| AlexDorinel a întrebat:

De ce statisticile spun ca media de varsta de căsătorie creste în condițiile în care toți copiii visează sa se căsătorească la 22 de ani și sa aibă 15 copii?

15 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Media asta crește de multe zeci de ani. Nu va avea loc o evoluție descendentă dacă de asta te temi, deși nu văd care ar fi problema cu căsătoria la 22 de ani. Să înțeleg că ai de gând să rămâi virgin Dorinele? Mergi în India, am auzit că ăia îți dau niște facilități dacă te sterilizezi.
Oamenii în general nu mai vor copii și nu se gândesc devreme la căsătorie. Nu știu ce copii ai văzut tu așa, dar dacă chiar ai văzut probabil sunt visuri puerile. Mulți își vor schimba concepțiile în timp.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu e niciun hormon din mâncare. E psihologie și biologie de bază. Ai niște idei tare ciudate și crețe și pornești de la premise eronate. Mai citește niște cărți de știință, niște statistici, niște istorie, că nu strică. Cam toate te contrazic. Nu este vorba de nicio „generația asta" dacă nu ești paralel cu lumea în care trăiești. Tu vorbești pe bază de impresii tâmpe, nu pe baze științifice.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lol, "în condițiile în care toți copiii visează sa se căsătorească la 22 de ani și sa aibă 15 copii" si ceea ce spun statisticile sunt diametral opuse. Daca eu visez sa cistig 1 milion de epuroi lunar, tu la fel, altul la fel, iar al patrulea cistiga 1000 EUR lunar, in concluzie cistigam toti cateva sute de mii fiecare?

| gabicoo a răspuns:

Iar bați câmpii!

| Zuzu1991 a răspuns:

Al cui esti din anii '50... 1950?
ca pana prin anii '70 erai tarfa daca faceai sex premarital, asa ca toate se inghesuiau la casatorie ca sa poata sa si-o puna in mod legal si "corect moral"
acum nu numai ca nu viseaza nimeni sa se casatoreasca, dar chiar nu se casatoresc, pana nu sunt (citez) "siguri ca vor"

deci, confunzi si visele, contesti si o statistica EVIDENTA!

| mastadont a răspuns:

Nu știu ce copii cunoști tu însă eu cunosc oameni de peste 25 de ani care încă nu se gândesc la căsătorie. Nu mai generaliza fără rost.

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Sunt vise de copii, fiindca momentan nu au gustat viata de adult. Nu ne-am dorit majoritatea dintre noi cand am fost mici, sa devenim toti doctori si politisti cand suntem mari?

Statisticile au aparut in baza intrebarii a multor tineri despre cand considera ei ca ar vrea sa isi intemeieze o familie.

| Sekim a răspuns:

Probabil pentru că copiii vor și vorbesc multe? Odată cu înaintare a în vârstă se schimba și mentalitatea, și, totodată se schimba și percepția fata de subiectul respectiv. Oricum ar fi, in trecut, prezent, viitor, vor exista mult mai mulți inevoluati decât evoluați.

Răspuns utilizator avertizat
| tudorvolcano a răspuns:

Pentru că copiii nu se căsătoresc, se căsătoresc adulții.
Dacă facultățile se adaptau și făceau toate cursurile la fără frecvență și online, pentru a nu exclude tinerii căsătoriți și mamele care alăptează copiii, atunci vedeam mai mulți tineri căsătoriți cu copii.
Deasemenea, cei care abia se angajează vor să urce repede și să-și să facă o reputație bună la locul de muncă, un copil în burtă poate fi un impediment.

Și cei de la 20 de ani, au multe vise și idei, dar lumea e mare, și nu au experiență în viață, și nu găsesc ușor parteneri de viață, sau dacă au colaborator/colaboratoare la curvie, nu sunt încă deciși de nuntă, și stau ani de zile necăsătoriți.

Răspuns utilizator avertizat
| tudorvolcano a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu. Pământul are o capacitate enormă. Doar la noi în România, putem hrăni cel puțin 100 de milioane de oameni.
Ucraina, cel puțin un miliard.
Congo (RDC) ar putea hrăni de asemenea cel puțin un miliard.
Rusia, cu ajutorul încălzirii globale, ar putea hrăni 1, 5 miliarde de oameni.

Toate acestea, cu tehnicile agricole de azi, foarte ineficiente.
Dacă am crește și consuma insecte și spirulina la nivel industrial, putem hrăni cel puțin 10000 de miliarde de oameni.

Ai fost învățat propagandă cu suprapopularea, care nu există, mai ales la noi în România, unde populația este prea mică.

| geoconda a răspuns:

E o prostie sa te căsatoresti de tânăr. Eu una nu as face-o niciodată.