| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele fete/femei care, să zicem, au o situație financiară precară, provin din familii dezorganizate, unde există certuri și violență, ca să scape de acolo, se agață cu disperare de vreun tip ca să le ia de neveste în loc să încerce să reușească prin forțele proprii?
De exemplu, am avut un vecin de 20 de ani care a intrat într-o relație cu o tipă de 17 ani, ea provenind dintr-o familie dezorganizată și foarte săracă. Ea s-a cunoscut cu vecinul meu pe Facebook și la scurt timp a fugit de acasă și s-a mutat la el, ea provenind dintr-un oraș îndepărtat față de al meu. De asemenea, mai fusese într-o relație cu un tip care a lăsat-o gravidă dar a fost alungată de către părinții acestuia.
Cât a stat în casă la vecinul meu, (acum cei doi fiind plecați de 2 ani în străinătate) s-a impus, i-a dezbinat familia, determinându-l să o urască pe maică-sa și să o alunge. În același timp, această tipă de 17 ani, îi suporta bătăile vecinului meu, ba chiar stătea uneori și pe bancă la drum până ce el se liniștea și o chema înăuntru.
Eu nu le judec pe aceste individe, dar de ce nu încearcă să reușească altfel decât prin prisma măritișului?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Când stai 18 ani cu niște părinți toxici îți dai seama ca te agăți de orice speranța când vine vorba de o posibilitate de a pleca de acolo. E bine ca nu le judeci deoarece aici sunt de vina părinții.

Tu poate ai avut norocul sa fii crescuta de o familie ok, dar altele nu, deci nu știi cum e. Este destul de greu ca la 18 ani sa te muti singur ținând cont ca chiriile sunt scumpe și locurile de munca nu sunt asa generoase cu tinerii de 18 ani care nu știu sa facă mai nimic și nu au lucrat nicăieri. Dacă cineva îți oferă 1800 sa zici mulțumesc. Iar cu 1800 e greu sa stai într o chirie, nu zic de mai puțin.

Sa speram ca în viitor o sa avem familii mai sănătoase.

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru ca nu au alta sansa de reusita in viata, pe propriile forte.
In viata oricum pentru reusita ai nevoie si de un gram de noroc pe langa munca; ca de asta unii incep de la zero iar altii de la milioane si sute de milioane de euro (noroc)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu daca este 100% vina lor (a fetelor).
In sensul ca, invitatia de mutat impreuna vine de multe ori din partea barbatului, daca atractia e puternica (iar pretentiile mici).
Dar da, astea sunt persoane destul de... naspa. Prefera sa se agate de salvatori, in loc sa se puna pe picioare. Poate asa functioneaza logica lor, considera ca s-au nascut carpe, si trebuie sa fie inferioare intr-o locuinta.
Am avut mici tangente cu "cenusarese"din astea. Fiind dintr-o familie buna, cu viziune ceva mai clara despre viata (si modest), se sperie de mine. Prefera tot un instabil/defect/traumatizat, chiar daca defectul lui inseamna de multe ori viitoare traume pentru ele (adultere, batai, betii, etc).
Am ajuns la concluzia ca aia e o categorie sociala de care nu trebuie sa imi pese, "cosmarul" lor este o alegere. Nu e ca si cum nu ar fi solutii.

| Drimmero a răspuns:

Gandeste-te ca majoritatea de genul asta nu au educatie, nici la scoala vietii nu exceleaza, sunt praf din toate punctele de vedere, probabil vin si de la coada vacii unde sunt paralele cu realitatea si isi fac iluzii care in mintea lor suna bine si e colacul de salvare, dar ce sa vezi, realitatea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai cum nu le judeci daca ai intrebat asta?

Este simplu, altceva nu mai cunosc acele persoane. Asta este situatia. Fiecare se dezvolta in functie de mediul din care a venit. Cand lumea este redusa doar la ce vezi in jur, cand nu cunosti orizonturile, cand refuzi sa te dezvolti, ceea ce ea colo li se pare normal si ia de bun. Este plina lumea de asa persoane. Si asa si "trebuie". Daca acel ac nu era la locul lui, poate se intampla acum o catastrofa. Poate asta este singurul algoritm functional pentru viata. cine stie :/.

Este nevoie si de oameni care sa scuture pomii de fruzne in viata asta, daca stii la ce ma refer.

| Freya1 a răspuns:

Lipsa de educatie si disperarea le face sa caute calea mai usoara.Bine,uneori si lenea.
Ele tot ce vor e sa scape de acasa după ce se satură sa fie controlate asta e primul motiv si sunt constiente ca singure peste noapte nu isi vor lua o casa.Pe urma se gandesc ca decat in sărăcie cu încă câteva neamuri pe langa ce si aia o bat si chinuie mai bine cu unu singuri in casa, cu condiția mai bune si o anumită libertate. Exista si famili normale si privite bine in societate ce au tendinta sa te sufoce si sa iti iei campi.

| Frank51 a răspuns:

"Eu nu le judec pe aceste individe, dar de ce nu încearcă să reușească altfel decât prin prisma măritișului?" - Te contrazici intr-o singura propozitie.

