| Nikcoletta a întrebat:

De ce în ziua de azi copiii au prea multă libertate?
Eu când aveam 16 ani nu aveam voie să ies în cluburi si să îmi vopsesc părul, să întârzii acasă si sa îmi fac un prieten.
Am văzut că in ziua de azi toți au luat-o razna.

Credeți că e din cauza internetului? Sau depinde de educația oferită de părinți?

25 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Depinde de educatie, dar asa este trendul: educatie putina acasa, educatie putina la scoala, tot mai multi vor fi prostii si in felul asta, poporul, va fi mai usor de condus.

| Cosmin86 a răspuns:

Ce inseamna "cand aveam 16 ani"? In ce an?

| Freya1 a răspuns:

E vorba de internet, de alta gândire, de alta generație etc.
În ziua de azi se umbla mult după bani, iar părinți nu mai au timp sa isi bată capul cu copii.Si pe vremea celor mai in varsta daca erau ocupați părinți cu munca ei erau lăsați în voia sorți.Ca sa nu mai vorbim de părinții foarte tineri ce nu prea stiu si nu prea au răbdare cu ei, daca ei tac si ii lasa in pace daca au o tableta in mana aia e solutia.Mai sunt încă două chestii, daca un copil este crescut anapoda si se imprieteneste cu unul cat de cat crescut bine el va face ca si ala pentru ca va crede că viața ăluia e mai palpitantă iar părintele ori il scapă din mână ori se resemnează crezând că ei il educa gresit si ceilalti sunt un exemplu.Ca sa nu mai vorbim de veșnică "vreau sa aiba ce nu am avut eu" ceia ce din perspectiva mea a total gresit.E ok sa aiba ce nu ai avut tu cat timp acele lucruri sunt esentiale in cresterea si educarea copilului, nu cand acele lucuri sunt de rahat si nefolositoare.

| Wr3nch a răspuns:

Parintii is mult mai permisivi pentru ca sunt alta generatie.

Răspuns utilizator avertizat
| Sofer a răspuns:

Nu le mai pasa la părinți de copii. Dacă ar sta după ei sa nu ii mai lase prea mult pe internet, nu ar mai fi asa.

| cristimihailov a răspuns:

Conteaza?

| AliGab a răspuns:

Daca nu ii lasi sa faca ce vor esti considerat imbecil si ca "traumatizezi" copilul draga.

| alexalx1234 a răspuns:

Nu toți sunt așa. Eu am 19 ani și urăsc cluburile și nu am anturaje de rahat

| RKBlue a răspuns:

E bine sa ai libertate.
Daca nu stii cum sa o folosesti, asta e o problema.
A cui e vina? Pai, in primul rand a educatiei.Educatia de la scoala.
Petreci ore intregi facand lucruri care nu te intereseaza desi tu ai pasiuni, ai lucruri care iti plac, insa nu ai nici voie, nici timp sa le faci.Nu ajungi sa cunosti si sa dezvolti ce iti place si ajungi sa cauti ceva bun in alte lucruri.
Fraza "prea multă libertate" suna a pur comunism.
Cand au copiii prea multa libertate?
Exista prea multa libertate, normal, dar nu in cazurile scrise de tine.
De ce nu ar avea voie un adolescent sa isi vopseasca parul?
Fiindca atrage atentia? Fiindca nu ii convine profului de mate?
Batranei de la etajul 2?
De ce sa nu mergi si la club din cand in cand, daca vrei?
Nu ai voie si sa te distrezi?
De ce sa nu ai iubit/iubita?
Daca exista o legatura cu cineva de ce nu ai fi impreuna cu acea persoana? Doar fiindca lumea zice ceva?
Parintii in trecut aveau alta mentalitate. Unii o au si in ziua de azi.
Altii nu.
Parintii responsabili sunt cei care nu cad in nicio extrema.
Un parinte bun ii va oferi copilului sau libertatea de a alege cand acesta poate face o alegere.Il va lasa sa faca unele greseli, ca sa invete.Nu se va opune pasiunilor lui.
Nu il va lua la bataie fiindca a raspuns urat sau a intarziat putin.
Da, uneori trebuie sa fii ferm ca parinte,te ingrijorezi pentru siguranta copilului tau(si pe buna dreptate), insa daca nu il lasi sa se dezvolte, sa se cunoasca, nu va ajunge nicaieri, ci va deveni o copie trista a ta.
Copiii vin in toate culorile, fiecare fiind diferit si unic in felul sau, mai mult sau mai putin.Parintii trebuie sa fie cei care il indruma spre a deveni cea mai buna versiune posibila a sa.
Lumea nu a luat-o razna, ci s-a schimbat. Unii nu s-au adaptat, altii s-au adaptat, iar altii au ajuns pe cai gresite.
Totul incepe cu copiii, iar acestia pot sa realizeze atatea, sa ajunga departe, sa aduca o schimbare insa au nevoie de modele.
Au nevoie de intelegere.Au nevoie de oameni care nu ii tin inchisi intr-o colivie ci ii lasa sa exploreze lumea.Iar in acelasi timp, sa le aiba de grija.
Lumea poate nu e un loc tocmai luminos pentru multi, insa daca ne straduim o putem face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azi se ** fără griji și mai mici de atât. Asta se vrea. Dacă urmărești doar puțin ce-i pe rețelele de socializare și nu numai înțelegi imediat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azi educatia e facuta de Abi Talent, Vulpita, Jador, Colo, Rafaelo, Viorel Stegaru, adevarate modele pentru copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii sunt bucurosi ca le dau tablete/telefoane mobile copiilor si ii tin ocupati, nu mai fac galagie si nici nu trebuie sa mai aiba grija lor.

