| Florincrap a întrebat:

De ce? De ce suferinzii de autism (oricare ar fi el,de la non-verbal pana la inalt-functional),Asperger,ADHD (recunosc,ma numar printre ei) si multe alte afectiuni nu sunt respectati si in schimb,sunt batjocoriti de catre statul roman si de catre societate? Pentru a beneficia de aceleasi drepturi si sa nu faca obiectul unei discriminari,parintii lor (sau chiar ei) sunt nevoiti sa spuna ca nu sufera de asa ceva. Acesti copii,daca urmeaza un anume tratament,daca urmeaza o terapie pot fi recuperati. Ei fac parte din societate. La fel ca toti ceilalti. Acesti copii speciali (nu, nu este un motiv de lauda, cel putin pentru mine) au drepturi. Oare de ce credeti ca acestia sunt marginalizati de catre societate?
Va rog sa argumentati.

18 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

People=***(majoritatea).Uita-te putin la lumea din jur si o sa observi cat de multe chestii cretine pot exista.Parca este o lege(facuta involuntar de om) ca cei care sunt batuti in cap sa ajunga "la putere"(am pus " " deoarece nu au nici o putere.Aia care ii apara au putere...adica arme.
Nu vezi cum gandesc majoritatea romanilor? Tot ce e normal aici este anormal si invers.Care este mai slab este subiect de barfa, ras, mistouri...etc.Cei care sunt diferiti sunt considerati ciudati sau prosti.Si eu, pentru ca sunt baiat si am parul mai lung trebuie sa dau de cel putin 2 "smecheri" prin oras.
Javrele alea care zic ca oamenii au drepturi si ca ei le apara dar totusi nu fac nimic ca sa demonstreze asta, cei care fac misto de oameni pe strada fara motiv, care se crede mari smecheri...etc,toate categoriile astea merita sa li se taie incet membrele, sa se puna sare pe rani si sa fie scufundati in acid.
Eu deja sunt satul pana peste cap de ei.Comunistii au fixat niste idei si astia de acum se asigura ca le pastreaza facand ce vor.Ce terapie sau tratament sa urmeze? Crezi ca le pasa celor care raspuns de bani? Le pasa sa bage cat mai mult in buzunar.Ei cred ca voi sunteti cativa deci nu o sa ii pese nimanui.

| Florincrap explică (pentru Wehrmacht):

Totusi,acei cativa (desi nu se pot numara pe degete, sunt cateva mii) pot face front comun.

| Florincrap explică (pentru Wehrmacht):

De fapt, ma refeream la cateva mii de astfel de suferinzi in tara (in Romania). Pe tot Globul, se pot estima cateva sute de mii sau cateva milioane.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Florincrap):

Stiu.Nu ai inteles tu ce vreau sa spun.Dar globul asta se imparte in mai multe tari.Fiecare tara are un conducator si si mai multi "sefi mai mici" care se ocupa cu mai multe chestii printre care si gestionarea banilor catre spitale.Si parerea mea este ca ei cred ca datorita oamenilor sanatosi nu o sa va observe nimeni pe voi asa ca pot baga linistiti banii in buzunar pentru ca ei au "puterea" si pot masca asta.Si asta mi se pare imposibil cand vezi ca mai au putin si pun taxa si pe respirat.

| Florincrap explică (pentru Wehrmacht):

Infinita coruptie...

| introduaicinumele a răspuns:

La noi in scoala era mai de mult un copil care avea cateva boli la cap (printre care si ADHD) si toata scoala se lua de el si-l puneau sa faca prostii, iar unii dadeau vina pe el chiar daca era nevinovat ca sa scape din belele. Acum nu stiu ce s-a mai intamplat cu el ca am ajuns la liceu. Oricum, orice om care este diferit fata de restul (si nu ma refer la faptul ca "toti sunt diferiti") este resprins. Daca cineva vrea sa-si exprime optinia, sa faca o schimbare in bine, restul sunt impotriva si-l obliga sa fie de parerea lor. Dar totusi exista oameni care cred in schimbare si dupa multe eforturi depuse chiar reusesc sa schimbe ceva...

| Florincrap explică (pentru introduaicinumele):

Asa este... minoritatea este absorbita de catre majoritate. De ce oare?

| introduaicinumele a răspuns (pentru Florincrap):

Pentru ca se vrea ca toti sa fim la fel, o turma de oi proste, iar cel care este mai diferit si poate schimba ceva trebuie oprit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunaaa! happy