Raspunsul e simplu: Pentru ca asta e modul prin care functioneaza societatea la ei, asta se invata de mic, asta se face. Foarte putine persoane se pot schimba, intervine capacitatea mentala(daca ai noroc sa te nasti putin mai special), sau alte variabile precum interventia altor oameni.

| Endoryus a răspuns:

Daca nu judecai nu mai puneai intrebarea asta. Cam par toate trase de par ( intrebarea asta si cealalta legata de familii sarace). Sunt curios maine cu ce intrebare mai vii legata de vecina "imaginara" de la 2.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai fost vreodata hartuita de un strain nesimtit? Ai avut alte persoane mai importante in viata ta, l-ai ignorat. Alea n-au altceva in viata. Au "sefi" pe cap care le urla si nu-si permite sa faca altceva. Tu nu stii cum este sa ai un sef pe cap care este interesat si vrea neaparat sa te controleze.
Dar aici mi se pare ca acuzi ca o fata ar cauta partener intentionat ca sa scape de haosul trait in familie. Nu ca si cum na-s stie, ca am si eu o asemenea bunica care a fugit cu altul, si tocmai eu sunt cea care a zis ca "meseria de femeie este sa fie mama sau prostiituata".
Voi nu intelegeti cum este, ca ba te nasti sa traiesti in casa unui parinte care nu te lasa sa dormi, care dormi dupa chefurile si actiunile la parinte, Nu te lasa sa te odihnesti, nu poti sa muncesti, esti chinuit. Voi nu intelegeti ca sunt niste nevoi umane, necesare pentru ca organismul sa functioneze si apoi omul sa traiasca.
Si totul in viata este pe bani, pe care o asemenea fata nu-si permite sa ii aiba in asemeena situatie. Voi nu intelegeti niste chestii de baza.
Fata este vulcanica in comparatie cu baiatu, se agita si face urat, suporta si mai mult. El rezolva cu violenta, avand si mana mai puternica.
Haos... ca e timp putin si sunt multe de facut, ca sa poti manca.
Da, unii stau bine, au bani fara sa se zbata. Si n-au altceva de facut decat sa se bage in vietile la haoticii aia.
Nu am cautat nici un baiat niciodata, am cautat AJUTOR IN CARIERA ani pe internet. Si acum am de plans ca nu-s maritata de toti anii de cand am incercat sa muncesc in haosu asta? Nu-s parinti problema, de la inceput a fost societatea profitoare si nesimtita.
Ca nu vor sa se implice ca sa fie, vor sa fie gata facut, si se implica chinuind omu spre munca, omu nu poate sa munceasca in chinuri. Dar este secret, trebuie totusi sa munceasca in secret, ca unii nu trebuie sa munceasca ca sunt rasfatati excitati prin public. E mai rusinos cand iti e foame decat cand esti excitat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O luam de la capat, gata muta-te pe alt cont nou.

| Jus7t a răspuns:

Că nu sunt deștepte cum ești tu sad pruastele.

La ce te aștepți de la niște copile crescute de niște animale?
N-au avut exemple și nici educație, nu toți sunt puternici să se poată autoeduca.
Nici n-are rost să argumentez.

| nicu991 a răspuns:

Familie dezorganizata= probleme financiare=> lipsa unei educatii oferite copilului, iar pentru fete in special singura solutie sa scape din situatia respectiva este sa-si gaseasca o persoana potenta financiar, cu un statut social peste cel din care vrea sa iasa. E calea cea mai usoara cu cele mai proaste rezultate pe termen lung.

| EntertainYou a răspuns:

Te preocupa prea mult ce fac altii.
Insa daca vrei sa stii de ce a ales sa se marite cu un tip abuziv e pentru ca asa i-a normalizat familia ei imaginea despre sotul ideal. Unul care te mai si bate ocazional.
Cand cineva vine dintr-un mediu haotic o sa gaseasca "normalul" in relatiile toxice sau care contin violenta.

| SataniccBichh a răspuns:

Ele cauta stabilitate. Apuca un băiat și rămân cu el deoarece provenind dintr un mediu unde probabil nu au fost încurajate sa fie independente, cauta sa fie servitoare toată viata cum probabil și mamele lor au fost și considera asta o normalitate

| Marius1702 a răspuns:

Acest subiect este unul sensibil, dar parerea mea este ca ele, din cauza neajunsurilor, sau din cauza aparitiei unui tip nou placut de ceilalti le face sa se indragosteasca dorind astfel sa iasa in evidenta.