| TheGentleman a răspuns:

Aș spune că este naivitate combinată cu indiferență. Rezultatul? Multe fete pleacă de acasă după o ceartă cu părinții, pleacă împreună cu iubitul în alt județ, oraș sau țară(plecare voluntară)

altele dispar definitiv...

| Dandinelle a răspuns:

Cred ca depinde de modul fiecaruia de a-si creste odrasla.
Eu la 16 ani aveam voie la disco, puteam sa-mi fac parul cu diferite colorante ne-permanente. Nu pot sa zic ca am parinti moderni, daca nu eram in casa la ora x o pateam. Nu era din cauza internetului atunci pentru ca eu stiam mai multe despre internet decat ei.
Poate acum observi diferenta intre moduri de educatie.
In acelasi timp am prieteni de familie care cand aveam eu 16 ani au facut o fata. acum cand o vad, la 16 ani si ma compar, nu pot spune ca aveam aceleasi probleme pe care le intampina si ea. Imaginea de sine si interentul au transformat adolescenta cred, in general. Se pune accentul pe pozele de insta si tik-tok, ce zice x si y daca schimbi poza de profil etc.
Pe cand cand eram eu la 16 ani si aveam hi5 eu doar ma bucuram ca cea mai buna prietena imi comenteaza la poze laughing

| Jus7t a răspuns:

Da, fix asta e problema, că vezi domnule ei sunt prea liberi, hai să fim comuniști că sigur o să îi ajute asta, ținuți legați de calorifer și afară cel mult o oră, să stea să citească sfânta scriptură jumate din zi și apoi să se pregătească pentru școală, că școala îi face oameni, toți copiii se descurcă când termină un liceu, cu educația sexuală și financiară plus de ajutorul profesorilor ce se ocupă de găsirea vocației fiecăruia nu au cum să iasă din școli fără absolut nicio idee ce e cu ei.

| irezistibilul a răspuns:

