| Swetlly122 a întrebat:

De ce e important ca cineva sa țină la tine? In afara de familie.

14 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Findca ai nevoie de iubire.
Părinți la un moment dat vor muri,bunici la fel, frați sau surorile se vor căsători sau isi vor vedea de viața, nu vei putea sta o viața cu ei in casa, sa te ajute financiar, sa stea la căpătâiul tau daca iti e rau etc.Asa e menit, sa iti faci relații, sa te călătorești, sa faci copii...

| sofisis a răspuns:

Este vorba de validarea ta ca individ. Cumva familia te iubeste...din principiu. In schimb daca mai multi straini iti acorda valoare, cumva chiar ai.

| NGheorghe a răspuns:

Pentru ca lumea prețuiește diferit lucrurile si se intâmplă ca tu să faci greșeli si este posibil ca unele dintre greșeli să fie ireparabile.
dar mai important este ca oricine sa țină cu adevarul si corectitudinea... astfel inveti mai repede care dintre greseli sunt ireparabile... exista situații când esti singur, precum exista situații când ți se "întind" capcane si atunci ai îmbulinat-o.

Răspuns utilizator avertizat
| Jouliete a răspuns:

Pentru ca oamenii au nevoi fiindca asa am fost creati si asta este una dintre ele. Nevoia de a fi iubit sau de a iubi. Sarea de multumire sau fericire pe care o simti cand esti cu o persoana care tine la tine, este necesara fiindca nu doar ca produce liniste si placere sufleteasca, dar face bine si organismului ajutand chiar si sanatatea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jouliete):

Daca nu tine nimeni la tine? nici macar familia. ba din contra se asteapta ca tu sa le rezolvi problemele lor.
Si daca ai 0 prieteni, + Singurul motiv pentru care cineva iti vorbeste e pentru ca are nevoie de ceva de la tine sau de batjocura?

| Jouliete a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu exista oameni care sa tina cu adevarat la tine nu inseamna ca trebuie sa te lasi trist. Trebuie sa ai speranta si sa observi alte persoane care ar putea sa te iubesca cu adevarat. Stiu ca nu toti ne nastem norocosi, cu familii bune care sa le pese mereu de noi dar atunci singuri trebuie sa ne gasim acele persoane chiar daca sunt putinesi este greu. Nu e necesar neaparat sa te bazezi doar pe sprijin din partea altora poti fii si singur daca esti indeajuns de puternic, dar asta depinde de fiecare.

| AdelinaC a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti poti gasi refugiu in altceva cum ar fi cariera.
Si eu am fost in situatia asta, m-a ajutat sa ma implic in activitati de voluntariat unde am intalnit oameni noi si in felul acesta am scapat de acei oameni care vorbeau doar cand aveau nevoie sau doar ca sa rada.
In plus, iti poti lua un anumal de companie, afectiunea lui te va ajuta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jouliete):

Nu m-am bazat NICIODATA pe sprijinul altora, iar De o perioada sunt total singur, problemele sunt de ordin emotional.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdelinaC):

Mdea, ideea e ca deja is cam distrus, Acest lucru a contribuit si la abandonarea studiilor.

| AdelinaC a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce? te pot ajuta cu ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdelinaC):

Chiar nu cred, Sunt realist din fire (nu pesimist) imi place sa analizez situatia inainte. Si sunt constient de situatia mea.
Am abandonat facultatea din cauza ca nu ma puteam integra, nu puteam colabora interactiona cu ceilalti. Asa am abandonat, si m-am angajat ca necalificat, unde culmea: Altii cu mai putine clase ca mine iau salarii de mii de lei din cauza ca : stiu sa socializeze/colaboreze sa se dea pe langa sefi sa creasca in functie...
2 la mana: cu fetele is praf, + cu o fata de varsta mea daca ea e mai realizata/castiga mai bine, eu automat nu ma simt confortabil in prezenta ei. Mai precis, am ales singuratatea absoluta, chiar ca merg la lucru in rest ies afara numai la cumparaturi. La o cafea/suc/bere in oras nu am fost de...4 ani laughing

| AdelinaC a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa relationezi cu cate unul, la fel ca si tine la caracter. Sunt multi oameni singuratici care vor compania cuiva. Te-ai gandit vreodata sa iti iei un catel? Poate te va ajuta

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdelinaC):

Nu-mi plac cainii. Is cu pisicile mai mult.