| anonim_4396 a întrebat:

De ce este viata asa de scurta? Am pierdut pe cineva drag. Azi esti in forma si in cateva zile esti pe lumea cealalta. Cum de ne ducem asa de repede?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Viata ar fi prea scurta si daca noi oamenii am putea trai cate 1000-2000 de ani fiecare. Raportandu-ne la vechimea pe care o are universul (nestiuta) dar aproximata sau intuita sau cum vreti sa numiti termenul de masuratoare la peste 5 miliarde de ani, 100-130 de ani cat este maximul in ziua de astazi este nimic toata.
Si din pacate unii nu ating nici jumatatea lui 100, nici macar 50, nici 20 de ani crying asta este viata este scurt si cruda!

| gemeni6226 a răspuns:

Am citit undeva o idee sf care poate fi adevarata sau nu cum ca lumea asta ar fi doar o simulare, cica am trai in matrix etc.Sau ca prin puterea gindului putem obtine ceea ce vizualizam timp indelungat, exista foarte multe teorii(asta pe principiul ca totul e vibratie chiar si noi suntem vibratie si prin puterea gandului putem manifesta in viata noastra la ceea ce ne concentram ). Acuma depinde cine carei teorii da crezare.(si paradoxal nu e asa ca fiecare manifesta in viata lui in ceea ce crede? sunt oameni care nu cred in minuni-nici nu l-i se intampla-altii cred si se manifesta in viata lor, deci pe undeva macar acest lucru este adevarat caci atragi in viata in ceea ce crezi fara dubii).Mie nici nu o data m-i s-a intimplat caci am simtit ca ceva nu este in regula cu lumea asta am avut de multe ori senzatia de parca nimic nu ar fi real.Si peste ani de zile dupa aceste impresii am citit ce am scris mai sus si atunci deja era o explicatie a senzatiilor mele.Chiar un mare filozof din antichitate Democritus a enuntat ca nimic nu exista in aceasta lume in afara de atomi si spatiu gol orice altceva este doar opinie.
''Nothing exists except atoms and empty space; everything else is opinion.''

Democritus

| BuLaNNNeL a răspuns:

Omul nu e veșnic, moartea e un proces natural, trist este faptul că se moare pe capete de boli, accidente, teribilism sau din propria prostie, printre noi, ăștia tineri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca viata ar fi vesnica, n-am mai avea nicio motivatie sa ne bucuram de ea. Mie-mi place sa spun astfel: viata e un joc, iar moartea ne ajuta sa-l jucam mai bine.

| Csander a răspuns:

Pentru ca e ceva natural, mai devreme sau mai tarziu se intampla. Pacat cand e prea tarziu.