| AneMarie94 a întrebat:

De curând am obținut primul meu job și mă înțeleg super bine cu toți colegii mai puțin cu o colegă. Această fată a început să țipe la mine de îndată ce am ajuns la muncă, tipa cat putea de tare si spunea sa nu stau ci sa trec sa o ajut ca nu isi terminase ea treaba.Eu i-am explicat foarte frumos că o sa o voi ajuta imediat ce imi schimb hainele si imi iau uniforma, deși eu mai am 10 minute pana imi începe programul. Am rămas surprinsă că un om poate să fie așa după o zi de când m-a cunoscut și poate să îmi dea ordine având în vedere cu ocupăm aceeasi funcție. Toată ziua s-a comportat în felul acela, tot ce avea de spus, o spunea pe un ton ridicat, ironic si a început să mă jignească, deși eu imi făceam treaba. Cred că voi fi nevoită să vorbesc cu manager-ul, deși aș prefera ca acest lucru să se rezolve între noi.
Voi cum ați proceda dacă ați avea o astfel de situație?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| teajutcumpot a răspuns:

Buna Ane,

Wow, se pare ca acea persoana este suparata pe viata, rau... laughing)

Ce pot sa iti recomand este sa vorbesti in privat cu acea persoana, si sa o intrebi, onest si cu totala deschidere, daca ai facut ceva sa o superi (chiar daca tu stii ca nu ai facut nimic) pentru ca ai observat ca iti vorbesti agresiv.

O asculti ce are de zis, fara sa o intrerupi (chiar daca vei dori sa o contrazici, nu o fa, mai mult rau vei face), las-o sa-si zica povestea.

Dupa ce a terminat ce are de zis, explica-i ca intelegi ce spune, si ca iti pare rau pentru ce simte (sa nu spui ca iti ceri scuze! asta ar insemna ca preiei vina) si sa ii spui ca v-ati intelege mult mai bine si ai fi dispusa sa o ajuti cu drag daca ti-ar vorbi pe un ton normal, politicos.

Daca in continuare refuza sa faca acest lucru, nu-ti ramane decat sa vorbesti cu managerul vostru, sa-i explici situatia calm (si sa ceri o solutie ferma!) si intre timp sa incerci sa eviti acea persoana pe cat posibil laughing)

Clar are o problema si o debaraseaza pe cine ii iese in cale...

In rest, iti doresc nervi de fier si dai inainte! Acest gen de oameni vei intalni toata viata, depinde doar de tine cum ii abordezi si sa nu ii lasi sa iti strice dispozitia! happy

Succes!

Cu drag.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru teajutcumpot):

Cel mai bun răspuns după părerea mea. happy

| teajutcumpot a răspuns (pentru Kevinn2000):

Multumesc! happy

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu ce as face? As intoarce moneda!
Daca ea se crede sefa, atunci se aplica zicala: "Nu dori moartea sefului, fa sa-si doreasca singur".
Daca ea asteapta de la tine materialele, fa-i pe plac: mergi cu un jumatate de ora inainte, faci productie tot in acest timp, iar cand vine ea s-o astepte o gramada la care va trebui sa traga un jumat de schimb, pana ce "banda" se echilibreaza. Nu-i spui nimic, dar va intelege ca de data asta a primit ce a dorit, dar nu a putut face fata. big grin

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună cel mai bine vorbesti cu șeful, cu colega ta clar nu poti face pace are ceva la cap, ori este invidioasa pe tine si nu te suportă vrea ea sa fie șef acolo, de aceea are un comportament agresiv. Numai șeful vostru poate rezolva aceasta problema, mult succes.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, vorbeste cu ea, sa mai alse tonul ridicat si sa vorbeasca frumos.
Daca nu se potoleste, poti sa te plangi managerului.

| anonimg a răspuns:

Direct la director m-aș duce.

| Celcestietot a răspuns:

A avut poate o zi proastă, sau așa este comportamentul ei. Cine știe, oricum, proști sunt peste tot sau țărani la locurile de muncă, să fim serioși.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Încearcă s-o ignori și să nu-i asculți „ordinele". Există și oameni mai ok!

| Raven a răspuns:

I-aș spune că respect faptul că are (probabil) o mai mare vechime decât mine la locul ăla de muncă și mai multă experiență dar, având în vedere că nu-mi este superior ierarhic, nu am de gând să tolerez un asemenea comportament. Să-și tempereze ieșirile dacă nu vrea să ajungem în fața managerului.

| Anonim53220 a răspuns:

Spune-i sa se calmeze, ca nu ea e sefa, daca vrei o ajuti, daca nu, nu o ajuti. Daca nu vorbeste cu manager-ul, explica-i frunos si spune-i ca doar vrei sa se calmeze situatia intre voi, sa nu se lase cu concedieri etc

| marevna13 a răspuns:

I-as spune persoanei, care clar are probleme psihice, sa se poarte respectuos si sa nu mai imi dea ordine, iar daca nu respecta, as vorbi cu un manager. Vei observa ca peste tot sunt acesti "nebuni" si ne fac viata amara noua, celorlalti.