| Florin_Ioan_Popa_1973 a întrebat:

De ce și cum e posibil,că o femeie sa sufere, pentru bani, bătăi umilințe și vorbe grele?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauza este una psihologica: femeii ii este sugerata de partener ca, ea este intretinuta, dependenta de partener, trebuie sa se supuna din acest motiv. De obicei este tinuta in casa (sa nu comunice cu alte persoane), nu primeste- sau primeste bani putini, din care se poate gospodari greu, dar i se reproseaza daca nu cumpara tot ce este nevoie si ce pofteste partenerul. Daca au si copii comuni, atunci se accentueaza problema, fiind nevoita sa le intretina si pe ei. Daca face "greseli", deseori e in stare sa "incaseze" si batai in locul copiilor.
E problema complexa, cand singura posibilitate este sa se mute de la partener cu ajutorul altor persoane de incredere, care s-o apere. Institutiile tip "mama si copilul" sau "protectia familiei" sunt specializate pe asemenea probleme si au si autoritatea de a interveni eficace in caz de solicitare sau sesizare (chiar din partea unei alte persoane straine, de exemplu un vecin).

| floresdemayo a răspuns (pentru Bula):

Vai, tu ai expus statutul femeii în hinduism. : ))

| Bula a răspuns (pentru floresdemayo):

Da, si al femeii barbatului "eu sant sefu familiei, eu comand!", iesit din tura... de betie big grin

| тecнιннιlα a răspuns:

Fiecare are drumul ei.
A ales bnii, nu fericirea si linistea in cuplu.
Poate e dependenta financiar si considera ca nu are unde merge.
Poate se subapreiaza si se blocheaza cand o umileste si nu stie/nu poate reactiona.
Poate ii e frica si se gandeste ca daca va pleca il va infuria atat de rau incat o va face sa sufere mai mult.
Poate chiar il iubeste si se considera a fii cauza comportamentului lui nepotrivit.
Poate e singua si speriata si nu stie cum sa se descurce, la cine sa apeleze si suporta pentru a avea macar confort financiar.

| Takishima a răspuns:

De multe ori e vb de implicare intr-o relatie cand nu cunosti bine persoana cealalta si desigur naivitatea varstei tinere. La tinerete te indragostesti si esti lipsit de expetienta de viata sa citesti oamenii. Uneori e prea tarziu sa mai deschizi ochii.

| DroIja a răspuns:

Pentru ce altceva sugerezi să se supere?!

| Robertojvuhfig123 a răspuns:

Raspunsul e unul singur si cat se poate de adevarat.

Iubirea e oarba si prieteni sunt cea mai mare avutie pe care un om o poate avea vreodata.

Sa explic, adica prieteni te ajuta sa deschizi ochii... daca ea nu are prieteni, singura nu poate.