| Anomim2025 a întrebat:

De ce de multe ori când sunt scandaluri în familie, totul începe din cauza alcoolului?

Adică și mie îmi place să beau o bere cu prietenii în oraș când mai ieșim, dar sunt dependent de băutură.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Man daca bei un pahar de vin rosu nu e pacat e sanatos,si eu mai beau dar nu ma apuc sa ma cert, tine si de ratiunea ta, bei cu limita, daca esti tampit te certi si treaz, daca esti dependent nu e bine, cearta iasa din alte motive, vezi tu cand suntem beti suntem prea sinceri si atunci spunem lucrurilor pe nume

| Freya1 a răspuns:

Nu este nimic rau sa bei o bere o data intr-un weekend la o iesire dar daca tu in fiecare seara ti-ai facut un obicei prin a iesi la "cate o bere" tare ma tem ca este o problema si normal ca persoanei de langa tine nu ii convine.Tie ti-ar placea ca in fiecare seara sotia ta cand iese de la munca sa stea la terasa sa bage pe gat doua beri si sa iti vina acasa ragaind fara chef sau cu chef de cearta? Eu nu cred

| Hammurabi a răspuns:

Da, de obicei scandalurile casnice încep de la alcool.
Faptul că tu ieși cu prietenii din când în când și beai câte o bere asta nu înseamnă că ești alcoolic. Alcoolicul nu suportă să treacă ziua fără să bea o anumită cantitate de alcool. Dacă nu bea intră în sevraj.

| danay72 a răspuns:

Alcoolul alunga bunele intentii, adica oamenii nu mai gandesc cand beau in exces. De aceea e importanta moderația.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ai vrut sa spui "nu" intre dar si sunt.

| Chernobyl a răspuns:

Deoarece banii sunt cheltuiti pe alcool.

| capoi a răspuns:

Nu esti alcoolic. Dar ar fi de preferat sa bei fara sa te imbeti. E ok si uneori sanatos sa bei putin. Dar nu te imbata. Aceea e problema