dupa atatia ani? Chiar daca nu se mai saruta si nu se mai alinta ca niste tineri casatoriti, isi poarta totusi aceeasi dragoste si acelasi respect unul fata de celalalt. Cred ca asta se datoreaza si increderii pe care au avut-o in tinerete. Daca te casatoresti acum la 20 de ani si iti prinzi prietenul ca da "ador" unei fete pe care nu o cunosti, iese cu scandal, conceptie cu care nu sunt de acord. Lasa-l sa traiasca, sa experimenteze, ca tot la tine se intoarce dupa aia, iar la batranete o sa stea cuminte, ca stie ca alta ca tine nu e. Dacă tot vă luati de tineri, macar nu va limitati unul pe altul și cred că foarte putini baieti s-au culcat numai cu fata cu care s-au casatorit, pana la urma simt si ei nevoia sa mai schimbe ceva, dar daca nu comunica, ce-i drept, nici fata poate nu stie ce sa-i dea. La cei trecuti prin viata, da, trebuie sa existe pretentii, că doar vorba aia, după 30-40 de ani, vrei încă să ai cate o fata diferita pentru fiecare zi a saptamanii? N-ai avut suficient cat ai fost tanar? Tine foarte mult si de ritmul de maturizare a fiecaruia, unii nu se invata minte niciodata. Cred ca asta e si secretul fericirii cuplurilor din trecut care traiau pana la moarte "Ce nu știi, nu te afectează" spre deosebire de acum, unde orice informatie e la un click distanta. Comunicarea este esentiala intr-o casnicie, lucru care lipseste cu desavarsire din multe familii destramate tocmai pentru ca nu au stiut sa spuna ce trebuie, atunci cand trebuie.

| bbobo22 a răspuns:

Pentru ca inclusiv casatoriile au ajuns niste bunuri de consum. In ziua de azi decat sa repare ce nu mai merge cei mai multi prefera sa arunce ceea ce au si sa caute altceva nou...

| Zuse a răspuns:

Prea multa ispita in jur pentru niste muritori...

| LadyDot a răspuns:

Pentru ca oamenii nu se casatoresc din dragoste, pentru ca atunci cand se casatoresc nu o fac acceptand cu adevarat persoana de langa ei. Pentru ca nu exista sustinere, si intelegere ci dependenta si pretentii. Pentru ca din moment ce ne casatorim in loc sa fie un parteneriat reciproc consideram ca avem doar un drept total asupra alegerilor si dorintelor celuilalt. Pentru ca nu mai respectam, nu ne punem in situatia celuilalt si nu gandim casnicia ca pe o alegere. O alegere de a fi independenti ca indivizi, dar de a trai viata in armonie cu o alta persoana. Noi nu alegem persoana langa care sa fim fericiti, ci dorim sa fim fericiti cu orice pret, de parca casatoria ne-ar garanta asta.
Pentru a fi o casnicie de durata, cei doi parteneri trebuie sa comunice pentru a actiona ca unul, si asta fara a le leza in vreun fel libertatea personala. Trebuie sa ne gandim cand ne casatorim daca putem sa facem acest lucru fara sa ne dorim sa schimbam ceva la partener. Sa ne casatorim cu o persoana care nu e perfecta, dar care este pe aceeasi lungime cu noi. Sa nu ne gandim decat la conexiunea dintre noi si cum poate fi aceasta intretinuta. In momentul in care te casatoresti cu persoana care te faci sa simti ca indiferent de situatie este aleasa ta, atunci cand ii vezi defectele dar stii ca poti sa le iubesti toata viata, atunci si numai atunci acea casnicie nu e destinata esecului.