Problema e ca nu intelegi niste aspecte. Nu trebuie sa iti faci inima rea caci oamenii din ziua de azi sunt rai din cauza orgoliului, a geloziei fiind accentuate si de bani, a aspectului fizic nu neaparat din cauza unei boli sau afectiuni. Nu se intampla doar in Romania, se intampla peste tot in lume.
Cel mai simplu lucru ar fi sa nu bagam in seama astfel de lucruri, sa ne prefacem ca nu exista, astfel viata e mai frumoasa.
Adevarat ca societatea de azi e bolnava psihic, avand probleme de personalitate si de a simti nevoia sa iasa in videnta prin cretiniseme, condusi de un anturaj periculos si influentati de cei care sunt ridicati in slavi.
Acum totul merge pe banda rulanta, prostia omeneasca este ultima moda!
Pacat ca noi cei umili ce stam si inghitim ce pica din cer am asistat in locul altora atunci cand s-a impartit rusinea, ei fiind absenti!
Asta e, vom trai...cu gandul ca se poate si mai rau.

| Florincrap explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate...societatea de astazi e foarte ciudata, cel putin pentru mine.

| Florincrap explică (pentru anonim_4396):

Da...se putea si mai rau. Parintii care sunt in aceasta situatie sunt coplesiti de faptul ca ai lor copii (am folosit forma inversa pentru a evita o cacofonie) au asa ceva. Sunt implicat in asa ceva pentru ca un coleg de clasa are autism precum si ca eu am fost diagnosticat cu ADHD in urma cu cativa ani. Dar noi,cei care avem autism,Asperger,ADHD,si altele trebuie sa facem front comun pentru a rezolva aceasta situatie. Probabil ca politicienii (nepasatori) nu stiu ca acesti copii pot fi recuperati cu terapie si tratament (medicamentos si nu numai; este si cazul meu). In cazul unora (cu autism inalt functional,Asperger),ei sunt mai aproape de acea "borna kilometrica" (care este numita,in limba engleza,"milestone") numita,generic,"normalitate",in cazul unora,invers. Unii sunt si la mijloc. Iar in legatura cu discriminarea, cu multe altele care se intampla in sistemul educational (si nu numai), urasc faptul ca suferinzii (din care, din pacate, ma numar si eu) sunt considerati drept "nebuni" de catre societate.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Trăiești în România, iar asta zice tot! Eu mă voi întoarce în Rusia după facultate, tu însă ești „condamnat" să suporți o țară cu oameni rasiști, răi, egoiști și parveniți. Asta e societate asta „nemaipomenită"!

| UndergroundFolklore a răspuns:

Daca zici Romania,te referi la ce-i mai rau: hotie,prost gust, discriminare, prostie, ignoranta si multe de genu' asta.Tu nu trebuie sa te lasi afectat de toti idiotii si de toate idioteniile lor, asa sunt ei si tu nu trebuie decat sa-i ignori.
E adevarat ca sunt multe nedreptati, dar nu ai ce face.Asta e stiuatia, aici s-a ajuns si noi se pare ca putem doar sa plecam in afara.
Conducatorii nostri nu sunt capabili sa faca tara asta normala (deci nu frumoasa, normala).Si uite asa avem un popor foarte "frumos" si...asta e.Ori ne resemnam, ori plecam, ori ne punem la mintea lor si incepem si noi sa furam si restul.

| Florincrap explică (pentru UndergroundFolklore):

Prost gust:de la muzica pana la comportament. Discriminare:a romilor, a persoanelor cu dizabilitati fizice/psihice... Prostie:sincer, inca nu stiu...
Ignoranta:ah, politicienii astia...

| CBits a răspuns:

Trăim într-o societate bolnavă, totul se limitează la bani şi putere.Traim intr-o societate unde viata unei peroane bolnave nu face nici 2 bani asta-i cruntul adevar si nu numai...

| Florincrap explică (pentru CBits):

Desigur. Cei cu dizabilitati fizice si psihice sunt marginalizati in ultimul hal, in tara. In strainatate, acestia sunt respectati. Nu ei au dorit sa li se intample asa ceva...

| CBits a răspuns (pentru Florincrap):

Nu vezi traim intro tara unde ies in strada mii de oameni ca Raed Arafat sa ramana in minister si nu suntem in stare sa ne aparam drepturile noastre ...suntem o tara de incompetenti ..astai adevarul

| lotoflaughs a răspuns:

Pentru ca societatea de astazi caracterizeaza o persoana dupa cum arata, nu dupa bunavointa si ce are in suflet, pentru ca si persoanele cu dizabilitati au sentimente...