In ziua de azi fetele la 13-14 ani deja isi incep viata sexuala, iar pe la 10-12 deja incepi sa se imbrace incat sa se vada fundul, sanii, eccetera.
Unele la 14-15 ani au deja un corp bombat, asta pentru ca isi antreneaza corpul devreme ca sa fie vazute mai mult de baieti. Nu prea mi se pare normal sincer, este vina parintilor, dar si a copiilor pentru ca se uita in jurul lor, cum se comporta fetele mai mari si ele le imita. Parintii ar trebui sa fie mai atenti la chestia asta pentru a o evita, dar oricum nu este numai vina lor, ci si a copiilor. Majoritatea daca isi foloseau mintea, ajungeau la concluzia ca nu are rost sa imite asemenea fete ce se comporta asa, acum vorbesc despre fete fiindca ele s-au schimbat mult, mai bine zis au luat-o razna. Pai eu cand ma duceam la party cu prietenii mei vedeam fete de 12-13 ani care dansau twerk, astea, majoritatea erau mai mari de 17-18+, dar erau si copile de astea. Pai eu daca vad ca fata mea, cand o sa am, danseaza twerk, arata fundul, sanii, se imbraca ca o c***a cred ca o bat pana nu mai pot. In plus mai si se uitau fetele acelea de 12-13 ani, imi venea sa le bat eu sincer laughing
Inteleg ca sunt curioase, dar nici chiar in halul asta. Daca se comporta asa la o varsta asa mica, la 18+ ce o sa devina? Doamne fereste.
Acum am vorbit de fete, dar si baietii nu e ca sunt "ingerasi", vad multi care tipa la parinti, unii ii mai si injura, unii sunt dispetati de sex incat violeaza fetele. Pai eu una la mana daca tipam, injuram pe parintii mei ma bateau pana ma pisam pe mine, la fel daca faceam una dintre faptele de mai sus. Si pe sociale la fel, toate care arata fundul, corpul, sanii, ce inseamna asta? Eu mi-am sters Instagramul fiindca oriunde dadeam in jos vedeam numai funduri, sani, astea, recunosc ca imi placea ceea ce imi aparea, dar e exagerat. Voiam sa mai vad si fata, ochii, parul, eccetera, nu numai corpul. Degeaba arati corpul, degeaba esti buna daca esti proasta de bubui. Caracterul conteaza.
Cu toate astea, si eu ca tine, chiar daca sunt baiat, eram asa la 16 ani, dar si acum la 20 mami ma suna mereu, si daca uneori imi spune sa ma intorc acasa, ma intorc. Mereu am ascultat de ei, si mereu o voi face. Cei care le da prea multa libertate este clar ca le doare in fund de interesul copiilor.

| AnastasiaK a răspuns (pentru irezistibilul):

"In ziua de azi fetele la 13-14 ani deja isi incep viata sexuala" Ia intreaba-ti tu parintii pe la ce varsta i-au facut bunicii...si daca nu te socheaza raspunsul, intreaba si de strabunici. Lasati prostiile cu "in ziua de azi" ca viata sexuala e inceputa devreme de mult...

"Unele la 14-15 ani au deja un corp bombat, asta pentru ca isi antreneaza corpul devreme" NU, au corpul asa pentru ca la varsta aia se dezvolta. Nici macar baietii nu stiu cum sa se antreneze si nu au mari rezultate la varsta aia si tu zici de fete care abia se ating de greutati si pe la 30 de ani? Pe bune? laughing

"In plus mai si se uitau fetele acelea de 12-13 ani, imi venea sa le bat eu sincer " De frustrare ca ele se distreaza si tu mori de grija altora sau cum? Poate ai noroc si te bate una pe tine, sa te linistesti.

"Degeaba arati corpul, degeaba esti buna daca esti proasta de bubui." Si ce garantie ai ca alea care sunt bune sunt si proaste?

| irezistibilul a răspuns (pentru AnastasiaK):

"Ia intreaba-ti tu parintii pe la ce varsta i-au facut bunicii...si daca nu te socheaza raspunsul, intreaba si de strabunici. Lasati prostiile cu "in ziua de azi" ca viata sexuala e inceputa devreme de mult..." N-au inceput viata sexuala pe la 13-14 ani fii sigura. Da, viata sexuala e inceputa devreme de mult, dar oricum nu asa devreme ca in ziua de azi.

"NU, au corpul asa pentru ca la varsta aia se dezvolta. Nici macar baietii nu stiu cum sa se antreneze si nu au mari rezultate la varsta aia si tu zici de fete care abia se ating de greutati si pe la 30 de ani? Pe bune?" Nu toate, unele au un corp destul de frumos si la 14-15 ani, nu stiu ce mananca si ce antrenamente fac, dar oricum, unele arata chiar bine la varsta aia. Baietii se dezvolta mai tarziu fata de voi fete, de aceea nu avem cine stie ce muschi la varsta aia, sau chiar deloc.

"De frustrare ca ele se distreaza si tu mori de grija altora sau cum? Poate ai noroc si te bate una pe tine, sa te linistesti." De unde stii tu ca nu ma distrez? Ma distrez ma distrez, stai linistita laughing. Nu cred ca ma bat ele pe mine, in plus, n-au de ce, sunt foarte linistit, in cazul in care se supara vreuna inseamna ca spun doar adevarul, si stii cum e, adevarul doare cateodata. Hai sa te intreb ceva, tie ti se pare normal ca la 12-13 ani copilele acelea dau din fund, twerk, se imbraca in mod obscen?

