| NicolaeAnton26 a întrebat:

De ce în România fetele/femeile pun accent primordial pe partea financiară/cariera unui băiat/bărbat?
De ce contează în mod esențial partea financiară?

205 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca sant sarace & le place sa aiba pe cineva cu bani

| NicolaeAnton26 explică (pentru mgtow):

Și atunci asta înseamnă că noi, bărbații din pătura de mijloc sau chiar spre pătura joasa a societății suntem sortiți să nu fim niciodată cu nimeni? sau cum?

| TheGentleman a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Poți, dar mai greu. Eu doar am răspuns la întrebarea pusă de tine.

La ce vremuri instabile trăim, nu este ușor să te mai găndești la relații și alte chestiuni mai complexe. Prietene ai? (nu iubită)

| NicolaeAnton26 explică (pentru TheGentleman):

Nu am avut în viața mea e o iubită și am 26 de ani...

| mgtow a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Cam asa ceva, asta nu inseamna ca toti barbatii raman singuri. Unii accepta sa stea cu o materialista, altii cu o grasa, urata, care a fost profesionista contra cost... sau daca are noroc sa prinda una cuminte e borfas. Singur sa fi e cel mai bine pentru a evita neplaceri de la femei, surprize sant peste tot.

Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca asa au invatat de la mamele, matusile si bunicele lor.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Bula):

Și totuși, care este motivul pentru care femeile fac chestia asta?

| Bula a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Instinctiv, din gene: sa asigure conditii cat mai bune copiilor lor.
Practic: Si ele vor sa traiasca cat mai bine, dar asta se poate doar daca nu fac- sau fac putini copii.
Unele nici nu fac copii, pentru a-si pastra averea acaparata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Pentru ca ele tin casa si familia!
Ele platesc facturile, ele cumpara de mancare, ele spala, calca, cumapar detergent, cumapra sapuns i hartie igienica, cumpara mancare si haine pentru copilasi, le face pachetel de scoala, ii hraneste samd.
Daca nu ai vazut asta in casa la mamica ta, evident ca nu ai cum sa intelegi rolul ce face femeia si de ce are nevoie de bani in gospodarie.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Bula):

Exact cum le-am spus și celorlalți, atunci cei ca mine cu un potențian financiar limitat, ce-ar trebui să facă? să renunțe definitiv la ideea de a fi vreodată cu cineva?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Violleta2022):

Păi și femeia în ziua de astăzi nu muncește? scuze... dar nu vreau o femeie de casă. Chiar nu vreau. știu să-mi fac cumpărăturile singur, știu să-mi plătesc singur facturile online, nu prea îmi doresc copii momentan, știu să-mi fac de mâncare singur și să-mi fac curat singur.
Și oricum, dacă o iei așa cum zici tu, bărbații ca mine cu un salariu mediocru, ce-ar trebui să facem? să nu mai căutam dragostea veci pururi?

| Bula a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu toate fetele /femeile alearga doar dupa bani. Sunt multe carora nu le prea pasa banii, care apreciaza mai mult stabilitatea, intruchipata intr-un barbat de incredere, care o ajuta si la bine, dar si la rau.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Daca exista dragoste si femeia cu care te casatoresti este una cu ceva creier in capusor va alege sa va uniti puterile si sa va construiti singuri casa, masa si tot ce aveti nevoie.
Cand vor apare copilasii, femeia va avea nevoie de ajutor, ca ori iti iei tu al doilea servici ca sa faceti fata cheltuielilor familie, ori isi ia ea, caz in care tu ai grija de copilasi, dupa munca.
Totul se poate face cu dragoste si compromisuri de AMBELE parti!

| NicolaeAnton26 explică (pentru Bula):

Okay dude... care sunt șansele ca un ratat ca mine să dea de o asemenea fată?
Știi ce-i amuzant? de regulă fetele care nu sunt materialiste sfârșesc cu băieții cu bani pe când celelalte vor alerga după bani, dar nu au cum să-i găsească la pârliții de noi(restul care nu avem iubite).

| NicolaeAnton26 explică (pentru Violleta2022):

Cred că nu m-ai înțeles... ideea este că bărbații ca mine, care nu au pornit de sus nu prea avem șanse la o femeie în general... ai mei nu au fost avuți, și chiar am o situația financiară sub medie. Doar salariul meu mă ajută care este cât de cât aproape de medie.
Financiar vorbind nici nu pot să mă gândesc la o femeie pentru că știu că nu-i pot oferi ceea ce-și dorește o femeie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Exista femei pentru toate tipurile de barbati!
Ca-s putine alea de se uita numai dupa banii si averi, restul prefera dragostea si intelegerea, ca sa fie fericiti si sa imparta putinul pe care-l au.
Tu crezi ca pe vremea lui ceausescu era cineva bogat? Cu toate astea, toti ne casatoream si ne bagam in credite bancare, sau imprumuturi la cec or CAR, ca sa ne luam casa, mobile samd.
Cam acelasi lucru se intampla si zilele astea!
Daca nu ai parinti care sunt deja instariti, tot iti gasesti o fata modesta si cu 2 salarii modeste, tot se face o casa buna, iar daca mai adaugi si o doza de iubire, atunci iese un camin superb, plin de fericire.
Esti tanar si sanatos, asadar ai toate sansele din lumea sa-ti construiesti o viata buna si frumoasa, trebuind doar sa vrei asta, ca visele sa se implineasca.

| Bula a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Sansele tale sunt in functie de cum abordezi si vorbesti /te comporti cu femeile.
Si tu iti poti gasi o femeie instarita, cu care sa va intelegeti bine pana la adanci batranete (daca te porti cu ea cum ii place).

| NicolaeAnton26 explică (pentru Violleta2022):

Femeile care se uită la situația materială a unui bărbat sunt majoritare în ziua de astăzi și în special în categoria mea de vârstă(25-30).
Dacă aș fi cu o fată care să aibă un salar asemănător mie, nu cred că ar fi greu să facem o casă, ca să spun așa, problema este că de regulă, majoritatea femeilor din România(cu excepția unguroaicelor, care din păcate pentru mine de regulă nu se uită la noi pârliții de români) nu sunt genul de femei care să caute bărbați de nivelul lor, ci caută bărbați de un nivel superior(financiar vorbind).
Nu am un aspect fizic frumos(mă strică fața), nu am o situație financiară foarte bună(sunt mediocru, chiar puțin spre sărac), și nu sunt foarte carismatic. Sunt cu alte cuvinte puțin mai bun decât un ratat.
Evident că fetele nu se vor uita niciodată la mine.
De fapt singurele dăți când fetele sau femeile îmi acordă atenție este atunci când sunt la lucru și le ajut cu diversele lor probleme.
Sunt tânăr și sunt pe cale să-mi pierd toată tinerețea. Viața nu are niciun sens atâta timp cât nu voi ajunge să iubesc și să fiu iubit(iubirea de părinți și prieteni nu e același lucru ca iubirea față de parteneri/copii).
Trăiesc viața ca o stafie. Probabil cu o iubită sau soție aș fi mult mai motivat chiar să cresc și în plan financiar... dar nu voi știi niciodată pentru că femeile din România nu se uită la ratații ca mine.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Bula):

Ce te face să crezi că-mi trebuie o femeie înstărită?
Dude. am crescut în mediocritate, crede-mă nu mă deranjează o femeie mediocră sau săracă. după ce trăiești 26 de ani într-un fel chiar nu te mai deranjează.
Dar după cum am spus, cine s-ar uita la un ratat ca mine?

| Bula a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Scrie in buletinul tau ca esti ratat?
O cunostinta noua = o viata noua!
Trebuie doar sa alegi bine si sa te comporti adecvat.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Bula):

Hai să-ți povestesc puțin despre mine.
Deci am 26 de ani, am absolvit facultatea de drept. mă rog, făcută cam amp***ea pentru că eu sunt interesat de IT, nu de Drept.
Nu am avut nicio prietenă până la 26 de ani. Nu am sărutat sau ținut de mână nicio fată(cu excepția serbărilor când eram mic).
Locuiesc cu părinții mei într-o locuință modestă(avem toate cele necesare, nu zic că o ducem rău).
Dacă a fost nevoie de să investesc bani, am investit în PC și TV(peste 3k euro am băgat doar în PC).
Sunt per total un antisocial, când încerc să vorbesc cu o fată de regulă sunt refuzat politicos(măcar apreciez asta).
De regulă mă simt ca un outcast în societate, ca un rebut, ca un ratat.
Mă uit la toți ceilalți băieți de vârsta mea și chiar mai mici.
Majoritatea au stil, au un mod de a vorbi.
Eu ce am?
Blugi + Hanorace cât cuprinde și de regulă hanorace cu echipele mele preferate(de fotbal, de Formula 1, jocurile pe care le joc etc) + accesorii(căciuli, șepci, etc) cu aceleași echipe sau pasiuni ale mele.
La corp sunt decent, la față sunt urât(nu chiar hidos, dar urât). Singurul lucru bun la mine din punct de vedere fizic este barba(chiar am barbă faină) și faptul că am... mare(deși degeaba, nu e ca și cum o voi folosi vreodată, știi ce zic laughing)
Trăiesc în condiții okay, dar nu mă ridic la nivelul majorității ca și locuință.
Mașină am... dar nu e WOW(2000 euro).
Sunt un ratat omule... ce vrei să-ți spun mai mult.

| Bula a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Deci, concluzionez:
1. TU te consideri un ratat.
Daca tu pornesti asa, probabil si discutiile tale cu femei pornesc cu acest "ton de baza". GRESEALA!
Cei care reusesc la fete sunt cei care se lauda, "picteaza" vise frumoase fetelor (adica le spun la ureche povesti ce vor ele sa auda, sa viseze).
2. Nu ai un stil format.
Ai terminat dreptul, dar nu te imbraci elegant, ci in geansi, apari barbos in societate (nu prea am vazut nici un jurist barbos, fiind considerat ca nu prezinta incredere).
Daca te imbraci elegant, cu stil si te invarti in medii unde lumea buna "se pretinde", atunci automat vei fi considerat de nivelul si de "gasca" lor. Si haina face omul, dar si comportamentul, vocabularul folosit si mai ales maniera de a discuta cu interlocutorii (mai ales daca sunt femei)!
3. Daca te consideri "ratat", atunci compara-te cu altii, care au succes!
Ia o coala de hartie ministeriala si trage o linie verticala in mijloc.
In coloana din stanga scrie toate neajunsurile tale, pe care le sesizezi.
In coloana din dreapta scrie modalitatile /persoanele care pot rezolva problema.

