| anonim_4396 a întrebat:

De ce femeile sunt asa de mofturoase cu alegerea unui iubit? Prefera sa stea singure.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Pentru ca un partener decent se gaseste greu.
In ziua de azi majoritatea barbatilor sunt la extremitati, aia nesimtiti, si aia timizi.
Ei bine, de aia nesimtiti sunt satule, ii gasesc la tot coltul, iar aia timizi nu au curaj sa intre in vorba cu ele, iar daca o fac, o fac intr-o maniera plictisitoare.

119 răspunsuri:
| Jus7t a răspuns:

Melodie de ascultat când citești comentarii pe TPU =))
http://www.youtube.com/watch?v=xJoHxKLJqNI&t=0m32s

| eckblume a răspuns:

Desi ai primit multe comentarii, o sa scriu si motivele mele deoarece familia si prietenii ma considera pretentioasa/mofturoasa. Si da, am standarde inalte. Nu ranesc, nu imi bat joc de nimeni daca refuz politicos propunerile de relatii.
AlphaAttitude a punctat foarte bine motivele pentru care o femeie poate fi pretentioasa.
In primul rand ma cunosc pe mine. Stiu ce fel de persoana sunt si imi doresc sa am pe cineva cu interese comune. Cand am ales sa fiu intr-o relatie am avut in vedere urmatoarele: sa aiba respect, incredere (automat exista loialitate), un caracter frumos (ex: bunatate). Complimente primesc mereu, la fel ca majoritatea fetelor. Nu asta ma intereseaza, ci sa fiu remarcata pentru felul meu de a fi.
De asemenea, conteaza un aspect fizic placut, nu neaparat simetric. Un fost iubit nu se incadra in anumite tipare pe care le aveam atunci in privinta aspectului fizic, dar avea o personalitate superba, la fel si gandirea. Am apreciat si inca pun pret pe caracter, personalitate. Inteligenta este iar un aspect care conteaza pentru mine. Sinceritatea, modestia, responsabilitatea sunt importante. Vreau sa am cu cine discuta. Partea financiara nu ma intereseaza atata timp cat nu sta pe banii mei. Eu am banii mei si intotdeauna am platit partea mea cand am iesit/petrecut undeva. Nu sunt de acord ca iubitul sa-mi plateasca el fiindca asa ar proceda baietii/barbatii in general.

Alte motive auzite de la prietenele mele:
- trebuie sa fie bogat: masina cool, apartament, salariu banos
- darnic din toate punctele de vedere
- un aspect fizic foarte atragator
- inteligenta
- sa fie tot timpul disponibili pentru ele
- sa primeasca flori, cadouri
- sa fie echilibrat, increzator in sine
- sa aiba o familie decenta
- sa nu aiba multi frati, surori (se imparte averea! el cu ce ramane? laughing) )
- sa aiba experienta sexuala
- sa nu aiba vicii
- sa aiba studii superioare etc.

* Pot fi extrem de multe alte motive. Si daca raman singure, ce? Societatii nimic nu ii convine. "E singur/a la 30 de ani, sigur are o problema" - Eu ignor ce zic oamenii. E alegerea mea, a ei sau a lui de a ramane singur (asta pentru cine vrea sa fie singur). Intr-adevar, unii/unele se plang ca au ramas singuri/e si ca nu gasesc pe nimeni dar au respins orice posibil partener. Eu nu consider gresit sa ai anumite asteptari in alegerea partenerului de viata.

| Drimmero a răspuns (pentru eckblume):

Care sunt standardele tale cele mai de pret? Iar ca fizic ce tipare ai?

| eckblume a răspuns (pentru Drimmero):

Bunatatea - un om sufletist iti face zilele mai frumoase
Sinceritatea - sa spuna ce are pe suflet, sa imi spuna cand gresesc, sa nu minta. Niciodata nu am fost suspicioasa. Daca e sincer, e si loial.
- Sa ma iubeasca pentru felul meu de a fi, nu pentru frumusete.
- Sa fie inteligent/istet - cred ca toti ne dorim pe cineva cu care sa avem discutii mai profunde
Din punct de vedere fizic...sunt putin mai ciudata. Ma atrage mult privirea, zambetul si tonul vocii. Prefer baietii slabi si nu foarte inalti deoarece asa sunt si eu. Desi fizicul apare prima data si atrage, personalitatea primeaza pentru mine.

| Drimmero a răspuns (pentru eckblume):

Astea nu sunt standarde foarte inalte, e ceva firesc sa fie inteligent, sincer, sa te respecte. Iar la fizic mereu e relativ, te poti indragosti oricand de cineva care nu intra in tiparul tau fizic. Spune mai exact ce ideal ai sau nu exista?

| SoareDaniel a răspuns (pentru eckblume):

Asta imi aminteste de discutia care am avut-o cu o fata intr-o agentie de pariuri laughing) imi arunca aceleasi gogosi enumarate de tine rolling on the floor pana mi-a aratat namila ei de prieten si care de altfel a subliniat faptul ca sta pe un salariu de peste 1500 de euro... ce sa mai zici l-a gasit bine pe 200 de euro cat castiga ea laughing) a dreacu dragostea asta cum ii gaseste pe unii in ce situatie, cum patesc majoritatea fetelor ce norocoase

| eckblume a răspuns (pentru Drimmero):

