| Oprea_Ana_Maria_2003 a întrebat:

De ce toti parintii trebuie sa fie asa protectori cu, copii lor..eu am 14 ani si cand vreau sa mai stau pe-afara dupa scoala ma lasa doar o ora uneori chiar jumatate de ora iar prietenii mei care au aceeasi varsta ca mine altii chiar mai mici au voie sa stea pana la cat vor ei.Si ai mei inca imi spun ce sa fac(sa ma spal pe dinti,sa fac patul, sa-mi fac temele, sa fac lucruri pe care nu vreau sa le fac...etc).Ce vor de la mine? Eu invat bine, nu fac prostii...Ce as putea sa fac?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pentru ca ii iubesc si vor sa-i protejeze?
Si lucrurile alea care te enerveaza sunt lucruri normale de igiena pe care trebuie sa le ai in rutina! Mai esti si fata si spui ca te enerveaza sa te speli pe dinti si astea, vai si amar.

| Violleta2022 a răspuns:

Se cheama educatie, ceea ce fac parintii tai cu tine!
Ca sa inveti sa faci si lucuri care trebuiesc facute, nu doar cele care iti plac.
Te pregatesc pentru viata, de aceea iti fac educatie.
Dar esti probabil prea micuta sa intelegi scopul vietii si rostul omenirii pe pamant si de ce trebuie sa facem anumite lucruri, chiar daca nu ne plac.
Vei mai creste si vei intelege!
De aceea sunt parintii responsabili cu deciziile acum, pana vei fii capabila sa iti folosesti creierul singurica, sa poti discerne ce-i bine si ce este rau, de ce este bine sa faci anumite lucruri si cand trebuie sa le faci, sau nu.
Ce sa faci?
Nimic deosebit, sa inveti si sa-ti asculti parintii, care stiu ce-i mai bine pentru tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"De ce toti parintii trebuie sa fie asa protectori cu, copii lor"

intrebare cu adevarat stupida

| danay72 a răspuns:

Discuta sincer cu ei și deschis despre faptul că îți dorești mai multă libertate. Dar vorbeste-le cu tact, blândețe și respect profund. Oricum ei fac acest lucru pentru ca te iubesc.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu toti parintii sunt asa, doar ca tu nu stii ca esti norocoasa.

| KillaNoFilla a răspuns:

Nu prea vad sa te lase doar o ora pe afara daca ti-ai facut temele si ce ti-au cerut ei.

| Andersen2k18 a răspuns:

Sincer multa libertate strica, nu zic acum sa nu te lase de loc afara, dar fa-ti un timp anume incat sa iesi afara, si sa nu stea parinti tai cu griji, iar lucrurile de tip igiena tu trebuie sa stii ce faci, nu parinti sa-ti dea ordine.