Vei fi surprins: multe persoane (si femei, care-ti plac) sunt dispusi sa te ajute in efortl tau de a te schimba!
Aici este un punct secret: femeia - care se este disponibila sa te ajute in a te reforma - te-a "cantarit" deja si are impresia ca te va putea forma pe placul ei, iar tu vei "dansa" cum vrea ea. Las-o cu aceasta impresie, sa se creada ea sefa! tongue Astfel ea sa ramana cu aceasta impresie, iar tu sa te porti sa ramana cu aceasta impresie. In acelasi timp, tu fa-ti lucrurile asa cum iti plac tie, dar nu te trada si nu te dusmani cu ea pe aceasta tema!

| baru a răspuns:

Banul iti ofera stabilitate, echilibru.

| NicolaeAnton26 explică (pentru baru):

Okay dude, atunci tipii ca mine, cu un salariu modest, ce-ar trebui să facă? te întreb sincer... să ne aruncăm în Mureș?

| baru a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu, sa nu ai pretentii...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar de ce nu le întrebi tu pe ele? Ele stiu raspunsul sunt niste materialiste si vor sa trăiasca bine, sau saturat de saracia de acasa, de la măsa si tasu.

| RAY a răspuns:

Acum un milion de ai sa spunem o femeie avea nevoie de un barbat care sa-i ofere o garantie pentru viitor,aceste alegeri sau inscris in genetica omului,practic femeile care au ales anumiti barbati sau reprodus,alte femei nu sau reprodus sau acei masculi,asa functioneaza selectia sexuala,lucru descoperit de Darwin care a putut explica complexitatea vieti pe pamant prin selectie naturala,sexuala,nu e vorba de romance si pur simplu daca stramoasele noastre ar fi ales prost nu am fi existat, nu conteaza un mod esential, in fapt aspectul fizic este primiodial si ceea ce posedezi, atractia fizica consta intr-un fizic frumos, bani, masinile nu pot emite atractie sexuale nu asa a evoluat homo sapiens, noi avem acelasi nevoi ca stramosi nostru, aia care sta cu tine pentru bani tai nu te iubeste, trebuie inteles asta

| NicolaeAnton26 explică (pentru RAY):

Deci cu alte cuvinte dacă nu arăți bine și nu ai bani nu poți avea pretenția la o soție?

| RAY a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu,cu alte cuvinte exista diversitate,descoperita de Darwin care a facut posibilia complexitateavieti pe pamant,practic este un amestec de gene,evolutia nu ne vrea pe toti perfecti,frumosi nu asta inseamna evolutie,practic adaptarea, reproducerea sunt bazele, dar un fizic frumos conteaza, dar sunt fete care o sa te placa dar care sunt de acelasi calitate genetica ca a ta, cum totul este imprevizibil nu pot sa stiu care o sa te placa, nu stiu nici eu man

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Ti s-a mai raspuns si dincolo cand ai intrebat. P.S. Nu ma contrazic singur. Survival of the fittest - daca nu convingi prin bani/patratele pe abdomen/scula mare si/sau jucausa, macar sa fii amuzant, relaxat, degajat. A, da, si SA NU EZITI! Asta e moartea pasiunii de tot - stii, as vrea, daca se poate, cand vrei tu sa... nu te supara, pot sa te sarut? bla bla bla

| ChrisRo a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

*Deci cu alte cuvinte dacă nu arăți bine și nu ai bani nu poți avea pretenția la o soție?*

Nu, ramai pe bara daca ai o valoare sexuala mai scazuta decat media si/sau daca ai anumite probleme psihice. Eu iti pot arata cateva zeci de cupluri in care baiatul este sarac, iar dpdv fizic arata normal/mediu.

| NicolaeAnton26 explică (pentru ChrisRo):

Și atunci cum se face că până la 26 de ani nici nu am reușit să țin o fată de mână și sincer. doar recent am început să am problemele astea,, psihice,,?

| ChrisRo a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

*Și atunci cum se face că până la 26 de ani nici nu am reușit să țin o fată de mână și sincer. doar recent am început să am problemele astea,, psihice,,?*

Pai ti-am zis, ori arati respingator, ori ai ceva probleme din spectrul autismului. Iti dai seama, cauzele pot fi multe. Inca nu-mi dau seama exact cum ai reusit sa ai *performanta* asta.

| NicolaeAnton26 explică (pentru ChrisRo):

Sunt destul de urâțel, chiar respingător nu.
Nu am stil, asta mai este o problemă. Port haine okay, dar nu am stil, dacă are sens.
A da, și din nou, de regulă nu știu să vorbesc cu fetele ca alții(șmecherie, alea alea)

| ChrisRo a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

*A da, și din nou, de regulă nu știu să vorbesc cu fetele ca alții(șmecherie, alea alea)*
Nu conteaza ce spui, ci conteaza sa spui ceva, orice, dar sa nu taci. Oricum, majoritatea celor care au gagici, se exprima mai slab decat tine.

| sierra1 a răspuns:

Nicule mamă, tu nu eșit de acord că dragostea trece (până la urmă) prin stomac?

| NicolaeAnton26 explică (pentru sierra1):

Dude... eu pot înțelege acea idee și nu am criticat femeile că nu se cuplează cu ratați care la vârsta de 25-30 de ani nu lucrează, dar de ce majoritatea se așteaptă la bărbați cu o carieră strălucită și un salariu wow.
La o adică, îți dau exemplu și la un salariu mai mic există viață, există trai dacă știi să folosești banii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Mai uita-te pe discovery channel un pic. E in ADN-ul lor sa caute cel mai puternic exemplar din sexul opus pentru a produce urmasi capaabili sa duca specia mai departe. Acum nu mai e cu ala cu brandul mai mare si care minuieste arcul cu sageti mai bine ca sa aduca hrana, ci ala cu cariera. Simplu!

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Okay, plecând de la premiza asta. foarte multe femei și foarte mulți bărbați vor rămâne singuri toată viața lor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Corect. Survival of the fittest.

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Bun... dar nu mai bine reducem din cerințe și vom avea cu toții de câștigat? zic și eu!

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Amuzant e că acum câteva zile încercai să mă convingi că de fapt nu e greu să-ți faci o soție sau să ai copii, că e totul mental, iar acum afirmi ideea SURVIVAL OF THE FITTEST. Te contrazici singur, amice!

| sierra1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

"și la un salariu mai mic există viață," - cu ăla (cu salariu mic) ai o aventură. Și atât

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Iti spun eu de ce, pentru ca sunt proaste. Ele se cred inteligente ca daca au pus mana pe unul mai avut gata vor trai bine dar se inseala banii nu aduc fericirea.

Referitor la intrebarea pe care i-ai adresat-o lui Bula "Și totuși, care este motivul pentru care femeile fac chestia asta?" pentru ca femeia asta a vazut la maicasa, asta fac se numeste instinct patern.
Eu nu inteleg de ce te strofoci atat ca pana la urma e o tara de cu+rve si de prosti, cu alte cuvinte e o tara de rahat cu o populatie needucata. Aici toti se cred destepti si interesanti dar de fapt sunt vai de pla lor.

| NicolaeAnton26 explică (pentru sierra1):

Atunci, să înțeleg că pentru mine și pentru toți ceilalți bărbați cu salarii mediocre, nu există nicio șansă sau?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Oare de ce mă strofoc... recunosc că dacă aș putea m-aș cupla mai degrabă cu o nemțoaica sau unguroaica, chiar aș face-o.
Dar în fine, ideea este că într-un final vreau și eu o relație... o familie... iar momentan datorită faptului că majoritatea sunt materialiste, eu nu pot avea așa ceva.

| sierra1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Escapade sau femei urâte. E plin de ele

| Mogiojojo a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Bai frate stii ce am invatat eu in viata asta? Sa-ti cauti oameni de seama ta, pe masura ta. Altfel spus: ea e boschetara nu o va lua niciun print, etc. De ce nu iti cauti pe cineva de seama ta? Acelasi nivel de studii, aprox. acelasi salariu, casa ca a ta, etc. Diferentele astea se simt. Poate din partea ta nu, dar din partea ei fii sigur.

| Holiday a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

"...banii nu aduc fericirea."

Poate n-o aduc, dar sigur o intretin.

| Holiday a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

"să înțeleg că pentru mine și pentru toți ceilalți bărbați cu salarii mediocre, nu există nicio șansă sau?"

