| anonim_4396 a întrebat:

De ce e asa importanta casatoria pentru femei?

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Diverse cazuri, sa puna mana pe ce are, bani, privilegii sau din lipsa unui partener cu care sa imparta o viata. Din ce in ce mai multe femei nu mai aleg casatoria, le convine sa stea perioade scurte in relatii apoi isi schimba partenerii

| Werrich a răspuns (pentru mgtow):

Vezi ca o sa iti dea Lioname evaluari negative cum mi-a dat mie.

| mgtow a răspuns (pentru Werrich):

Ma ocup de ea, daca face asa ceva

| Werrich a răspuns (pentru mgtow):

Mi-e mi-a dat "eronat" si "nefolositor"
https://imgur.com/flwRFd9

| Invictusman a răspuns (pentru mgtow):

Aparent e un 'el'! happy

| RAY a răspuns:

Când iubești cu adevărat trup si suflet simți ca faci un pas mare in viata ta nu e doar un act

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru femei?
Ultima oara cand am verificat, barbatii cereau asta.

| Freya1 a răspuns:

Pentru femei e importanta stabilitatea nu neaparat casatoria in sine.Si cred ca multora le place sa fie in centrul atentiei.Adica sa fie cerute in căsătorie pentru ca e un gest frumos si se simt bine, sa se îmbrace în rochie de mireasă, sa organizeze propria petrecere la care sa fie in centrul atentiei etc.
Plus ca sunt multe ce isi demonstrează ceva prin asta, sau le ajuta pe anumite parti.

| Catrice a răspuns:

Pentru unele e scopul primordial existențial.
Pentru altele e fix ultima grija.

| Emma30555 a răspuns:

Pentru mine nu este. De fapt căsnicia mi se pare o închisoare pentru multe cupluri dar pot fi și cazuri fericite, când iubirea și înțelegerea e mare, doar atunci as putea fi de acord cu căsătoria

| Werrich a răspuns:

Pentru femei casatoria este o garantie ca cel pe care a pus mana nu se va desparti usor de ea. Pentru barbati casatoria este o garantie ca femeile nu le mai cer bani sau cadouri pentru a face dragoste romantica in care crede Lioname care s-a suparat pe mine.

| chuckmanson a răspuns (pentru Werrich):

Dacă tu vezi relațiile romantice ca pe o formă de prostituție ai probleme!

| Drimmero a răspuns (pentru Werrich):

0 garantie, fratilor, casatoria e o relatie cu acte, sentimentele raman aceleasi.

| Werrich a răspuns (pentru chuckmanson):

Ca ateu ar trebui sa stiti ca femeile sunt puse la munci grele (sa faca mancare, sa creasca copii, sa spele, sa calce etc.), asta am vazut pe paginile feministe de pe Facebook. Casatoria este un abuz, va va spune orice admina de pe pagina Centrul Filia si Feminism Romania.

| Werrich a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu mai e prostitutie daca s-a facut cununie civila si eventual religioasa. Acum se numeste "consumarea casatoriei".

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Werrich):

"Pentru barbati casatoria este o garantie ca femeile nu le mai cer bani sau cadouri"

pe o scara de la 1 la 10, 10 fiind faptul ca esti ABSOLUT SIGUR de ce debitezi, ce nota iti dai?!?

eu iti dau -90 (nota MINUS nouazeci)

MorcovulDinFund te-a facut dobitoc, eu zic, ca esti o insulta pentru dobitoace la cat te aberezi! big grin

| Werrich a răspuns (pentru Zuzu1991):

Morcovul e femelă, ce ar putea zice?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Werrich):

Mai lasa beutura si droagele, altfel ajungi la casa de nebuni

| Werrich a răspuns:

Nu Morcovel.

| AliGab a răspuns:

Ca nu stie ce le asteapta fraierele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E important si pentru barbati
Cel putin al meu abia asteapta sa ne casatorim
Eu nu prea
Adica momentan mi indiferent

| geoconda a răspuns:

Nu e

| Den1sa a răspuns:

Pentru ca la o anumita varsta orice fata isi doreste sa aiba o familie si copii, e din pura iubire pentru acest sentiment de a avea o familie si copilul tau pe care sa il poti iubi si proteja : )

| yooshi a răspuns:

Din cauza societatii lol

| Depoka a răspuns:

Stii de ce ar fi importantă căsătoria pentru mine? Nu pentru bani sau lucruri materiale, ci pentru familie. Familie în fața lui Dumnezeu sub Sfanta Taina Cununiei.
Eu in acest moment incerc sa-mi fac un viitor ca să-mi permit sa am un trai decent, cât și o dezvoltare personala cat mai avansată, iar ulterior alaturi de partenerul meu sa ne formăm colțul nostru de rai pe pământ. Fiecare poate alege cum sa trăiască, femeile tind sa fie mai sensibile și atașate, iar întemeierea unei familii este primordială. Viața are un curs al ei, ne naștem si murim, nu murim si ulterior ne naștem. Dacă o persoană dorește să sară din floare in floare, iar acest lucru îl face fericit, ei bine asta il privește doar pe el, eu nu doresc acest lucru. Iar asta îți spune o persoană de sex feminin