| LanguageMaster a întrebat:

De ce unii zic că în primul an la facultate nu cunoşti pe nimeni?

Răspuns Câştigător
| KiraPop11 a răspuns:

Pentru ca mergi undeva unde nimrni nu te stie si e ceva mai nou

18 răspunsuri:
| Seven07 a răspuns:

Tu esti putin frustrat /a de faptul ca nu ti-ai facut prieteni in primul semestru de facultate, ti-am zis, incearca sa faci macar sa te urasca cineva, ca curiozitate la ce facultate esti?

| LanguageMaster explică (pentru Seven07):

La litere şi 90% din colegi sunt fete.

| Satango a răspuns:

Oamenii se cunosc atunci când interacționează unul cu celălalt. Asta se poate întâmpla din anumite nevoi, obligații. Dacă o anumită obligație ( ex: a face un proiect ), nu vă face să socializați, atunci din nevoie socială. Atunci când îți dorești să fii într-un anumit cerc, să cunoști o anumită persoană, trebuie să te implici și tu, nu mereu să aștepți pe altcineva să facă primul pas. Mă rog... toate lucrurile astea țin de mult mai multe aspecte, mai pe scurt, felul tău de a fi.

| Seven07 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Vaiii mama mea :-)), Unde?(localitate) Ma imprietenesc eu cu tine daca ai 90% din college fete, daca imi faci cunostinta :-))

| LanguageMaster explică (pentru Seven07):

La Timişoara
Apropo cu cine să-ți fac cunocştiință şi de ce?

| Seven07 a răspuns (pentru Satango):

Din ce spui tu, ii explicit ca trebuie sa se schimbe pentru a reusi sa isi faca prieteni asta e o tampenie sincer sa fiu, reciteste putin ce ai scris.

| Seven07 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Vai mama mea :-)) Daca erai in Bucuresti :-)). Realizeaza, SUNT FETE! Daca nu esti gay ai toate sansele din lume create de natura, profita, jumatate din ele sa te urasca si jumatate sa fie topite dupa tine, iziiii

| LanguageMaster explică (pentru Seven07):

Deci este un rai pentru mine?

| Satango a răspuns (pentru Seven07):

Ceea ce am scris, în primul rând a fost pentru el. În al doilea rând, nu este o tâmpenie, cel puțin nu în viziunea mea. Nu știu în ce mod ți-a perceput căpușorul. Nu cred că-l cunoști personal. Dar dacă e persoana care e antisocială, respingătoare și total rezervată, da, este nevoie de acea schimbare pentru a te integra în societate. Ideea cu: un om nu poate să se schimbe, nu trebuie să te schimbi. Las-o frate, orice persoană se schimbă, involuntar sau nu, în bine sau în rău. Dacă-ți dorești un lucru, e clar că vei face schimbări pentru a-l obține.

| Seven07 a răspuns (pentru Satango):

Deci din ce ai scris aici acum pentru mine in om antisocial si total rezervat e respingator? Ciudata perspectiva, si ce te face sa crezi ca integrarea in societate e in lucru bun? Involuntar te schimbi, dar daca mergi pe idea "trebuie sa ma schimb sa ma integrez" iti vei dauna tie insuti prea mult. Daca iti doresti un lucru il obtii, nu faci schimbari pentru a il obtine e ca si cand spui ca poti truca moartea, pur si simplu incalci orice cu exceptia principiilor si il obtii.

| Seven07 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Esti mai norocos ca 90% dintre studentii din Romania :-))

| Satango a răspuns (pentru Seven07):

Dragul meu, e ușor să faci ca totul să pară ca tine atâta timp cât accepți și înțelegi lucrurile doar în felul tău. Eu spun una într-un sens, tu-l strecori prin altă sită ca să rămână doar ce-ți sprijină spusele. Nu. Integrarea în societate e un lucru bun, nu este? Te înșeli amarnic. E foarte important să te integrezi în societate. Dacă câteva persoane nu te acceptă, și mai multe persoane nu te acceptă, mai treci cu vederea, dar când nu te acceptă nimeni, ei, e o problemă la tine, nu? Ideea de a te schimba nu e mai dăunătoare decât faptul că nu ești acceptat de nimeni, și mai ales când îți dorești asta foarte mult. Dacă îți dorești un lucru îl obții? Haha, bună asta, sunt și eu la fel de visătoare când compunwinking. Îmi doresc să iau Bacalaureatul cu nota 10, cred că-l obțin dacă stau și nu-mi dau la maximum silința. Nup. Trebuie să fac anumite schimbări, să renunț la ceea ce-mi ocupă timpul inutil, să exclud activități în schimbul intenției de a învăța mai mult, axată pe teoria de BAC, doar schimbările te duc spre ceea ce ai nevoie. Dacă crezi că nu e nevoie de o schimbare, atunci înseamnă că lucrul despre care este vorba îl deții deja.

| Seven07 a răspuns (pentru Satango):

Draga mea, nu intotdeauna problema este la tine, spun asta pentru ca integrarea in societatea romaneasca actuala mi se pare un lucru prea putin esential, deoarece jumatate din societate este analfabeta, din cealalta jumatate, majoritatea sunt batrani sau copilasi sub 6 ani. Mi-ar place sa ma insel amarnic dar experienta m-a facut sa nu prea ma insel. Nu cred ca e o problema la tine cand nu te accepta nimeni, pentru ca exista posibilitatea ca ei sa nu te inteleaga, daca te prefaci, te cobori la un nivel pentru a lega niste legaturi care oricum nu dureaza, te minti pe tine. E bine sa ai tendinte visatoare cand compui, poti lua bac-ul cu nota 10, ai o perspectiva prea pozitiva asupra lumii( din punctul meu de vedere) dar esti inteligenta, se vede asta. Tre sa iti faci timp pentru toate, nu toate lucrurile care tin de BAC sunt utile, sunt o mie de carti mult mai interesante ca *bac-ul*, si mai utile chiar, iti recomand cateva daca vrei. Nu trebuie sa ai lucrul pe care il vrei ca sa ramai neschimbat, trebuie sa ramai neschimbat in timp ce obtii ce iti doresti. ^^

| Satango a răspuns (pentru Seven07):

Ai mare dreptate cu partea legată de înțelegere. Dar nu cred că toată lumea e neînțelegătoare, poate cauți acolo unde nu trebuie. În cazul acesta, da, nu mă înțelegi.

| Seven07 a răspuns (pentru Satango):

Eu te inteleg, eu pot intelege pe oricine, doar ca nimeni nu ma intelege pe mine.

| Satango a răspuns (pentru Seven07):

Dacă m-ai fi înțeles, ai fi privit lucrurile și din perspectiva mea, dar m-ai contrazis încă de la început.

| Seven07 a răspuns (pentru Satango):

Am privit lucrurile din perspectiva ta doar ca e perspectiva ta umana nu perspectiva ta artistica kiss te-am contrazis pentru ca am vrut sa aflu mai multe.

| Satango a răspuns (pentru Seven07):

Ummm... Am înțeles.