Ba da, exista, doar nu ai impresia ca aia cu salarii/venituri mari accepta orice stramba, proasta, isterica? Si pana la urma, nu le pot lua pe toate acasa, chiar daca ar vrea. Astea raman pentru aia cu salarii mediocre/mici. Ca pana la urma si femeile, daca nu reusesc cu ce vor ele, se multumesc cu ce gasesc.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Holiday):

No offense... dar strâmb nu sunt, prost nu sunt, isteric nu sunt, de ce aș vrea o femeie de genul? decât cu o femeie proastă lânga mine mai bine MANUELA toată viața mea...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De foame.

| Mosotti a răspuns:

Nu conteaza partea financiara daca atractia e reciproca, conteaza doar cand una nu place pe unu, si atunci exista doua posibilitati, ori il ignora si subtil evita contactul cu el, ori il foloseste. Si nu e doar in Romania, cam peste tot e asa.
Ca dovada aia care se plac reciproc la fel de tare, fac amandoi totul daca amandoi au acelasi statut, asa ca aia este, faca casa, concedii, masina, pun bani deoparte, nu se pune problema care are mai mult mai ales ca 80 % din oameni fie femei sau barbati au salariul cam pe acolo.

Sa puneti asta in rama, ca multora nu le e clar. Si cum multi barbati nu atrag ca lumea, de acolo se vb ca femeile sunt dupa bani. Sunt destul de destepte unele sa nu rupa contactul daca au ceva de castigat in conditiile lor de fapt! Ce le costa sa stea 5 min sa-si bage ala penisul in ele si dupa aia sa aiba tot? Prost sa fi sa nu faci asa. Si in rest se f cu cine vrea. In rest ala nu face ce vrea, caci ea pune conditiile si ala face ce vrea ea.
Mai sunt unii mai rau "si daca nu facem sex, te vreau aici, doar cand te vad ma luminezi", asa obsedati sunt de ele.

Cum ar fi sa am eu pe una, aia sa ma placa sa ma rupa, sa-mi faca toate placerile, sa-mi dea bani la greu, iar datoria mea nu e decat sa o satisfac la sex si atat, pun prezervativu`, ii dau acolo, o fac si atata. Prost oi fi sa nu accept. Zic "vezi cand vine amicu meu te duci dincolo ca joc table cu el, vezi ca ma duc maine colo", face ce zic eu. Asa si ele. Ptr ca daca nu o plac, nu am de ce sa stau cu ea daca nu am avantaje financiare, sau nu stateam, dar mai bine stau.

| Freya1 a răspuns:

Nu toate dar sunt multe ce isi doresc asta deoarece au ele însuși o situație financiară precară.
La noi inca de pe timpuri era moda asta sa isi de-a fetele după oameni bogați ca sa aiba un viitor asigurat deoarece ca femeie e greu sa strângi avere.Sunt putine femei ce pot sa ia salariul pe care îl ia un bărbat la noi in tara, si sincer sa fim de foarte multe ori femeile sunt discriminate in societate cand vine vorba de afaceri.
În fine, oricum de la o femeie ce vrea ca partenerul ei sa fie independent si stabil financiar la una ce isi ia un bosorog cu avere e o diferenta mare, acum depinde de categori si la ce ne referim exact.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Freya1):

Majoritatea femeilor din România vor un bărbat cu un salariu foarte bun, iar la noi în țară asta este imposibil deoarece statistic vorbind cred că doar 10-20% dintre bărbați ce depășește media țării.
Dar voi continuați să sperați în continuare la un bărbat atrăgător, cu bani și loial!

| Freya1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu mai generaliza in primul rand si in al doilea rand foarte multe femei doresc un bărbat cu capul pe umeri ce se poate descurca in orce situație si are aspirații si planuri de viitor.
Eu nu mi-am luat niciodata bărbați cu bani dar mi-am luat bărbații cu perspectiva care in timp au facut ceva si-au luat casa, masina fara sa fie bancheri sau fii de priministri.
Sti cum e chestia, daca umbli după fete de bani gata, piti ce fac orce sa investească în ele sau femei ce au terminat o scoala si au o funcție înaltă nu ai cum sa speri ca te va lua cu 1500 de lei salar.Stiu ca ti se pare greșită treaba pentru ca si tu esti om si meriți ceva bun in viata dar cam asa functioneaza treburile, si ele la rândul lor aleargă după ceva mai bun pentru ca, consideră că merită mai mult in viata.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Freya1):

Ei bine îmi pare rău, dar eu nu le pot oferi asta.
NU sunt neapărat un om inteligent. După cum am mai spus, sunt un om mediocru, ca inteligență, forța fizică, etc. Per total mă clasez în pătura de mijloc a societății.
Eu îți spun sincer că nu aș reuși singur să-mi iau o casă... chiar nu aș reuși, îmi pare rău, nu pot singur.
Mașină și restul da, dar casă nu am cum SINGUR.
Aspirații de regulă nu prea am. și dacă am nu sunt WOW. Îmi place să fiu cel mai bun în ceea ce fac și cam atât, dar nu aspir să devin ceva anume.
Îmi pare rău, ăsta sunt.

| Freya1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Atâta timp cât muncești si vrei sa faci ceva cu viata ta e ok, doar sa vrei. Uite spre exemplu cunosc oameni ce de la 50 de lei pe zi au ajuns sa aiba salar ca in strainatate o dată cu trecerea timpului, dar asta pentru ca au plusat în ce au facut, au invatat, sau băgat în fața si au încercat să învețe si aia si aia.Sa zicem ca muncești in constructii si începi de jos, treptat înveți mai mult si mai mult cand ai timp mai prinzi un ciubuc o zugrăveala undeva la care nu prea ai cum sa dai greși, după ce aveansezi la munca aveansezi si la un alt ciubuc si peste câtva timp poate începi să pui gresie faianță sau mai bine si tot asa. Poti învățând să ajungi sef de echipa la munca si treptat sa te asociez si chiar sa iti deschizi propria firmă.Am dat un exemplu cu construcțiile poti si in alte domenii ca ajutor de mecanic e mai bun exemplu, faci niște cursuri te duci ca ajutor înveți devi mecanic repari si încet iti faci serviciul tau si nu e munca la care iti trebuiesc 5 facultăți si nu e nici munca de domni.
Atât timp cât esti un băiat cuminte si muncitor sigur găsești pe cineva, dar daca o sa te rezum la 50 de lei la zi si femeia sa iti faca casa nu o sa stea nimeni cu tine imi pare rau.La mine spre exemplu fostul prieten singur si-a luat casa, masina pentru ca eu eram casnice aveam grija de casa de el si nu l-am ajutat cu un leu.Si pe actualul il ajut cum pot si cu cat pot dar nu o sa ii fac sau ridic eu singura casa sau el sa contribuie cu o sumă modică sau mai mica decat mine fiind bărbat ca nu accept.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Freya1):

Aici avem o problemă... nu vreau să întrețin pe nimeni.
Nu voi accepta niciodată să întrețin o femeie. îmi pare rău!
Dacă nu muncești, dacă nu ai servici, din start te-am tăiat de pe lista mea. Poți fi frumoasă și deșteaptă.
Nu voi întreține în viața mea pe nimeni... ori lucrăm amândoi, ori bye-bye!

| Freya1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Păi si femeia aia poate sa fie bolnavă, sa faca un copil si trebuie sa stea cel putin 2 ani acasa.Sau se intampla sa aveti posibilitatea sa stati la casa la tara si nu sunt locuri de munca eu am pățit-o atunci ce faci?
Nu zice nimeni ca ea sa nu muncească dar cred ca esti constient ca tu ca si bărbat ar trebui totusi sa aduci mai mulți bani decât o femeie nu? Am vazut ca ai scris mai în sus ca tu nu poti sa iti iei o casa singur, dar macar ai incercat? Sau ti-ai pus problema ca poata trec ani si tu nu găsești pe cineva potrivit tie si trebuie sa iti iei casa ta singur ce faci? Sau tu de asta ai vrea sa iti iei femeie, sa accepte ca tu muncești pe 50 de lei pe zi si ea sa ia 200 sa iti faca si casa si probabil tu in timp sa stai si ea sa muncească?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Freya1):

Tu ești proastă sau ești proastă?
De unde ai tras tu concluzia că vreau o femeie care să ia de 4 ori cât mine?
Iau 2400 de lei lunar, inapto, în curând poate 2800. Dacă ea ar lua 2000-2500 ar fi okay.
Ești proastă de dai în gropi. Du-te și împușcă-te!
Idioato care ești, ca să întreții o familie de 3-4 persoane de unul singur ar trebui să ai un salariu de minim 4000 de lei pe lună... eu nu am *** posibilitatea asta, mă înțelegi?!
Nici dacă mă promovează șeful pe post de șef în lipsa lui și tot nu am cum să iau cât să întrețin o familie de 3-4 persoane... nu pot.

| Freya1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Dacă tu ai 2400 de lei pe lună de ce te plângi? Si ce pana mea de defecte asa nasoale poti sa ai incat sa nu iti găsești o femeie care sa accepte ca iei 2400 2800 de lei pe lună?
O femeie simplă si normală fara facultate sau studii superioare va lua până în 1500 de lei, iar daca nici tu nu ai studii superioare si un post mai bun sau nu te duce capul spre mai mult sa zici mersi daca găsești una cu 1000 de lei salar ca sunt femei ce nu isi gasesc de munca darmite sa mai ia 2000 de lei salar pe luna in Romania.

| ChrisRo a răspuns (pentru Freya1):

Bai frate nu e vorba de bani, ca daca ar fi vorba de bani, cei mai multi români n-ar face sex.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Freya1):

... de ce mi-aș lua pe cineva fără facultate în condițiile în care eu am terminat Liceul cu Media 9.75, Bac-ul cu media 9, facultatea de drept cu 10 la licență(atât scris, cât și prezentarea licenței)?
LOL!

