| OFataHoinara a întrebat:

De la ce vine numele de familie,, Popa,,? daca puteti sa-mi explicati...

Răspuns Câştigător
| HoTSaucE a răspuns:

Profa mea de istorie ne-a spus ca numele de familie provin de la o ocupatie anume sau o reputatie a unei familii.
De exemplu, familia olariu ar fi fost o familie de mestesugari sau ceva de genu...
Popa, ar putea veni de la o familie de oameni credinciosi sau de preoti, cine stie...

3 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

De la stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra bunicul meu

| Anna1999 a răspuns:

Numele Popa poate insemna o famile de credinciosi dar in acelasi timp este si un nume autentic, romanesc. Funda?