"Si ce garantie ai ca alea care sunt bune sunt si proaste?"
N-am spus ca toate alea bune sunt proaste, ci ca degeaba unele au un corp frumos, sunt remarcate, daca nu ii merge capul. Multe fete frumoase, cu un corp frumos, ajung sa sufere din cauza ca nu le merge capul, si majoritatea isi bat joc de ele de ce?

| AnastasiaK a răspuns (pentru irezistibilul):

Pai avand in vedere ca "pe vremuri" pe la 15-16 deja aveau copii si era NORMAL sa fie asa, fata de acum...in fine. Macar acum cand se intampla asa, e vazut ca anormal.

Eu nu am zis ca nu arata bine, ci ti-am zis DE CE arata asa. Sa spui ca arata bine pentru baieti e o PROSTIE. Ca nu-si decid ele varsta de dezvoltare. Iar comparatia cu baietii a venit pentru ca baietii, spre deosebire de fete, chiar au suficient testosteron pentru rezultate bune. Unei fete ii e MULT mai greu sa creasca in masa musculara. Deci nu se pune problema sa crezi ca ea are corpul cum il are la 14 ani pentru ca si l-a format prin antrenamente.

Wow, niste fete fac twerk...O-RI-BIL. laughing Mie mi se parea normal si daca dansau reggaeton (pentru informatia ta, spre deosebire de twerk unde se da putin din fund, reggaeton e prin definitie un dans care imita actul sexual). Nu mi se pare NIMIC gresit cu dansul. Stii ca la inceputuri, valsul a fost considerat dezgustator pentru ca partenerii TREBUIAU sa-si atinga pelvisul (in continuare asa se danseaza CORECT, apropo)? Vrei sa te revolti si impotriva valsului acum? laughing E doar dans, calmeaza-te. Doar nu voiai sa danseze populara pe muzica de twerk. Apoi, se imbracau obscen? Bai, nu stiu, copiii de 2 ani sunt tinuti in chiloti sau doar in pampers vara si nu zice nimeni ca-i obscen. Asa ca daca te abtii TU din a te gandi la prostii cand vezi o pustoaica de 12 ani, nu ar fi ABSOLUT nicio problema. In situatii de genul, problema e la tine, nu la ele.

"unele au un corp frumos, sunt remarcate, daca nu ii merge capul" Ok, si unele sunt si urate si nu le merge capul si atunci chiar e vai de ele. Ce relevanta are? Sunt oameni prosti si oameni destepti pe planeta asta, nu e in vreun fel relevant pentru discutie.

| troleibuz a răspuns (pentru irezistibilul):

Pe vremuri la 15-16 ani erai la al doilea copil deja

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Hai mă

| helloitsme15 a răspuns:

Depinde de ambele. Parerea mea este ca copii vad si copiază ( asta poate afirma oricine). Spre exemplu dacă una posteaza poze cu posteriorul ei primește multe like uri si ...vede un copil ...copiază! Dacă una posteaza poze non stop cu iubitul ei bot in bot ( scuze de expresie) ce crezi ca vor face? Depinde si de educație dar uite ca e greu sa schimbi modul de a gândi a unei persoane. Multi părinți nu sunt raționali și nu stiu cum sa i explice copilului dc nu trebuie. Cand te refereai cu club depinde crezi ca părinții noștri nu fugeau la discoteca si nu făceau prostii? laughing) internetul are o parte buna dar mai ales depinde de noi nu de ei! De exemplul pe care il dam. Ar trebui să fie multe restricții dar uite ca granițele internetului sunt infinite. Eu as putea sa le arat ca exista alți copii care au cancer, n au o mână un picior sunt nevăzători. Probabil le vor trece depresiile ca i au lăsat iubita /ul. Lumea e interesată de cearta si mahala si uite. se reflecta asupra copiilor. Oricum nu ti fa problema. se vor maturizat și își vor da seama ce tâmpii au facut. trebuie educație necesara!

| andreiw132 a răspuns:

Maine ma mut de la mama la tata pentru 2 saptamani laughing

| Jsheje a răspuns:

Eu da cred ca e din cauza internetului. Și din cauza părinților și a profesorilor. Acum părinții le permit copiilor multe, iar la școală fac galagie și mare parte din profesori nu zic nimic. Pe mine ma enervează chestia asta. Acuma copii își fac iubiți de la 10 ani. Dar nu sunt toți copiii asa, eu am 12 ani și nu am gândul la iubiți eu și acum ma joc cu păpuși rolling on the floor