| Freya1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu te mai intelege nimeni.Acuma vi si te plângi că femeile sunt materialiste, ca tu ai un salariu de rahat si ca nu prea reușești să faci nimic singur in viata ca nu ai posibilități. Dupa vi si spui ca nici nu prea aspiri la cine sti ce in viata si ca ai vrea o femeie care sa aiba salariu ca si al tau ca sa poti sa intretii o familie. Dupa vi si zici ca ai aproape 3000 de lei pe lună ceia ce e peste medie in Romania, ca ai si facultatea de drept.
Frate pai unul ca tine daca ar fi ok psihic scuza-ma ca zic asa ar fi luat de mult, nu doar pentru bani cat pentru faptul că il duce capul sa faca o scoala, are o facultate totusi si poti sa te intelegi cu el, dar la tine scartait ceva.

| Dalmore a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Unde ai terminat Dreptul? laughing În ce oraș

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dalmore):

Nu la Cluj... îți spun sigur. Oricum Dreptul meu e un. e o facultate făcută în scârbă pentru o diplomă amărâtă. Am luat-o cu 10 pentru că știu să tocesc(memorez mecanic texte)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

"ca si bărbat ar trebui totusi sa aduci mai mulți bani decât o femeie nu"
De ce? Ce aptitudini atat de deosebite si unice are un bărbat spre deosebire de o femeie care ar putea justifica afirmația ta? Ca din câte știu eu, diferențele majore sunt numai pe plan fizic si alea in mort nu-ți garantează un loc de munca bun.
"O femeie simplă si normală fara facultate sau studii superioare va lua până în 1500 de lei" Nu e o femeie simpla.Sau normala.Din ce spui tu s-ar intelege ca e normal/comun sa nu ai studii superioare si se gasesc vreo 2-3 mai wow care chiar reușesc sa termine o facultate.Si e fix invers.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă tu ai o concepție diferita despre viața fata de altii ti-am spus si ti-am repetat este stric problema si parerea ta.
Eu asa cred si consider ca de cele mai multe ori într-un cuplu bărbatul castiga mai mult si mai ales la noi in tara.Primesc acelaș salar daca muncesc in acelaș domeniu de la fel de multi ani si la fel de bine ceia ce se intampla foarte rar.Si da,din perspectiva mea asa ar trebui să fie,femeia aduce bani in casa pentru ca si ea trebuie sa muncească sau sa se întrețină dar daca are un soț ar fi chiar si fix de tot rahatul sa castige mai puțin.Dar poate tu esti învățată ca o mare majoritate din generația asta,adică fetele tip ajutor social ce tin trantori in spate sa poata merge ei la manichiură si pensat.
De cand e lumea si pământul bărbatul trebuie sa muncească, dar noi am reusit sa evoluăm si sa ii dam acest drept si femei de a se întreține si urca in societate si e foarte bine dar nu o sa accept niciodata sa plătesc eu chiria, facturile, mancarea si el sa aduca bani de tigari sau un suc cand iesim o dată pe lună în oraș. Daca tu asta accepti si iti place e problema ta.
Normal ar fi ca toti sa avem studii superioare, dar la noi in tara o femeie simplă este cel mult cu liceul terminat si cu un loc de munca stabil într-un magazin sau o fabrica. Daca nu trăiești în românia si nu privești în jur nu mai comenta.Ce ar trebui să fie normal si ce facem noi la noi in tara sa fie normal e total diferit iar tu te-ai trezit sa comentezi din nou aiurea crezând că mama ce remarca deșteaptă vei face.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Îmi reproșai ieri ca te jignesc, dar acum cine o face? Mai ales ținând cont ca ți-am pus o întrebare banala si am depus un efort considerabil sa nu rad de tine.
"Primesc acelaș salar daca muncesc in acelaș domeniu de la fel de multi ani si la fel de bine ceia ce se intampla foarte rar".Se intampla foarte rar? Serios? De ce? Ai pus 2 criterii, sa muncească același numar de ani si la fel de bine. Vrei sa sugerezi ca femeile nu pot lucra la fel de bine? Cat despre numărul de ani, speranța de viața a femeilor este mai mare ca a bărbaților, deci strict teoretic ele ar putea lucra mai mult.Asa ca, din moment ce ambele tale argumente pica, explica-mi de ce e asa de rar ca 2 pers de sex diferit sa aibă același loc de munca.
Nu are importanta cu ce sunt eu
"De cand e lumea si pământul bărbatul trebuie sa muncească, dar noi am reusit sa evoluăm si sa ii dam acest drept si femei" Mai citește odată si spune-mi dacă sesizezi nuantele.La bărbați ai folosit "trebuie", ca si cum ar fi o obligație, iar la femei "dreptul" deparca ar fi ceva vocațional.Un hobby.Ambii trebuie sa muncească sau ambii au dreptul sa muncească.Hotaraste-te.Altfel discrimezi unul dintre sexe.Si ce e mai amuzant e ca îți discrimezi propriul tău sex,din confort si mediocritate.
Nimeni nu te pune sa plătești numai tu chiria, facturile, mancarea.Dar nici nu e normal sa îl lasi numai pe el s-o facă, cum ai vrea si probabil faci.Le plătiți amândoi, in mod egal.Atat de simplu e.Nu exista niciun motiv bun pentru care el ar aduce mai mulți bani in comparație cu tine.
"la noi in tara o femeie simplă este cel mult cu liceul terminat si cu un loc de munca stabil într-un magazin sau o fabrica. "
Cel mult cu liceul terminat? Da, poate la o anumită categorie de vârsta.Dar ai 24 de ani dacă nu ma insel.Nu faci parte din cei cu "cel mult liceul terminat".Si cam toată lumea are liceul terminat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

