| CrysaR a întrebat:

De ce unii barbati si femei atunci cand se casatoresc nu doresc sa aiba copii? Un copil e cel mai frumos lucru pe care poate sa-l aiba un cuplu,totusi, unii nu vor sa aiba copii deloc...

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Inainte nu era asa, insa azi, vremea s-a schimbat si mentalitatea la fel.
Nu sunt posibilitati/locuri de munca tot mai putine/stabilitatea locului de munca este incert/apartamentele sunt scumpe nu mai zic de utilitati.
Asa c a, mai intai, tinerii casatoriti vor sa isi stranga o mica avere preferand sa munceasca in afara granitelor si uita ca anii nu stau in loc si tineretea trece.
Si uite asa se trezesc ca sunt maturi si nu mai vor sa faca si copilasi..nu toata lumea gandeste asa.
Copilul, este darul cel mai de pret al unui om.
Astazi in prim plan este sa se realizeze, sa isi construiasca un viitor, iar daca mai tarziu este realizat, va dori si intemeierea unei familii.
O zi frumoasa sa aihappy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru caramela):

Si nu ti se pare normal sa-ti construiesti un viitor inainte sa torni plozi? Sau e mai ok sa faci copii ca sa-i dai in grija statului fiindca nu ai posibilitatea sa-i cresti?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Probabil pentru că nu toţi oamenii simt şi gândesc la fel.

Dorinţa de a crea un copil şi de a-l aduce pe lume, în esenţă, este o dorinţă egoistă şi poate nu toţi preferă aceleaşi dorinţe egoiste (căci majoritatea sunt).

O părere de-a mea ceva mai detaliată şi argumentată o poţi găsi în răspunsurile mele de aici:
http://www.tpu.ro/......r-este-un/

| mgtow a răspuns:

Nu le place sau nu isi permit din cauza problemelor de sanatate

| Wehrmacht a răspuns:

"Un copil e cel mai frumos lucru pe care poate sa-l aiba un cuplu".Ce zici de niste momente de liniste lipsite de griji si de libertatea de a face ce doresti impreuna cu partenerul/partenera?
Eu unul nu prea suport copiii, si nu cred ca-s singurul.

| zurick a răspuns:

Pentru tine da este, dar asta nu înseamnă că toți trebuie să aibă aceași opinie ca a ta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Poate ca se gandesc ca nu au cum sa-i intretina. Pare o varianta foarte plauzibila atata vreme cat tara in care locuiesti se cheama Romania.

| AtateaConditii a răspuns:

De teamă.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

"Un copil e cel mai frumos lucru pe care poate sa-l aiba un cuplu"

Crezi ca toți simt la fel si se regăsesc in aceasta idee?

| lolium a răspuns:

Am 18 ani si nu imi plac copii. nu m-as putea imagina cu un om in miniatura in brate peste cativa ani
Asa simt eu.
Oamenii sunt diferiti intre ei, nu poti pretinde sa aiba aceleasi pareri ca tine

| Ritsuko a răspuns:

Unii nu doresc din motive de sanatate, stii, la casatorie se fac acele teste de ''compatibilitate'' si daca nu ies bine copii ies cu probleme grave de sanatate.
Unii nu ii prea agreaza, unii nu le pot oferi o ''viata buna'' asa ca nu vor.

| Luciferrr a răspuns:

Poate le este frica de responsabilitate, pentru ca este una foarte mare, sau nu sunt pregatiti.