| CapDeSfecla a întrebat:

De ce relațiile incestoase dau naștere unor copii cu handicap/deficiente/dizabilitati? Vreau un răspuns logic, nu inspirat din vreo carte religioasă sau alte idiotenii de genul asta. Funda celui mai bun răspuns.

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cred ca nu ai auzit de "maxilarul habsburgic".
Carol al doilea al Spaniei a fost rezultatul unui incest de gradul 5. (5 generatii consecutive de rude s-au inmultit intre ele). Regele asta, impreuna cu altii din neamul lui rezultati tot prin incest, nu putea face copii, avea retardism si nu putea tine gura inchisa.

Asta din cauza incestului, mai specific, din cauza unui genofond scazut, care rezulta in prea putine variatii ale organismelor de-alungul timpului.
Tot din cauza unui genofond scazut, cand omenirea era pe marginea extinctiei si singurul mod de a ne inmulti era incestul, acum o treime din populatia lumii poarta ochelari.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nasul burbonilor, buza habsburgilor, boli mentale ale unor regi, hemofilia, boala
țareviciului Alexei.
Când copilul moștenește o genă bolnavă de la ambii părinți, există probabilitate mare să facă boala respectivă.
Găsești mai multe pe această temă aici.
https://sfaturimedicale.ro/genele-si-ereditatea/
Și aici.
http://www.mymed.ro/consangvinitate-casatorie-rude-veri.html
Trebuie să le studiezi în această ordine, ca să poți înțelege.
Ca să fie fătul conceput fără malformații congenitale, este nevoie ca cei doi să nu aibă gene comune, 50% în cazul frate soră,

| relian a răspuns:

Relatiile acestea poarta numele de consangvinizare,adica incrucisarea intre indivizi inruditi.
Problema ce poate apare si sigur apare este pentru ca acesti indivii, nu-s perfecti,oamenii nu-s perfecti,nu-s nici pe departe cat de cat normali laughing
Mai simplu spus oamenii au in genele lor greseli la greu,suntem cea mai bolnava specie de pe planeta,ca urmare mostenim si ducem mai departe aceste greseli,boli zile cum vrei.
In cazul in care au loc incrucisari intre rude cresc sansele ca aceste "rele"sa se mentina,ba sa le activam astfel incat ele sa se manifeste f usor,sa devina dominante,deci facand asta aducem de fapt raul la suprafata si-l perpetuam,il facem activ,din cauza asta ies copii cu defecte.
Este daca vrei un fel de selectie,facand incest tu nu faci decat sa selectezi rau,sa il mentii si sa il faci dominant,adica sa iasa urmasii cu acele defecte,este ca si cum ai crea o noua rasa de handicapati laughing
In cazul in care faci diversificare,atunci aceste defecte raman ascunse, ies mai rar la suprafata, nu devin dominante.
Dominant in genetica inseamna ca o chestie buna sau rea sa apara mai mereu la descendenti, asta asa generalizand.

Si aia religiosi, ori ce mai erau, care au scris ca incestui nu-i bun, stiau despre ce este vorba.Acum ca erau religiosi sau nu aia e alta poveste, dar si in biblie, adica in NT se spue chestia asta, banui ca cineva a observat ca incestu nu-i bun si ca urmare s-a bagat acolo, biblia fiind un fel de carte de legi sau mai stiu eu ce era pentru aia.

| alina2k18 a răspuns:

Sunt sanse reduse sa rezulte un copil cu deficiente, ceva de gen 2% din cate stiu.
Informeaza-te din surse medicale despre Consanguinity daca vrei sa stii mai multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt dovezi clare care sa confirme chestia asta. Din punctul meu de vedere este o informatie care sa sperie oamenii sa nu mai faca incest. ca scop sa considere asa ceva tabu/
In mii de ani de evolutie asta era o normalitate si printre animale este o normalitate incestul;

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca nu ai auzit de "maxilarul habsburgic".
Carol al doilea al Spaniei a fost rezultatul unui incest de gradul 5. (5 generatii consecutive de rude s-au inmultit intre ele). Regele asta, impreuna cu altii din neamul lui rezultati tot prin incest, nu putea face copii, avea retardism si nu putea tine gura inchisa.

Asta din cauza incestului, mai specific, din cauza unui genofond scazut, care rezulta in prea putine variatii ale organismelor de-alungul timpului.
Tot din cauza unui genofond scazut, cand omenirea era pe marginea extinctiei si singurul mod de a ne inmulti era incestul, acum o treime din populatia lumii poarta ochelari.