O femeie normala după definita ta e una cu "cel mult liceul terminat", cu iq de sub 100, care lucrează intr-o fabrica pe minimul de economie sau si mai bine, nu lucrează deloc si se așteaptă ca sotul ei sa o întrețină pentru ca asa e "de când lumea si pamantul".Nu pot sa fiu o femeie normala in cazul asta.
Si nu ma cert pe pareri proprii, ma cert pe aberații proprii. Daca părerea ta e ca pamantul e plat ma simt perfect îndreptățită sa-ți spun ca ești idioata.Si aici e un "ta" impersonal, nu te simți.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus că este imposibil să muncească în acelaș domeniu, am spus că există cazuri rare ca doi parteneri sa muncească în acelaș domeniu.Nu am spus că femeia nu poate sa muncească la fel de bine ca bărbatul într-un anumit domeniu,am spus că există cazuri rare in care ambi sunt avocați,procurori,profesori și sa înceapă deodată aceasta munca pentru ca aproape in toate cazurile exista o diferenta de varsta intre doi parteneri (de foarte multe ori el este mai mare decat ea).Nu am spus că o femeie trebuie neaparat sa castige mai puțin decât bărbatul, am spus că ar fi aiurea sa fi intr-o relatie si sa câștigi mai mult decat el, ar fi foarte aiurea si pentru el in primul rand si in al doilea rand nu cred ca ai sta nici tu cu unul ce nu are nici macar aspirații sa faca mai mult ca sa isi ajute soția.
Din cate stiu eu ani de pensionare la noi in tara sunt diferiti, iar femeia intra mai repede la pensie decat bărbatul, plus ca de foarte multe ori femeile sunt cele care se angajează mai tarziu si nu am facut eu legea asta sau nu am crescut eu toti copii din țară ca sa le explic ca trebuie sa muncească toti la aceias varsta si ca fetele nu ar mai trebui dadacite de părinți să înceapă munca mai tarziu, asa se intampla.
Plus ca femeia daca da nastere din cate stiu sta acasa vreo doi ani, sau cel putin asa ar trebui daca vrei sa iti crești copilul deci 2 ani deci sta fie ca vrea sau nu,daca mai face unul iar se intampla acelaș lucru plus ca de cele mai multe ori treburile casnice femeia le face nu am spus că e obligată dar e clar ca in cele mai multe cazuri femeia face treaba asta mai bine decat un barbat si cred ca si asta compensează destul de mult. Daca ai langa tine o femeie ce face si treburi casnice, copii si aduce si mai multi bani ca tine in casa tu ce esti ca bărbat?
Dacă tot vrei sa stii parerea mea la care vad ca insist cu ardoare da, eu sunt de parere ca o femeie trebuie sa fie femeie, sa fie sensibila, sa fie si independenta dar in acelaș masura sa fie si ocrotita nu hamal.
Crezi ca contează neapărat categoria de varsta? Eu cred ca nu, pentru ca la noi in tara exista in fiecare generație oameni ce au mai multa sau mai putina scoala. Daca ai 12 clase, 8 case sau facultate e stric problema ta de ce ai ales sau ce ai putut să faci.Mie aia mi se pare o femeie simplă din perspectiva mea si.
Tu esti singura mai mult ca sigur, nu ai incercat sa trăiești la comun, sa iti faci o familie si sa vezi cum e sa trăiești în doi de aceia ma contrazic cu tine degeaba, cand vei avea familie sau macar un partener discutam.Cand vei trai printre ambele categorii de oameni si mai înstăriți si mai săraci din nou o sa vorbim.
Si apropo faptul că eu stau pe spatele partenerului si ca profit, cine spune? Aia care spune că bărbatul nu e bun decat sa f...a si in rest sunt niste rahati in ploaie.Eu deocamdată cu partenerul meu ne-am ajutat reciproc si ne-am oferit din cat puteam câte ceva, dar tu ce ai facut pana acum? Eu macar am împărțit o farfurie de mâncare cu el multa sau puțină, l-am sustinut si ajutat cand a avut sau nu a avut dar tu înafara de a profita si beneficia de pe un bărbat asa de plictiseala cum te lauzi ce ai facut? Bine asta daca nu esti tot virgină cu pisica ta in cuca macai ca de obicei astea se lauda ca au nu stiu câte școli si salarii de zeci de mi de euro.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Nu trebuie sa aibă exact aceeași profesie si exact același salariu.Dar sa fie similare(salariile, nu profesiile).Sa nu fie discrepante extrem de mari.Da, de acord cu tine, normal ca unul din ei va avea un salariu mai mare si mi se pare si mie "normal" sa fie bărbatul.Dar diferențele astea trebuie sa se încadreze intr-o anumită limita.Si se exclude din start varianta in care femeia nu aduce nicio contribuție.
"nu cred ca ai sta nici tu cu unul ce nu are nici macar aspirații sa faca mai mult ca sa isi ajute soția."Nu.Nu as sta cu unul ce nu are nici măcar aspirații sa facă mai mult ca sa se ajute pe sine si implicit pe amândoi.Nu am nevoie sa ma ajute pe mine.
Treburile casnice e normal si de preferat sa le facă amândoi.Ca tu gătești in 4 zile si el doar in 3 e un detaliu nesemnificativ.Din moment ce amândoi au un servici, amândoi fac treburile casnice.Tocmai,ca nu mai e ca in trecut când numai bărbatul muncea si era normal ca femeia sa fie casnica.
Ocrotita? Crezi ca te spargi dacă faci si tu ceva? Ocrotita metaforic înțeleg.Dar tu te referi la altceva.
Nu ți se pare ca-s prea tânăra ca sa încerc de pe acum sa îmi fac o familie? laughing Știi vorba aia, nu trebuie sa te arzi ca sa știi ca focul e fierbinte.Din câte țin eu minte, tu momentan nu lucrezi sau cel puțin ai avut o perioada in care nu ai lucrat si ai fost întreținută.Si cum nici studii superioare presupun ca nu ai si nici dorința de a le face, presupun ca e evident ca discuția noastra e mai mult teoretica decât bazata pe experiențe practice.Toata mentalitatea ta nu face decât sa-ți justifice mediocritatea.Tot ce spui are darul de a scuza situația in care te-ai aflat/te afli.
"Aia care spune că bărbatul nu e bun decat sa f...a si in rest sunt niste rahati in ploaie.".Nu.N-am spus niciodată asta.Mai bine zis "aia care spune ca ea nu e buna decât de sex".Nu barbatii.Nu am dat niciodată vina pe ei, doar pe mine.
E problema mea ce am făcut.Tu ai ales sa faci publice unele aspecte ale vieții tale si e normal sa te aștepți la critici.Eu prefer sa le păstrez private.
Nu ma laud.Niciodata nu ma laud.Nu am nevoie s-o fac.
Si nu am profitat doar eu.Am avut amândoi de câștigat.
Nu m-am laudat niciodată ca am "nu știu câte scoli". Doar te-am criticat pe tine ca nu le ai.Asta poate sa însemne doua lucruri.Ori ca eu chiar le am si am motive sa îmi bat joc de tine din moment ce îți sunt superioară, ori sunt doar jalnica. Alege varinata pe care o preferi.A 2-a, probabil.Nu se schimba absolut nimic.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da am avut o perioada de timp in care nu am muncit dar uite ca acum am venit cu niste bunuri in relatie ce compenseaza cu mult poate chiar peste perioada aceia in care nu am muncit.Iar eu consider că daca tu in viata asta visezi sa ai o casa, o masina si un trai normal si ti le si permiți nu ai de ce sa mai tragi in plus ca boul doar pentru ai arata celui de langa tine ca tu pentru ca il iubesti o sa aduci un salariu cat el in casa sau chiar peste atata timp cat ai venit cu multe in relatie.Iti dau un exemplu.Tu ai reusit sa ai o casa, sa o cumperi, sa o primesti, sa o câștigi in fine oricum, sa ai o masina la fel iar iubitul tău aduce un salariu in casa, tu ai sa te lupți ca sa aduci mai mult ca sa ii demonstrezi ca nu trage singur pentru relație? Eu sunt de parere ca trebuie sa muncești ce iti place si sa câștigi un salar decent daca vrei neaparat sa faci ceva nu obligatoriu cat el sau peste.Sunt familie de bogătași in care femeia a venit cu bunuri, terenuri, case masini si si-a compensat o perioada de N timp din munca.Totul este ca mereu sa compensezi si sa acoperi anumite lipsuri sau probleme.
Sa ocrotesti femeia in sensul sa nu ai pretentii de la ea de munca titanica, sa o ferești de anumite lucuri ce ii pot îngreuna viata sau sanatatea, sa o încurajeze sa faca ceva ce ii place nu ceva orce doar sa iti aduca tie bani in casa.Si da, eu mi-am expus aici anumite parti din viața și pentru a fi lăudată si criticată si am invatat ce inseamna si sa se tragă pielea de pe tine si sa fi ocrotită cum ai spus.Am fost intr-o relatie in care acel om nu suporta sa te vada stand indiferent daca ai de facut ceva sau nu, care nu te ajuta sa iti poti crea conditii sa iti fie mai usoara treaba casnică si care considera ca nu e o problemă sa iei o femeie pe șantier daca e nevoie si sa poata munci cot la cot cu el.Eu am muncit si am compensat cu multe tin sa te anunt, ca am facut treaba de am stat prin spitale si luni de zile sa învăț din nou sa merg.De aceia acum apreciez bărbatu care conștientizează ce e femeia,o ajuta si sprijina si o fereste de anumite lucuri mult pre grele pentru ea si nu da cu pumnul in masa sa ii aduca teancuri de bani acasa pentru ca sunt un cuplu. Apreciez bărbatul care conștientizează că femeia aia ii face lui moștenitori, treburi casnice, il iubeste, il asculta si sprijina.Iar eu sunt genul de femeie care daca te vad ca ai fost langa mine cand mi-a fost greu si ai tras pentru mine la un moment dat o sa recompenseze toata treaba asta cum am si facut de altfel.
Nu mai stiu exact ce varsta ai, poate ca esti prea tânără pentru o familie cum zici tu, dar daca e asa atunci ai răbdare sa ajungi la performanta aia si dupa discutam.Ca sa vezi daca e fierbinte ciorba trebuie sa pui mâna sau sa o guști, daca tu nu bagi mana in foc de frica ca o sa te arzi doar pentru ca a spus cineva ca focul arde sau pentru ca ai citit undeva atunci parerea ta nu mai e relevantă pentru ca nu mai e a ta.

| Osneros a răspuns (pentru Freya1):

"nu o sa accept niciodata sa plătesc eu chiria, facturile, mancarea si el sa aduca bani de tigari sau un suc cand iesim o dată pe lună în oraș."
Daca era fix invers, acceptai? laughing
Sunt sigur ca raspunsul real e "da", chiar daca ma astept sa ma contrazici aici, si fix asta e problema.

| Freya1 a răspuns (pentru Osneros):

Uite ca te surptind da as accepta si s-a intamplat asta dar mai tarziu m-am revansat.
Nu a zis nimeni sa nu ai o perioada proasta in viata, dar nu sa traiesc asa ani de zile. Poti sa te contrazici cu mine cat vrei parerile mele rămân aceleas, nu o sa tin niciodata eu un bărbat, și da, sunt de părere că femeia poate sa contribuie in casa cu bani dar nu e neapărat să lupte sa aiba salar cat a bărbatului sau mai mult pentru ca mai face si alte lucuri mult mai importante decat 2 lei in plus.

| Osneros a răspuns (pentru Freya1):

Aha. Deci ai acceptat ca el sa te tina, dar nu ai accepta sa-l tii tu. Interesanta gandire.

| Freya1 a răspuns (pentru Osneros):

Am acceptat pentru ca stiu ca eu pe lângă a aduce bani in casa mai fac si alte lucruri utile si vitale.

| Osneros a răspuns (pentru Freya1):

De exemplu? Ce faci tu si nu poate face el singur, de ai meritat sa te tina?

| Freya1 a răspuns (pentru Osneros):

