| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

De ce fix aia foarte saraci fac o gramada de copii?

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Macar aia extind rasa umana, altfel noi cei care nu ne gasim femeie si ele nu gasesc barbati de raman singure reducem populatia, din partea mea tiganimea sa fie la putere oriunde vrea pentru ca omul alb care poate sa faca o civilizatie moderna nu e in stare sa fie la locul lui, atunci sa se invete minte

| Ronnix a răspuns:

Pentru alocatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Saracie = lipsa educatie. Lipsa de educație = lipsa cunoștințe despre contracepție

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Priveste din alt punct de vedere: Aia poate sunt saraci pentru ca fac multi copii Venitul lor se imparte la mai multe persoane. + e Vorba de mediul in care au crescut nu neaparat de educatie., daca toti din jurul lor au familii numeroase si ei fac la fel.
Asa aud povesti cum unii sunt cate 5-7 frati/surori WTF.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai lipda educației se propaga la generatii. Daca unul iese din mizeria sărăciei si isi face o cariera si înțelege ce e aia contraceptia si calitatea vietii face 1-2copii nu 7

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Tine de cultura. Majoritatea sunt rezultatul programului perioadei Baby-Boom

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca PSD.
Iau ajutor social, locuinta sociala, matura 3 ore pe saptamana in jurul primariei din comuna, iar cand mai trantesc cate un plod, le creste ajutorul.
Plus ca de regula, oamenii foarte saraci sunt si foarte needucati, nu au treaba cu sexul protejat.

| Freya1 a răspuns:

Din cauza lipsei de educație, pentru ajutoare, alocații, mila.

| PainTech a răspuns:

Nu neapărat aia sărăci, ci mai bine spus aia needucați cu standarde de viață mai reduse.

De ce înainte oamenii aveau câte 5-6 copii? Că o parte nu rezistau.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru ca nu fac avorturi; Cei educați recurg la a face avort, ei nu stiu de păcat si nici nu au compasiune fata de propriul lor copil pe care il ucide in pântece.

| Algo098 a răspuns:

Din prostie si din motivele enumerate de Ronnix si DaniNovember laughing

| RKBlue a răspuns:

Fiindca saracia automat inseamna(in marea majoritate) educatie putina. Oamenii needucati nu stiu sau nu considera necesara folosirea metodelor de preventie a sarcinii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a-i duce la cersit si a starni mila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ajutor social de la stat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt prosti.
Ar trebui sa se dea o lege astfel incat oamenii care sunt saraci lipiti pamantului, locuiesc in case de chirpici intr-un sat uitat de lume, sunt inchisi la minte, si nu au un loc de munca decent, sa nu mai poata face copii. Sa ii sterelizeze daca e nevoie, nu ma intereseaza. Prea multi oameni fac copii aiurea, si dupa ii obliga sa traiasca in saracie cel putin 18-20 de ani. Astfel de copii cu greu pot scapa de saracie, si oricum pana la majorat cel putin nu au de ales... cei mai frumosi ani din viata le sunt distrusi, si cand o sa isi faca banii lor deja nu o sa mai fie tineri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești puțin absurd, nimeni nu ar trebui să impună astfel de legi pentru sterilizare. Pentru că nimeni nu-și alege familia.

Poate o lege pentru educație sexuală, zic și eu + gratuitatea contracepționalelor. Ar fi mai eficient, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba le dai contraceptionale gratis daca ei au ca scop in viata sa se casatoreasca cum fac 18 ani si apoi sa toarne 7-8 copii. Tot o sa ii faca, pentru ca asta e mentalitatea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că majoritatea sunt ignoranți sau oameni de la țară și nu știu să se protejeze. În plus, sunt și oameni care nu au multe orizonturi în viață ci fac ce văd la părinții: se căsătoresc și se perpetueze. Nu au acces la cunoaștere cum ar trebui, și chiar dacă au, nu o înțeleg, sau sunt mărginiți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metodele contraceptive pentru ei sunt subiect tabu. Din mai multe motive, în principiu, lipsa de educație și inconștiență.

Până la urmă se cunosc riscurile, iar dacă-și asumă riscurile, înseamnă că sunt doar inconștienți.

Regula de aur, nu faci copii dacă nu ai cum să îi întreții. E un chin pentru copii, dar și pentru părinți, și toată lumea ar trebui să conștientizeze asta. Dar acum, fiecare cum îl duce capul.

| troleibuz a răspuns:

Nu sunt educati. De asta nu au nici bani.

| Adrian5575 a răspuns:

Nu stiu sa foloseasca prezervativul sau nu au bani sa il cumpere.

| Anonima163333 a răspuns:

Cred ca pentru alocatie.

| Valentinnn004 a răspuns:

Au prea mult timp liber.

| Ionutnx a răspuns:

Pentru că oamenii mai săraci prețuiesc altfel viața. La ăla cu ceafa groasă cat a porcului daca ii ceri o cana cu apa îți mai da și un șpiț in fund, pe când ăla cu 6 copii știe că langa farfuria lor, mai încape și a ta sa te omenească. Nu fug repede la medic să smulgă cu cleștele bucăți din capul copilului in timp ce se cred emancipați, nici nu probează fetele câte 40 de băieți să vadă cu câți se potrivește la pat să afle care-i prințul așteptat din povești în timp ce ea e toaletă publică pentru "domnii" societății, nici nu așteaptă până la 35 de ani să facă un copil in timp ce se veștejește și se usucă pielea pe ei, protejându-se și așteptând momentul prielnic pentru a face un copil pe care să își "permită" să îl crească astfel încât să se asigure că îi dă mămica laptop și tableta, și ăla ieșind handicapat sau sa cheltuie cat pentru un apartament să ii iasă unul in vitro, și ăla spălăcit.
Iar voi ăștia cu răspunsurile voastre de doi lei referitoare la "calitatea vieții", vă garantez eu că e mai bună calitatea vieții într-o familie numeroasă unde înveți să împărtășești și ai mai multă bucurie și mai mult spirit de jertfă pentru aproapele tău, decât calitatea vieții unei familii de avari crispați care-și țin unica odrasla (proiectată cu grijă să nu cumva sa apară altul pe lângă), răsfățată și egoistă care crede că totul i se cuvine și se uită în sictir la cei din jur.
La urma urmei, tot o dată mănânci mâncare și tot într-un singur pat dormi și tot într-o groapă ajungi.
Și forma întrebării tale, prințule al sayanilor, "o gramaaada de copii" - denotă plictis, greață și durere in paișpe de orice răspuns ai primi. Dar ți-am răspuns oricum la întrebare.

| UniData a răspuns (pentru Ionutnx):

Cum pretuiesc viata cand isi dau si mama pentru bani? Te-ai simtit, asta se intelege. Cand faci un copil trebuie sa gandesti inainte, nu dupa. La asta se refera partea cu educatia. Ceva ce le lipseste oamenilor saraci.