| Rihhana1 a întrebat:

Care este parerea voastra, de ce barbatii nu mai ofera o floare la prima intalnire?
Dar cu respectul cum ramane?

Răspuns Câştigător
| Kyılε a răspuns:

Salut.
Întrebarea ta are o tentă de generalizare. Fiind de sexul opus, niciodată nu mi-am pus astfel de întrebări, fiindcă nu m-au preocupat, dar sunt convins că acest obicei nu a fost uitat, cel puțin nu în totalitate, însă majoritatea bărbaților obișnuiesc să facă gesturi de multe ori exagerate, care nu își au rostul, care fac acea floare să pară inutilă. Pe de altă parte, respectul e ceva ce câștigi în timp, poate stima de sine și bunele maniere fac să pară că respectivul individ este "plin de respect", însă e doar o iluzie privită de ochii unei femei cu așteptări prea mari.
Sănătate!

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca multe sant panarame si barbatii nu mai au sperante in ele

| darrio2007 a răspuns:

Nu stii ce băiat să alegi. Sunt si exceptii, oricum.

| RAY a răspuns:

Ce folos sa mergi cu o floare daca fata aia nu e atrasa de tine? eu nu vad rostul unei flori, nu vad de ce as da o floare cuiva ca nici nu stiu daca ma place sau daca o plac, e un fel de favor si daca nu ma place sai reprosez ca i-am dat, plus voi va vreti masculinizate, numai vreti flori

| Drimmero a răspuns:

Daca va vine cu o floare il faceti fatalau, daca nu vine e badaran, daca vine cu un cadou scump va place dar il luati de prost, daca va aduce ceva mai modest il faceti sarac. D-aia se numeste prima intalnire, sa te duci cu mana goala pentru a descoperi de acolo daca merita si a 2-a intalnire in care sa faci si surprize,, atata timp cat nu e gagica ta de ce sa-i faci cadouri de la prima intalnire?

| mgtow a răspuns (pentru Drimmero):

Nici la 2a nici la 3a nici la 10a intalnire. Aia dupa cateva luni de relatie cand merge treaba ca pe roate si crede ca merita ii da ceva

| Mosotti a răspuns:

Nu e vorba de lipsa de respect, este vorba de faptul ca se tinde catre egalitate, barbatul ce primeste? Nu era in ordine, mereu doar ea si el nimic.
Si daca nu aduc o floare inseamna ca nu te respect?! Te respect ca ma port frumos, ca sunt atent, ca sunt om, asa cum vreau si de la tine, deci egalitate. Ofer - oferi, oferi - ofer.
Si daca ne placem, mult, prezenta fiecaruia e cel mai mare respect si cadou.
Respectul nu sta intr-o floare!

Nu e vb de o floare ca pot sa o aduc, e vorba de principiu, de ce sa nu le convina daca nu duc acea floare?! Aici e aici.
Poate nici eu nu ma simt respectat ca nu-mi dai nimic! Nu?
Sau cum? Dar nu ma simt asa, ca nu are sens.
Nu imi convine daca nu sti sa te porti, atat.
Si daca eu nu ma simt nerespectat ca nu imi dai nimic, de ce te-ai simti tu?!
De ce sa ai mai multe drepturi ca mine?!

| anonimg a răspuns:

Dar nu se merge la intalnire cu flori. Poate doar daca el se duce acasa la ea. happy
Cine isi mai aduce aminte de mIRC? laughing

| Sofer a răspuns:

Vrei sa primești o floare?

| Nemessys a răspuns:

Deci asta ti se pare tie respect? Floare la prima intalnire? Adica. de ce i-as aduce eu unei fetemei o floare la prima intalnire din moment ce nici macar nu o cunosc. De unde stiu eu daca ea chiar merita acea floare sau nu.

| JicaContra a răspuns:

Generalizezi serios greseala unuia sau catorva baieti care au capul destul de bagat in kur sa nu isi dea seama si sa iti aduca o floare la prima intalnire

in plus, daca ai avut prima intalnire luna asta, atunci de unde sa ia saracu' flori?!? ca nu mai e deschisa nici o florarie tongue

| Rihhana1 explică (pentru JicaContra):

Spuneam la modul general, ma bucur ca ai citit si celelalte intrebari.

| JicaContra a răspuns (pentru Rihhana1):

Raspunsul meu e pe jumatate gluma

insa te rog mult sa retii faptul ca, mai ales cand sunt tineri, majoritatea baietilor sunt dusi de-a binelea (au capul in nori), asa ca pot face greseli din astea chiar daca te plac cu adevarat

chiar unii "baieti" nu ajung cu picioarele pe pamant pana la varste foarte inaintate!

| Dalmore a răspuns:

Eu mereu am primit trandafir roșu la prima întâlnire, mi se pare cel mai ieftin gest. Mare lucru să cumperi un trandafir de 5 lei pe care îl găsești la orice colț de stradă. Nu asta înseamnă să fii respectată. Nu vă mai uitați la filme romantice cretine. Ești respectată când omul de lângă tine îți vorbește frumos, comunică, te înțelege, e sincer cu tine, nu când îți aduce o buruiană pe moarte. Apoi vă mirați că sunteți în relații toxice laughing. Pun pariu că dacă ai sta cu un prost ai fi genul ăla care iartă că uite ce gest frumos a făcut acum nu știu cât timp, ți-a adus o iarbă de pe drum love struck

| Dalmore a răspuns:

Apropo, dacă vrei să fii o femeie respectată, respectă-te mai întâi pe tine suficient de mult încât să scrii corect în propria ta limbă.

| Marius22222222222 a răspuns:

Pentru ca asta vor unele. Sa mearga unu cu o floare si altul cu ceva mai scump. Ala cu floarea Devine invizibil

| CleanHeart a răspuns:

O parere proasta, uita de gesturile astea mititele, din fericire inca exista baieti care sa respecte o fata si sa o surprinda cu gesturi mici si frumoase dar trebuie sa-i vedem mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A zis Dalmore cam tot ce era de spus. Daca prin respect am ajuns sa intelegem daruri atunci nu stim ce este ala respect. Stiam ca la prima intalnire nu se duce nimic. Mergi sa te intalnesti cu omul, sa vezi daca va potriviti cat de cat. Nu sa vezi ce cadou iti aduce, iti poti face si singura cadouri florale. Dar un om compatibil cu tine nu gasesti in orice florarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând trebuie să vă respectați voi, pe voi însevă și după să așteptați respect.
În ceea ce privește florile e drăguț că ție ți-ar place să primești o floare la prima întâlnire dar, există alte atenții mai frumoase decât o floare și aceste atenții sunt mai importante după ceva timp de la cunoștință decât la prima întâlnire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce treaba are cu respectul

| wpetterssone a răspuns:

Respectul nu vine printr-o floarea. O persoană îi arată respectul alteia prin comportament, însă, o floare sau un buchet de floari nu cred că arată raspectul dacă comportamentul individului este diferit.

| morfeo a răspuns:

Cu o floare nu pacalesti pe nimeni, sa fim seriosi.

| IamJoKeR a răspuns:

Am oferit flori la prima întâlnire și m-am trezit cu ele la gunos, am crezut ca visez, a fost oribil sa vezi o fata făcând asa ceva, poate am întâlnit eu persoana nepotrivită. Acum sper sa gasesc pe cineva care sa accepte acea floare oferită din suflet.