Iti raspund sec pentru ca vrei sa continui un subiect pe care ti-l pot explica de 50 de mi de ori ca nu il vei intelege.Probabil nu ai fost atent la tot contextul, era vorba despre cum ar fi normal ca o femeia sa aiba un salariu mai mare decat a soțului, iar eu am spus că sunt de parere ca nu ar fi ok nici pentru el si orgoliul lui si nici pentru femeie sa stie ca face si treburi casnice, si copii, are grija si de el si mai plătește si singura anumite chestii destul de costisitoare, ca atunci bărbatul la ce ar mai folosi? Mai bine ar sta singura.
Eu nu pot sa fac decat sa iti dau exemple din viața mea ca sa înțelegi cum gandesc si de ce gandesc asa.Eu am avut două relații serioase, una s-a terminat după câțiva ani buni si alta durează si acuma.In prima relație înafara ca nu am apucat sa fac un copil cu toate ca a fost in plan si etc nu am cum sa vorbesc despre asta ca e un subiect sensibil, am facut mult mai multe decat ar fi facut multe alte femei.In fosta relație nu am muncit pentru ca am locuit la tara, dar nici el înafara de a aduce o pâine acasa (mâncare la general) sa doarmă, sa mănânce si sa se spele si sa plece iar nu facea.Eu am tinut o casa întrega cu neamuri de a lui cu tot făcând oale de mâncare,curat in toata casa si nu era mica,în curte,crăpat lemne pentru sobă, cărat apa, spălat la mana pentru ca am avut socrii "buni" si bărbat ce zicea ca merge si asa, cumpărături, cărat plase pe microbuze de la 30, 40 de km si mai mereu si cu el treaba acasa ca trebuia sa stau langa el si la el la munca m-am dus fara sa ma plateasca nimeni, pus în grădină, avut grija de animale.Trebuia sa grijesc de el ca si de copii mici,sa il ascult cand are nevoie,sa il sfătuiesc,sa ii ofer atenție,afectiune etc. Poate tie ti se părea normal ca dupa ce ca fac la treaba acasa de mi-am rupt picioarele si am stat prin spitale sa imi mai gasesc si un loc d munca sa ii aduc si bani domnului ca sa il premiază pentru ca munceste ca si orce om normal sa supraviețuiască.
În relația actuala da,după ce am terminat fosta relație nu m-am putut angaja si el a muncit si a plătit chirie ai facturi si etc iar eu am stat o perioada,dar după m-am descurcat am o căsuță langa oras ce trebuie renovată, am reusit sa iau o masina si cred ca am compensat destul pentru timpul in care nu am muncit.
Ideea este ca, daca esti bărbat și iti iubesti si respecți soția încerci să îi faci viata mai usoara mai alea din punct de vedere fizic pentru ca in forta e mai slabă decat tine, iar daca esti cat de cat bărbat încerci daca ea tot munceste sa o indrumi către ce ii place si poate in loc sa ii nimeri bani pe care îi face pentru ca ea iti face copii, ia te ajuta cu casa, ea pe lângă sotie poate sa iti fie si ca o mamă.

| IAR a răspuns (pentru Freya1):

Esti materialista fu***** r*** m**** s*** f****.
Du-te la munca si nu ma fi casnica.

| Freya1 a răspuns (pentru IAR):

Sa iti iau neamu in *** de jeg si scursura si cand te mai bagi tu ca si musca in fundu calului fara sa iti zică cineva forto.
Nu stau pe bani tai sau pe podul lui mata ca sa ma iei tu pe mine la rost sau sa ma cataloghezi.Ai stat tu cu mine in casa sa vezi la ce contribui si cate am facut eu? Da, sunt casnică acum dar după ce mi-am luat o casa si o masina si imi permit sa fiu casnică și sa ma ocup si de altceva, daca tu esti un coldusi ce nu isi permite sa aduca un salariu in casa nu mai comenta si iti da cu presupusul. Daca nu sti sensul cuvantului materialista nu il mai folosi ca te faci de rahat.Plimba ursu.

| IAR a răspuns (pentru Freya1):

Eu sunt jeg si scursura sau tu cu acest limbaj, mai ales ca esti si fata?
Si ce ai cu neamul meu ca nu ti-au facut nimic, eu te-am injurat, injura-ma pe mine, tu fata nu te poti numi, mi-e mila de iubitul tau.

| Freya1 a răspuns (pentru IAR):

Scri rahatul asta "Esti materialista fu***** r*** m**** s*** f****.
Du-te la munca si nu ma fi casnica" fara sa iti spun nici date mai in colo si ai pretentia sa tac.Pai tu crezi ca eu sunt multele alea după care umbli tu si care crezi ca o sa iti accepte vocabularul asta de ferentari.
Te plângeau intr-o intrebare ca esti timid si rusinos si ca nu sti cum sa faci sa agheti nu stiu ce fata si dupa vi si iti încerci talentele si noile înjurături învățate prin fata blocului cu mine.Invata mai întâi sa vorbesti cu o fata si dupa poti sa iti dai cu presupusul despre cum e x si y, cum se comporta x si y.

| IAR a răspuns (pentru Freya1):

Eu nu suport materialistele din acest motiv am avut un limbaj dur cu tine, dar tu ca fata sa injuri ca o tiganca spune tot despre tine si cred ca tu esti din ferentari.
Inseamna ca te-am suparat tare de tot de ai intrat pe profilul meu sa ma studiezi.

| Freya1 a răspuns (pentru IAR):

Orice om ce se baga in seama si isi da cu presupusul aiurea si ma mai si înjură ma enervează.Eu nici macar nu te-am remarcat, da sa te mai si înjur.
Ce, daca sunt fata trebuie sa iti zic sarumana ca imi bagi si scoti din senin fara sa iti zic nici date mai in colo? Pur si simplu ma satur sa dau peste persoane obaznice ca tine ce se baga in seama fara rost.

| Celcestietot a răspuns:

Sataniste materialiste. Lumea asta este o Sodoma si o Gomora...

| OldSoul a răspuns:

laughing Pai si barbatii pun accent pe aspect, daca-i urata, si fara forme, nu sta nimeni cu ea, aia e laughing
Bine, daca are bani e altceva.

| Dismally a răspuns:

Cred ca ai cunoscut tu femeile gresite... Cele pe care le-am cunoscut eu pana acum nu erau interesate de partea financiara.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dismally):

Haha! bună gluma!

| Emma30555 a răspuns:

Daca ele au o situatie materiala ok nu mai pun accent pe bani, in plus multe cupluri construiesc impreuna adica muncesc si isi fac o situatie impreuna

| NicolaeAnton26 explică (pentru Emma30555):

O să te contrazic puțin. De regulă fetele care au o situație materială okay își caută pe cineva care să aibă măcar o situație puțin mai bună.
De regulă fetele au aspirații mari, uneori prea mari ca să fiu sincer.
Din nou, mă uit la toți băieții pe care-i cunosc, cu care am avut ocazia să umblu sau să comunic.
Cei care au un potențial financiar mai bun sunt căsătoriți și unii dintre ei au și copii.
Cei care sunt undeva pe unde sunt și eu sau chiar mai slab financiar sunt singuri exact ca și mine.
Nu-mi ajung degetele de la mâini să număr toți băieții pe care-i cunosc care nu au avut niciodată o relație.
De regulă băieții cu bani sau cu o carieră(avocatură, procuratură, inginerie, IT, politician, etc.), o carieră frumoasă, nu au nicio problemă în a-și găsi o femeie cât de cât inteligentă.
Noi restul, pătura de mijloc a societății, de regulă suntem singuri.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"De ce în România fetele/femeile pun accent primordial pe partea financiară/cariera unui băiat/bărbat?" pentru ca sunt putori ele cauta fraieri din astia care sunt avuti (cu avere multa si lux) ca sa le faca toate mofturile sa traiasca bine si ele sa nu faca nimic.
Mai pe scurt barbatul trebuie sa gateasca, sa spele, sa faca curat, sa munceasca, sa aduca banul in casa, sa aiba grija de copil, sa spele vasele, sa o linga in c+ur pe soacra, intelegi tu. Adica mai pe scurt tu trebuie sa fi catelusul perfect pentru ea iar ea sa nu iti ofere ceea ce vrei tu poate doar cu portia doar asa ca sa te compatimeasca mai o plimbare, o iesire, o fiky, friky alea alea.
Si stai sa vezi care e partea naspa. Sa zicem ca tu faci toate astea iar ea de colo dupa 7 s-au 10 ani de casatorie, tu personal iesi de fraier. De ce? e simplu ea te pacaleste. De ce face asta? simplu se stie ca baietii sunt mai prosti decat fetele cu vreo 2 ani. Ea face in asa fel incat sa iti dea tie impresia ca te iubeste, dar tu nu sti ca de fapt esti catelusul ei care face cum spune ea care danseaza dupa cum spune ea + ca afli ca copii pe care i-ai facut cu ea nu sunt de fapt ai tai, ci sunt facuti cu altul.
Si pana la urma ce ai castigat? nimic ea s-a folosit de tine iar tu ai facut totul nici macar copii pe care ii ai cu ea nu sti sigur daca sunt ai tai s-au nu, pentru ca numai ea stie adevarul + ca trebuie sa o suporti si pe javra aia de maicasa.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Nu fi prost caci e un simptom periculos" si crede-ma ca acel sentiment ca ai fost folosit si luat de fraier stiind cat de grea e viata e umilitor si doare adanc + ca ai mai crescut si copii ei pe care i-a facut cu altul si nu cu tine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Femeile imediat te citesc daca vad ca esti un prost din ala cu mult cascaval si care pune botul imediat se baga si il ea ca stie ca le ofera tot.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca esti prost esti catelusul perfect iar femeile asta vor un fraier din asta, iar in momentul in care nu mai esti bun te lasa pentru alt fraier mai bun decat tine intelegi tu. Iar tu nu sti lucrurile astea si te mai lupti si cu divortul pentru custodia copilului care nici macar nu e al tau e facut cu altul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Intreab-o pe maicata ca ea e femeie, ea stie bine cum sta treaba aici in Rromania.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Maică-mea și taică-meu au început de la 0 totul... au plecat de acasă și au luat-o de la 0 cu totul. Taică-meu nu a fost bogat și nici nu suntem bogați momentan. Suntem o familie cu un venit chiar f modest.
Deci... nu e cazul să o întreb pe maică-mea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Te inteleg si sa stii ca parintii tai au fost niste luptatori, ei au luptat cu viata ca sa ajunga unde sunt acum dar ceea ce vrei tu se gaseste foarte greu in ziua de azi. Femeile cauta fraieri pe care sa ii foloseasca in interesul lor. Tu vrei un singur lucru o femeie care sa te respecte si sa te iubeasca pentru ceea ce sti tu. Dar tu nu vezi in ce hal a ajuns lumea, cat de falsa si inraita este. Suntem in jungla aici supravietuiesc numai cei puternici, aici daca nu esti bun esti dat la o parte. Aici daca esti prost ori mori de foame fie faci vreo prostie te apuci sa furi sa violezi si ajungi la puscarie + ca ti-o mai da in fu+nd si handicapatii aia la puscarie. Intelegi tu cum sta treaba.
Daca tu simti ca aici nu ma ie de trait si ca ti-ai dat sema cum merg truburile poti sa pleci pe dincolo si sa intemeiezi o familie, dar aici nu mai e de trait.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Să-mi întemeiez o familie dincolo unde? unde să plec?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Sa zicem ca femeia te va accepta pe tine asa cum esti dar copii nu vor fi niciodata ai tai ci vor fi facuti cu altul care e mai bun decat tine asta vreau sa spun. Aici e loterie castigi s-au pierzi.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu crezi că exagerezi puțin? nu suntem animale, totuși...