Prietenii imi reproseaza ca am asteptari prea mari. Da, ma pot indragosti oricand. Nu tin neaparat sa ma gandesc, sa fac analize psihologice pentru a da verdict: admis/respins. Cand intervine acea conexiune nu stiu cat mai tii de standarde. Nu am un anumit ideal momentan. Eu despre aceste,, standarde" le vorbesc oamenilor care ma intreaba constant cand imi mai construiesc o relatie ca vine vremea maritisului. Imi pare rau daca nu sunt prea clara. In scris imi e mai greu sa explic ce am in minte big grin

| Emma30555 a răspuns (pentru SoareDaniel):

Dacă un bărbat câștiga bine la job înseamnă că are niște calități, înseamnă că e inteligent sau muncitor, e serios, te poți baza pe el daca îți faci o familie etc. Nu inseamna ca stai cu el din interes ci este un bărbat cu potențial, are niște calități. Dar nu e de ajuns, contează și chimia și cum te înțelegi cu el. Și tu cred ca apreciezi o fata care muncește o duce capul și câștigă peste 1000 de euro. Nu vad de ce asta ar însemna că ești materialist.

| Drimmero a răspuns (pentru eckblume):

Am inteles exact la ce te referi. Deja te gandesti la maritis? Oho

| eckblume a răspuns (pentru Drimmero):

De exemplu, o prietena nu prea are standarde de genul acesta in privinta partenerilor. A fost cu unul care juca la cazinouri, dar ii placea mult cum arata (avea muschi, era inalt). Ea avea grija de mama lui, iar el era in club cu fetele. Pentru ea conteaza ca el sa aiba si sa ii dea bani, nu sa fie neaparat inteligent.
A primit telefon de 3200 de lei de la altul care nu punea nici cratima unde trebuie (era un om sensibil, sufletist...). Imda, nu e deloc serioasa cu relatiile, dar vrea sa fie cu cineva foarte bogat.

| eckblume a răspuns (pentru Drimmero):

Nu eu ma gandesc laughing) Oamenii care ma cunosc, intalnesc imi spun ca trebuie sa ma casatoresc. Sa fiu iar cu cineva. "La varsta ta altii deja au copii. Ce mai astepti?" Abia dupa ce imi vad cariera pusa la punct. Eu nu ma stresez. Casatoria poate fi la orice varsta, dar asa sunt unii: adora sa iti aminteasca ceea ce "trebuie".

| Drimmero a răspuns (pentru eckblume):

Asa trebuie sa gandeasca o femeie normala si echilibrata in ceea ce priveste maritisul, vad copile de 18 ani deja casatorite cu copil, sunt duse cu scufita, aia e cea mai frumoasa perioada a vietii iar ele isi distrug asta prin casatorie si prin facerea unui copil, masochiste...n-am ce zice.

Cat despre prietena ta, o superficiala, sa nu-i iei exemplul!

| eckblume a răspuns (pentru Drimmero):

Eu mereu ii spun sa aiba grija, dar fiecare face tot ce ii taie capul. Ne stim de 17* ani si de asta imi pare rau sa o dau uitarii. Asa e felul ei... Am o cunostinta care a facut avort la 13 ani, iar anul asta are 15 si va face nunta.
Eu oricum imi vad de drumul meu. Iti urez noapte buna big grin Vad ca e foarte tarziu si ma fura somnul laughing

| Drimmero a răspuns (pentru eckblume):

Asemenea iti doresc si eu, somn usor si multa sanatate! Weekend fain sa ai

| eckblume a răspuns (pentru Drimmero):

Multumesc la fel!

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Cam greu sa te indragostesti de cineva care nu intra in tiparul tau, fizic vorbind. Ochii vad si inima cere!?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate acea persoana care iese din tipar arata mai bine decat idealul tau, teoria e una, practica e alta.

| SLS92 a răspuns (pentru eckblume):

Tu de fapt prin comentariu tau ai descris ce vor femeile, frate esti slab genetic ai 0 sanse cu pzd in ziua de azi, puneti comentariu asta pe primul loc

| SoareDaniel a răspuns:

Nu le mai judeca atat omule, vor si ele un baiat bine, cu mertan ultimul tip, job de minim 5.000 de Ron salar, conturi de mii de euro in banca, in schimb ele nu trebuiesc judecate sau criticate pentru cum ARATA sau ce FAC happy SA TII MINTE ASTA

| SoareDaniel a răspuns:

Asta ce ti-am zis eu cu referire la figurantele alea ce nu stiu in ce directie sa o apuce dupa ce termina liceul, nu intra in discutie fetele independente alea sunt de WORLD CLASS sau LEGENDARY ca la FIFA, alea sunt ca la muzeu de neatins poate daca ai genele lui DORIAN POPA sa le mirosi vaginu' ca in restul ai sanse poola

| Sheykhane a răspuns:

Alea care arata bine sunt pretentioase, iar broastele alea grase si urate se cred bune si apoi repeta ce fac alea bune rolling on the floor)