| NuCa20 a întrebat:

De la un timp, mi-am pierdut increderea in mine si nu ma pot regasi deloc. Nu stiu cum sa fac ce sa mai fac. Am stat si m-am tot gandit si as vrea sa citesc o carte motivationala, care sa dea argumente solide ca nimeni nu e mai presus decat mine si sunt egal fata ce ceilalti.
Aveti vreo idee? O carte care sa ma readuca cu picioarele pe pamant intr-un fel,

Răspuns Câştigător
| stpcr27 a răspuns:

Si eu am fost intr-o astfel de perioada, dar sincer cartile nu m-au ajutat prea mult, in schimb am fost intr-o excursie cu un grup din care nu cunosteam pe nimeni, timp de 10 zile. Dupa aceste 10 zile m-am intors acasa mult mai deschisa, aveam incredere in mine, multa lume spune ca m-am schimbat foarte mult in acele zile. eu zic ca merita sa incerci

15 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Bună!
Du-te la chioşcuri şi intreabă dacă au astfel de cărţi. dar, vezi că este posibil să nu mai fie pe piaţă...de aceea, am să îţi dau un sfat care sper să te ajute:
Dimineaţa, te dai jos din pat, sai seara, când te culci, îţi spui în gând:,, nu este bine ceea ce fac.trebuie să fiu o nouă/un nou,, eu". trebuie să mă schimb.TREBUIE!"
mai pe scurt, poartă o discuţie cu tine însuţi. întreabă-te dacă este bine că ţi-ai pierdut încrederea în tine, imaginează-ţi dacă vei ajunge undeva cu asta, imaginează-ţi că cineva de pe TPU are aceeaşi problemă ca şi tine.cum l-ai sfătui pe acel utilizator?(îţi spui răspunsul în gând), apoi iei ceea ce ai spus ca pe un ordin de astăzi înainte!
Mult succes!

| NuCa20 explică (pentru NoNameJunior):

Sunt un pic mai ciudat eu. Sunt constient ca nu e bine ca mi-am pierdut increderea in mine, sunt constient ca in ritmul asta nu voi ajunge nicaieri bine, atitudinea negativista nu va duce la lucruri bune niciodata. Sunt constient de multe lucruri si stiu clar ca, cu atitudinea asta nu voi ajunge unde vreau.
@ilya18 nu este problema de bani, nu am nici sa imi pun in cap dar nici sa ma plang, imi permit tot felul de chiestii prostesti si imi fac toate poftele problema mea nu se leaga de bani, se leaga strict de increderea pierduta in puterile mele de a ma ridica odata ce am cazut. Si da...toate astea se intampla din cauza unei fete..si totusi a trecut mai bine de un an de cand m-am complacut in situatia asta..trist
Va multumesc pentru raspunsurile voastre.

| NoNameJunior a răspuns (pentru NuCa20):

Dacă eşti conşient de toate astea, încearcă să te schimbi.

| copiladolescent a răspuns:

Incearca sa te rogi, imi aduce mereu linistea si stai alaturi de persoanele care te considera, cu toate defectele si calitatile tale, simplu prietenul lor pe care nu l-ar putea inlocui.+ ideea cu citeste Biblia chiar ajuta. te invata ca DUMNEZEU NE-A FACUT PE TOTI LA FEL! sper ca te-am ajutat, ai grija de tine.

| my23ro a răspuns:

Sunt foarte multe carti motivationale pe care le poti citi. Iti pot trimite cu drag cateva pe email daca vrei. Dar efectul este de obicei de scurta durata.

| catafreestyle a răspuns:

Nu prea cred ca te va ajuta vreo carte

| catafreestyle a răspuns:

Dar exista fel de fel de exercitii pentru asta

| NuCa20 explică:

Nu m-am izolat deloc, chiar ies destul de des, insa nu prea am cu cine vorbi legat de tot ce mi se intampla si tin totul in mine mai mult.
Sunt foarte constient ca o carte nu ma va scoate din asta, dar macar e un inceput nu?!
bengosu@live.com este mailul tongue

| SIsUTuDoR a răspuns:

Buna eu as crede ca esti cu psihicul la pamant poate ar trebuie sa mergi la un psiholog doar el te-ar putea ajuta cu adevarat si cartile o carte foarte buna si adevarat BIBLIA sau cartile pshihologice, ar trebuie sa te consulti cu cienva mai mereu starea pe care o ai nu trece usor si poate duce la depresi daca vrei mai multe informatii ti le pot da numai da-mi un mesaj. Hristos a Inviat! si ai girja ce faci.

| BissiBee a răspuns:

Buna! Vreau sa iti spun ca si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare si mi-a fost destul de greu sa trec peste..iti recomand sa nu te izolezi si sa vorbesti cu cineva in care ai incredere despre ce ti se intampla. Poti sa ii cumperi si o carte ca sa iti mai ridice moralul!

| ionalexandru98 a răspuns:

Apucate de poker.E un sport pe care daca il inveti i-ti va dezvolta mult increderea.

| Ciocolataaaa a răspuns:

Citeste Marina
e un roman gotic genial si e scris de Carlos Ruiz Zafon. you'll love it. dar numai in cazul in care rezisti pana la final

| victoria00 a răspuns:

"Mestesugul bucuriei" vol I-II

| ilya18 a răspuns:

Iti recomand si spiritualitate, la editura foryou de exemplu gasesti multe carti frumoase. Trebuie sa intelegi viata asta dintr-un punct de vedere mai inalt si mai cuprinzator, genul asta de dureri au si cauze sufletesti, daca traiesti doar materialist te simti tot mai gol si observ ca tot mai multi oameni au problema asta...

| Deniiii199124 a răspuns:

Citeste o carte de aventura, gen Jules Verne...