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca stau bine sa ma gandesc asa este peste tot in lume.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Mai citeste inca o data primele mele comentarii si ai sa intelegi mai bine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ca sa te indragostesti de o femeie s-au de ori cine alt cineva trebuie sa ai suflet in primul rand. Daca nu ai suflet si esti rece nu va exista nici o relatie, nu va exista nici o famile mai ales ca sti adevarul despre absolut tot.
VIATA E DE RAHAT.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Okay dude. asta este ideea. vreau și eu ca tot omul o iubită(n-am avut în viața mea așa ceva și sincer nici nu m-am plâns până acum și nici n-am cerut).
Este corect ca eu să sufăr pentru că majoritatea femeilor din România sunt materialiste iar eu nu am o situația financiară prea bună?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu nu poti sa ai incredere in femei singurii oameni in care poti sa ai incredere cu adevarat sunt parintii tai ei te iubesc cu adevarat. Femeia nu te va iubi s-au poate ca putin acolo dar nu. In Biblie scrie asa: blestemat sa fie cel ce se increde in oameni.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Vreau doar să-mi găsesc liniștea pe acest Pământ... atât timp cât o-i mai trăi. Cer prea mult?
Mă simt neliniștit știind că voi fi singur toată viața mea. nu are sens viața fără să am pe cineva alături, mă simt atât de singur și de gol înauntrul meu. Cer chiar atât de mult?
Nu am cerut să-mi pice nimeni în brațe... am cerut doar o șansă, o șansă ca în pofida situației materiale nu neapărat grozave să arăt că am și alte calități.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Se spune ca in lumea asta mare si nebuna in care traim, fiecare din noi are pe cineva acolo trebuie doar sa astepti, toate la momentul potrivit. In Biblie scrie ca Dumnezeu ofera o famile numai celor care au suferit foarte mult cu adevarat, celor greu incercati.
Stiu ca in sufletul tau se da o lupta si ca tu iti doresti doar un singur lucru sa fi iubit dar va trebui sa te rogi la Dumnezeu.
Nu uita Dumnezeu e singurul care te mai tine in viata in rest nu mai e nimeni altcineva. Daca ti-ai pierdut speranta esti pierdut, tu trebuie sa lupti mai departe.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Crede-mă, Dumnezeu este Singurul care-mi dă putere să merg înainte. Fără El, eram pierdut de mult...

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Lumea e o cu+rva in România conteaza un singur lucru banul. Aici in Romania omul nu inseamna nimic, aici esti doar un gandac ce trebuie zdrobit de toti si atat. Valabil si in cazul meu.

| Dalmore a răspuns:

Iubirea nu ține de foame.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dalmore):

Și atunci asta înseamnă că noi, bărbații din pătura de mijloc sau chiar spre pătura joasa a societății suntem sortiți să nu fim niciodată cu nimeni? spune-mi te rog!

| Dalmore a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Dacă tu crezi că valoarea ta stă în salariu, nu o să te ajute niciun comentariu de pe site-ul ăsta. Parcă ai fi singurul bărbat cu salariu de 2.400, care apropo, e peste medie, chiar daca unora ni se pare puțin, pentru România e destul de mare față de minimul pe economie. Și de parcă n-ar fi suficiente femei în țara asta, cu salarii asemănătoare. Vrei neapărat o tipă plină de bani? Altfel nu înțeleg care-i problema cu salariul. Ești prea stresat. Relaxează-te, că nu-i sfârșitul lumii că ai un salariu nu știu cum, cât timp poți avea grijă singur de tine. Calmează-te și spune-ne unde ai căutat tu femei, că eu dau de tipe in situația ta peste tot. Sigur ieși din casă? Cunosc tipi fără liceu în relații cu tipe okay, așa că gândește-te serios, pentru că problema e ori că:
- cauți unde nu trebuie
- ai vreun defect comportamental, vreun red flag (încearcă să ai încredere în tine, that sht is sexy. femeile sunt atrase de bărbați care știu ce vor, care nu par picați din lună)

Și nu, femeile chiar nu pun preț pe partea financiară, ar fi deștepte dacă ar face asta, dar majoritatea îs niște fraiere care stau cu toți pârliții.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dalmore):

2400 de lei este cu 700 de lei sub media țării care este de 3100 de lei, deci teoretic sunt sărac.
Ies din casă cât de cât, acum nici nu mă dau în vânt...

| Algo098 a răspuns:

E pe principiul cerere si oferta. Daca cineva cere ceva si tu ai ceva de oferit, atunci e normal ca cel care cere sa isi doreasca sa obtina acel ceva la un pret cat mai mic, iar cel care vinde, doreste sa obtina un pret cat mai bun pe marfa pe care o vinde. Asa a fost pana acum si asa va fi si de acum in colo.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Algo098):

Și atunci asta înseamnă că noi, bărbații din pătura de mijloc sau chiar spre pătura joasa a societății suntem sortiți să nu fim niciodată cu nimeni?

| ChrisRo a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

*Și atunci asta înseamnă că noi, bărbații din pătura de mijloc sau chiar spre pătura joasa a societății suntem sortiți să nu fim niciodată cu nimeni?*

Uite, hai sa gandim logic: tu ai vazut vreodata cum arata o multime de vreo 10 mii de oameni? Daca nu ai vazut, du-te pe stadion sa vezi. Iti zic eu; parca ti se taie rasuflarea. Asta pentru ca creierul nostru nu e proiectat sa gestioneze decat grupulete de 40 sau 50 de oameni. Buun. Daca creierul uman are probleme in a quantifica cateva mii de oameni, cum crezi ca s-ar descurca cu cateva milioane de oameni? Sa zicem ca exista vreo 3 milioane de romance cu varsta cuprinsa intre 14 si 40 de ani - cum poti tu sa pui o singura eticheta la 3 milioane de femei? Cati oameni ai cunoscut personal la viata ta? Iti spun eu; mai putin de o suta. Asadar tu generalizezi in baza a catorva exemple.

| NicolaeAnton26 explică (pentru ChrisRo):

Dude, ți se pare atât de greu să-ți dai seama că româncele sunt materialiste? marea majoritate dintre ele!

| Algo098 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Numarul de barbati cu stare materiala buna nu e chiar asa de mare si atunci pretentiile mai scad si daca persoana respectiva e atrasa si de alte calitati, sunt sanse sa se formeze un cuplu chiar si in conditii mai dezavantajoase.

| ChrisRo a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

*Dude, ți se pare atât de greu să-ți dai seama că româncele sunt materialiste? marea majoritate dintre ele! Dude, ți se pare atât de greu să-ți dai seama că româncele sunt materialiste? marea majoritate dintre ele!*

Pai bun, dar cum demonstrezi asta? Ce argumente ai? Tu nu vrei sa ai o discutie bazata pe argumente, ca orice barbat adevarat care se respecta? Ok, vrei. Marea majoritate inseamna cateva milioane; cum ai reusit sa vezi cum sunt si ce isi doresc atat de multe femei?

| NicolaeAnton26 explică (pentru ChrisRo):

Pentru că văd zi de zi cu ce fel de bărbați se cuplează femeile de Doamne ajută.
O femeie cu ceva în cap, o femeie care are cât de cât un intelect se cuplează cu un bărbat cu o carieră frumușică, nu cu un ratat ca mine.
Da... femeile de joasă speță acceptă orice.
Eu mă refeream la majoritatea celor cu ceva în cap... scuze, my bad!

| ChrisRo a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

*Pentru că văd zi de zi cu ce fel de bărbați se cuplează femeile de Doamne ajută.
O femeie cu ceva în cap, o femeie care are cât de cât un intelect se cuplează cu un bărbat cu o carieră frumușică, nu cu un ratat ca mine.*

Am doua vesti pentru dumneata, ambele rele;
Unu; tu esti refuzat nu pentru ca ai fi sarac, ci pentru ca esti neatractiv dpdv sexual.
Si doi: fix pe femeile cu ceva in cap nu le vei putea atrage cu chestii materiale. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu ai aceasta statistica din putul intelepciunii cui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu cumva ai influente din strainatate? Intelege ca in Romania deja esti in top 10% cu salariul de ai zis anterior ca-l ai. Pur si simplu, daca esti intravert (asa cum ai zis anterior) desi e greu, incearca sa socializezi si sa devii amuzant. Asta e suficient pentru moment.

| TheGentleman a răspuns:

Pentru că este natural. Femeia, ca și femela din regnul animal, este sursa vieții. Ea asigură perpetuarea speciei și a grupului din care face parte. De aceea, ele caută să asigure copiilor un mediu optim de dezvoltare și de trai.

