| anonim_4396 a întrebat:

De ce parintii sunt asa de stricti uneori?

Răspuns Câştigător
pupimik
| pupimik a răspuns:

Pentru ca incearca sa te aduca cu picioarele pe pamant.
Poate daca sunt mai stricti te pun si pe tine pe ganduri ca poate chiar e mai bine sa faci ce te bat ei la cap.La urma urmei...parintii iti vor binele.Si eu am momente in care simt ca ai mei nu ma inteleg...si ca ceea ce vreau eu... e normal! Dar daca ma uit cu ani in urma.cand eram la fel de convinsa ca ceea ce vreau sa fac e bine iar ai mei ziceau "nu"...imi dau seama ca aveau perfecta dreptate si mai mult ca sigur daca nu i-as fi ascultat as fi regretat.
Desigur, si eu am incalcat "restrictiile" parintilor... dar pentru asta trebuie sa fii cat de cat matur...ca sa stii sa faci diferenta dintre o banalitate si ceva ce e de-a dreptul grav.

21 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Pentru ca ne iubesc prea mult si ne doresc tot binele din lume.Paguba ca unii parinti nu cunosc anumite limite

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Pentru ca voi inca nu stiti ce este bine pentru voi si pentru viitorul vostru... Daca n-ar fi stricti, voi ati gresi cu sau fara voie si mai tarziu le-ati reprosa esecul vostru in viata.

assiris
| assiris a răspuns:

Un parinte care isi iubeste copilul cu adevarat ii vrea numai binele, il vrea sus, sigur pe picioarele lui, ii vrea un viitor fara griji pentru ca atunci cind va creste mare sa poata sa-i multumeasca ca l-a ajutat sa fie om. Uneori din dorinta aceasta de a nu avea esec, o face cu patima. Parintii a caror soarta nu prea ii afecteaza ii lasa in plata Domnului sa faca ce le trece prin cap. Cei mai multi insa ajung pe cai aiurea.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, pentru ca doresc tot binele copiilor. Fac multe sacrificii pina sa ajungeti mari si culmea este ca nici nu ai ascultati(nu ma refer la tine, vb la general). Parintii vor ca copiii lor sa ajunga cineva in viata, mai ales ca ei poate nu au prins vremuri bune si sint in stare sa sacrifice totul pentru copiii lor. Poate voua acum vi se pare ca sint severi dar atunci cind veti fi si voi in postura de parinti o sa vedeti ceea ce inseamna cu adevarat.

| mariazet45 a răspuns:

Pt a nu ajunge ca anaela, sa plece fiica de acasa dupa iubitu ei la Bucuresti si sa renunte la scoala

cristian
| cristian a răspuns:

Uneori unii parinti chiar dau dovada de exces de zel.
Ei trebuiesc intelesi pentru ca doresc binele copiilor lor.

| yasminna a răspuns:

Pentru ca ne iubesc, pentru ca ne vor binele, pentru ca ar murii da s-ar intampla ceva cu noi, pentru ca fac sacrificii in fiecare zi ca sa ne creasca sa ne ajute si pentru ca vor sa ne vada OAMENI MARI.

| andreutz a răspuns:

Ai sa vezi si tu peste vreo 15 ani de ce laughing

| ada a răspuns:

Din prea multa dragoste.

| otypa a răspuns:

Pentru ca ei stiu ce inseamna viata asta mai bine decat noi. ei au trecut prin asa ceva si incearca sa iti oferere tot ce este mai bun de la viata asta.

| cami_6226 a răspuns:

Pentru k iti vrea binele si eu la varsta ta imi puneam aceeasi intrebare si nu mi convenea k ma tine din scurt.am ajuns la varsta de 32 d ani si acum ii intele f bine.ma iubeau f mult si nu vroiau sa o iau pe cai gresite, din kuza asta sunt asa.incearca si u sa i intelegi, stiu ca nu vei putea, dar vei ajunge si u la varsta mea si vei avea copii si atunci le vei da dreptate, crede-ma

| marina_7216 a răspuns:

Spre binele tau. te iubesc mult si iti vor tot binele din lume si astfel te protejeaza! poate mai tarziu iti vei da seama, dar crede-ma, chiar daca sunt rai te iubesc si vor sa te protejeze!

| andrada005 a răspuns:

Fiin stricti ei cred ca e mai bine pentru noi...ca ne educa si ca fac din noi niste persoane mai bune...adevarul este ca ei nu prea stiu sa ne faca sa intelegem acest lucru... iar uneori dragostea lor este perceputa ca un lucru negativ...de aici intervine sentimentu de nedorit si chiar ura

| LittleZyzy a răspuns:

Pentru binele copilului lor, uneori exagereaza.

| gaby_6466 a răspuns:

Buna! s-ar putea sa le fie frica sa nu faci aceleasi greseli pe care le.au facut ei.mai bine intreabai

| ralukyn23 a răspuns:

Pt "protejarea noastra"... dar prea multa strictete nu e bunasad...acum depinde cum ii inveti si pe parintibig grin. eu una niciodata nu am asc de ei...tot timpu mi-am facut "de cap"...nu mi'au zis ca am o ora cand trebuie sa vin acasa sau mai stiu eu ce... iar pe prietena mea...mama ei o tinea si o tine si acum din scurt... ea fiind majora...si cand a scapat a scapat ca vak in lucernasad...si a avut de suferitsaddaca vb cu parintii si esti apropiata de ei...si ii faci sa inteleaga ca esti cuminte... da asa sa si fii...nu o sa mai fie asa de stricti...pentru ca daca te tin din scurt...cand iesi in lume...si vezi ce greutati sunt...nu o sa stii ce sa faci si cum sa reactionezibig grin...si cand o sa scapi... o s scapi rau de tot...comunicarea in familie este cea mai buna

| emanuela_7068 a răspuns:

Pentru ca ei cred ca te feresc de ceva rau. Daca ar crede ca e bine ce vrei sa faci... te-ar lasa.
Poti face tu primul pas in rezolvarea conflictelor...fi tu inteligenta: vorbeste cu ei calm, ca intre prieteni si incearca sa afli sincer motivele lor, nu ii contrazice, si pastreaza-ti gandurile pe mai tarziu, ca sa nu ajungeti la cearta. Gandeste-te sincer la ceea motivele aduse de parintii tai. Pune-te in locul lor, si gandeste-te daca ai fi parinte, ai permite copilului tau acel lucru, si ce consecinte ar avea. A fi parinte inseamna si a avea ''premonitii'', trebuie sa te gandesti inainte la consecinte, pentru a le putea evita pe cele negative.
Nu am copii, am 24 de ani, si am avut parinti foarte stricti. Dar am cautat sa le inteleg motivele, sa fiu sincera cu mine insumi, si sa fiu constienta ca imi vor sincer binele. Daca m-ar fi lasat sa fac tot ce mi-a trecut prin cap nu stiu unde as fi ajuns. Daca vrei sa fie mai putin stricti cu tine.trebuie sa le castigi increderea.
Totul in viata se ghideaza dupa o maxima: ceea ce semeni aceea culegi. Daca vrei ceva, ofera tu intai. Daca vrei incredere, ai incredere tu in ei ca iti vor binele, chiar daca nu intelegi pe moment.Si vazand ca le respecti cuvantul, vor avea mai multa incredere in tine ca gandesti mai matur, si iti vor da si ei mai multa libertate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu ei ce stiu... cite nu vad si aud despre ce fac tinerii la scoala, pe strada, acasa...si le este teama sa nu faca si copiii lor la fel. apoi sint pericole din partea adultilor...
de aceea eu sint de acord sa fie stricti cu copiii, dar sa le si explice pericolele, si de ce nu este bine sa ii copieze pe tinerii mai "priceputi". in fond va vor binele si va feresc de tot ce poate sa vi se intample rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiestia asta ai sa o antelegi doar cand vei avea copii

| mady34 a răspuns:

Pentru ca ne vor binele, dar uneori exagereaza. noi trebuie sa ii ascultam pentru ca in cele mai multe cazuri ne vor binele!

| wazy12 a răspuns:

Din cate am vazut din comentariile celorlalti cred ca nu stiu ce gandesc pentru ca si eu sunt in aceeasi situatie ca uh :-p am 15 ani si jumatate si parinti inca ma considera o fetita asa ca eu nu mai suport simt ca am o viata de **** alaturi de ai mei cryingnu ii mai cunosc s-au schimbat in fiecare zi cearta ceatra si iar cearta m-am saturat si cand se apropie sk ma intreaba dk am nevoie si ew le spun :kaiete; ghiozdan,trening, blugi, adidasi si ke mai knsider eu ca imi trebuie anul care vine dar de fiecare data primesc raspunsuri arata-mi hainele de anul trecut si ew cum obisnuiesk sa imi tin hainele perfect kurate si noi logik zici ca le-am cumparat de la magazin si imi spun pai vad ca sunt noi le poti lua si anul akesta si nu suport stiind ca toti kolegi mei isi i.au haine noi si ew cum sa ma duc ca ultima taranka si frate nu.s la tara ca sa zici traiesc intr-un oras mare"pitesti"si sunt asa de comunisti ii urasc pe ai mei happycrying