| DANNY1004 a întrebat:

De mai multe luni stau la o matusa si trebuie sa mai raman aici pana la sfarsitul anului scolar.
Cu matusa mea si cu sotul ei ma inteleg foarte bine, dar cu varul meu deloc. Inainte ne intalneam numai la bunici in vacantele de vara si ne intelegeam destul de bine, dar acum parca tot cauta tot timpul motive de cearta cand suntem numai noi doi si cand sunt si parintii lui se preface ca se intelege foarte bine cu mine.
Am incercat sa vorbesc cu el, dar degeaba.
Intrebarea e daca ar fi bine sa vorbesc cu parintii lui despre asta sau ar putea fi si mai rau dupa aceea si mai bine sa incerc sa il mai suport asa cateva luni. Normal ca nu are cum sa stie nimeni sigur, pentru ca depinde de mai multe lucruri, dar teoretic care varianta e mai buna?
Chestia e ca de multe ori parca nici nu imi mai vine sa ma intorc acasa la ei cand stiu ce faze face, mai ales ca nu stiu cate saptamani trebuie sa si impartim aceeasi camera pentru ca se renoveaza o parte din apartament, printre care si camera in care am stat pana acum.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inregistreaza-l cu telefonul si arata-le parintilor lui.

| Freya1 a răspuns:

Nu il lua in seama.
Vorbeste cu el doar strictul necesar. Poate sa obisnuit sa fie razgaiatul familiei si atunci te vede ca pe o amenintare sau este gelos.Nu iti strica tu viitorul pentru el ca e razgaiat.

| DANNY1004 explică (pentru Freya1):

Cu cat incerc mai mult sa nu il bag in seama, cu atat cauta mai mult motive de cearta. Plus ca vorbeste si urat cu mine, adica injuraturi si tot felul de cuvinte aiurea.

| Freya1 a răspuns:

Il ignori iar daca tot te supara spune-i ca in curand il vei spune parintilor daca nu inceteaza

| Alfred0703 a răspuns:

Mai bine incerci sa il suporti cateva luni. Daca vorbesti cu parintii lui, s-ar putea sa se supere si sa spuna ca "Uita-te la asta, l-am primit la noi si mai are si pretentii". Acum eu nu ii cunosc, dar din ce ai spus, as incerca sa il suport. Apropo, cati ani are? Daca e mai mic, s-ar putea sa il poti mitui cu ciocolata.

| DANNY1004 explică (pentru Alfred0703):

Are 17 ani si e mai mare cam cu 3 ani decat mine.

| mario366 a răspuns:

Lasa sfaturile,, nefondate" despre al ingnora etc...cautati un prieten (1-2-3) prin sat/oras si daca matusa ta te lasa sa i inviti pe la tine adui pe capul lui, inceraca sa il excluzi din activitatile tale si vezi cum se va comporta

| DANNY1004 explică (pentru mario366):

El tot timpul comenteaza cand vin acasa cu prieteni si colegi de la scoala sau cu prietena mea si uneori face asta chiar fata de ei special ca sa il auda si sa ma faca pe mine sa ma simt prost. Chiar daca nu se intampla foarte des sa invit pe cineva, in primul rand pentru ca nu e acasa la mine si in al doilea rand pentru ca nu am avut timp sa imi fac foarte multi prieteni aici.

Răspuns utilizator avertizat
| marta3004 a răspuns:

Dar parintii tai unde sunt? Dupa parerea mea ar trebui sa vorbesti intai cu ei despre asta ca sa procedeze cum cred ca e mai bine.

| DANNY1004 explică (pentru marta3004):

Tatal meu a murit si mama a plecat de aproape un an in strainatate pentru ca lucreaza acolo la un spital, dar pe mine nu ma poate lua pana nu se stabileste mai bine acolo plus ca a spus ca ar fi mai bine sa termin aici 8 clase si sa invat mai bine limba de acolo mai intai ca sa ma descurc la scoala mai departe.

| marta3004 a răspuns (pentru DANNY1004):

Aww, imi pare rau si stiu cum e pentru ca si tatal meu a murit acum cativa ani.
Nu mai e asa de mult pana in iunie si incearca sa nu te lasi afectat de ce face varul tau pentru ca dupa aceea o sa scapi de el.