Tu, dacă ai o afacere, pe cine ai alege drept sponsor? Alimentara din colțul străzii, știind că în orice moment poate da faliment, sau o companie mare, precum Google sau Microsoft, care te poate ajuta mult mai mult decât ar putea-o face alimentara?

Ei, vezi? Este o diferență între a fi cu cineva care trăiește de la o lună la alta (sau mai rău, de la o zi la alta) și a fi cu cineva care trăiește de pe un an la altul.

Încă un exemplu: Ai doi cățeluși, sau doi câini maturi, nu contează.

Unul dintre ei valorează cel mult 200 de lei. Despre celălalt în schimb, se spune că este un descendent al unui mare campion la vânătoare sau la găsit explozibil și care, în timpul vieții sale a fost decorat pentru aceste performanțe. Și acel cățeluș poate demonstra acest fapt atât prin acte, cât și prin analize specifice: teste ADN etc.

Prețul acestui câine va fi de milioane sau chiar zeci de milioane de Euro.

Așa e și la oameni

| NicolaeAnton26 explică (pentru TheGentleman):

Okay dude... și atunci bărbații ca mine ce-ar trebui să facă?
Noi ăștia care nu suntem potenți din punct de vedere financiar și nici nu avem șansa să creștem prea mult în acest sens?
Ce-ar trebui să facem?! spune-mi, te rog!

| Raducons a răspuns:

Pentru ca are legatura cu viitorul si viata lor, una e sa stai in chirie si sa te certi de bani toata ziua si alta e sa ai un partener care iti face cadouri are o masina buna, te plimba.gandeste te acum

| NicolaeAnton26 explică (pentru Raducons):

Okay, uite... unii dintre noi nu ne putem permite luxul ăla.
Eu nu-mi pot permite să fac cadouri, să am o mașină wow, să mă plimb sau să plimb pe cineva.
Nu am posibilitatea financiară și nici dacă mi-aș pune toată mintea la bătaie, n-aș reuși să fac asta... am limite.
Am o inteligență mediocră, nu sunt chiar cel mai isteț tip de pe aici.
Ce vrei să fac dacă sunt limitat?

| Raducons a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Atunci trebuie sa fii constient ca fetele frumoase au cautare si atunci e normal ca sa l aleaga pe cel mai bun, o sa gasim si eu si tu pe cineva care sa se potriveasca cu ce suntem noi, Ai vazut la animale care e situatia, cel mai tare castiga asa e si la noi.Stiu ca e dezamagitor dar e asa de cand lumea si bunicii se casatoreau de interes, in functie de zestre.Ai iesit la pimbare prin oras, ai vazut ce vile au unii cum vrei sa te pui cu ei, dar au partenere pe masura chiar daca ele fac un fel de postitutie de lux si mascata

| ChrisRo a răspuns (pentru Raducons):

*Stiu ca e dezamagitor dar e asa de cand lumea*

Lasa vilele si masinile. Mai bine uita-te in jurul tau sau pe Facebook, sa vezi ca orice baiat absolut mediocru are langa el o tipa. happy

| NicolaeAnton26 explică (pentru ChrisRo):

Da... o tipă vai și amar de ea.
Majoritatea tipilor mediocrii pe care îi știu au lângă ei fete destul de limitate intelectual, îți spun sigur.
Am văzut cam la ce pot spera cei mediocri, sincer.
La școala am avut doar 9 și 10, Bac-ul l-am luat cu nota 9, Facultatea am luat-o cu nota 10 și fără nicio restanță, am un salariu decent care în curând poate crește la 2700-2800.
În pofida faptului că nu am avut multe, maică-mea m-a învățat să fiu respectos/politicos, să-mi fac mereu treaba sârguincios. Știu să-mi fac mâncare, știu să-mi fac curat singur, etc. Am un vocabular destul de extins și pot purta oricând o conversație care implică mai mult decât termenii uzuali ai limbii române.
De ce pana mea m-aș uita la o fată limitată intelectual cu un vocabular limitat?
Unde s-au dus toate orele alea în care stăteam în casă și învățam? unde s-au dus toate petrecerile la care nu am fost și viața mea de facultate care a fost mai mult învățat decât orice altceva?
S-au dus pentru ca eu să sfârșesc cu o incultă?
Yeah. not sure about that mate... not sure about that!

| ChrisRo a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

*Da... o tipă vai și amar de ea.
Majoritatea tipilor mediocrii pe care îi știu au lângă ei fete destul de limitate intelectual, îți spun sigur.
Am văzut cam la ce pot spera cei mediocri, sincer. De ce pana mea m-aș uita la o fată limitată intelectual cu un vocabular limitat?*

Na, atragi ceea ce esti. Daca ai o valoare sexuala (atractivitate fizica) foarte scazuta, fie nu vei atrage nimic, fie vei atrage pe una urata, saraca, proasta si eventual nebuna. O tipa desteapta in general arata ok, este eligibila sexual. Fiind eligibila sexual, n-are niciun motiv sa te ia pe tine, chiar daca esti destept, ci isi va lua un tip la randul său destept, dar eligibil sexual (bun de pi.ă.). Tipele mediocre ca intelect, insa bune de penis, se vor cupla, bineinteles, cu tipi mediocri dpdv intelectual, dar buni de pasăre. Tu fiind la limita inferioara a eligibilitatii sexuale, vei fi exclus de fiecare data din orice schema de dinamica socio-sexuala. In acest fel ai ajuns virgin la 26 de ani. Esti multumit acum? happy

| NicolaeAnton26 explică (pentru ChrisRo):

Nu știu la ce te referi eligibil sexual. dude... am p*** mai mare ca 95% dintre români... doar spun.

| NicolaeAnton26 explică (pentru ChrisRo):

Deci sunt worthless... da, mersi. Măcar ești de acord cu mine.
Știu că sunt un ratat, știu că sunt un rebut al societății și că nu am valoare pentru femei; e okay.
Virgin nu sunt, ca fapt divers(există escorte).
Dar anyway... știu că singur voi rămâne toată viața.

| Dantone a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Newton nu a reusit sa duca mosu in beci pe parcursul vietii si pentru asta a facut mai multe pentru omenire decat altii. Intreaga cultura in care dusul mosul in beci reprezinta ceva ce te-ar implini ca om este doar un program pe care suntem invatati sa-l urmam.

Eva i-a dat marul lui Adam si i-a deschis constiinta, o femeie are capabilitatea de a ridica un barbat dar in acelasi timp dupa ce a constientizat, acesta si-a dat seama ca e gol si se ascundea in tufisuri, de rusine. Ideea e ca daca ai atitudinea asta orice femeie va sterge cu tine pe jos si vei trai doar in rusine in loc sa vezi mai mult.

Una peste alta trebuie sa inveti sa te accepti indiferent de lipsurile pe care societatea ti le impune. Viata e scurta, fa ce poti cu ce ai si bucura-te ca respiri. Pana nu inveti ca esti bine singur nu vei fi bine nici cu altcineva. E doar o iluzie.

| brokxy a răspuns:

Iubitul meu lucreaza cu ziua nu are un job normal, nici 1000 de lei pe luna nu face dar tot il iubesc. Nu stiu ce vor panaramele astea ce cred ele ca barbatii sunt bancomatul lor de unde pot scoate bani? Nu face multi bani insa se descurca, si stau cu el chiar daca nu are BMW

| NicolaeAnton26 explică (pentru brokxy):

Bullshit, dar okay.
Majoritatea femeilor sunt materialiste. Acesta este adevărul!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru brokxy):

Ce inseamna "se descurca" pentru tine? Daca se imbolnaveste unde se trateaza? Daca - fereasca FSM sa se intimple asta - moare, are macar o asigurare de aia de viata de 1-2 euro lunar la care primesti vreo 3-5000 daca cumva, sau iti vinzi un rinichi ca sa il ingropi/il ingropi in spatele gradinii? Daca ai tu sa zicem o problema medicala si trebuie sa mergi urgent sa faci analize/tratamente de 1500 RON - nu zic o suma mai mare, 1500 RON e chiar modica - te poate sustine cu chestia asta sau are doar 50 RON deoparte sa puna un pomelnic pentru tine? Ce planuri de viitor aveti? Ce educatie vor primi copiii de la tata care face... ce face? Cind ii va intreba la scoala invatatoarea cu ce se ocupa tata, vor spune ca e... zilier? P.S. "Panaramele astea" de care zici tu vor SIGURANTA. Mi se pare ceva normal. Nu excursii in Dubai, shopping la Viena sau mai stiu eu ce, ci pur si simplu SIGURANTA ca ala de linga ele le poate ajuta in caz de ceva cu mai mult decat intreaga lui sustinere morala.

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Exact, tocmai de aceea cei care mine nu merită și nu vor avea niciodată o soție. Eu nu pot să ofer unei femei această siguranță!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Dude, nu fumezi, nu dai banii pe prostii, ai strins 3000 de epuroi pentru calculator in... cit? Mai putin de doi ani, presupun, din ce ai zis. Asta E SIGURANTA! Siguranta ca nu esti timpit! Daca ai cistiga 2000 EUR pe luna si 500 i-ai da pe bautura si 1000 pe c&rve crezi ca ai fi mai dezirabil? Ia si apreciaza-ti un pic punctele forte, nu te mai da atit lovit ca ai si 2-3 metehne. Nimeni nu e perfect inside-out.

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Corect, dar mi-ar mai trebui încă câțiva ani să fixez restul problemelor(casa, aspectul meu fizic, etc.)
M-am cam săturat să aștept. și dacă în doi-trei ani cât am eu nevoie, nu vor mai fi femei disponibile? dacă se termină femeile singure pe când eu sunt okay din punct de vedere financiar și fizic?