| lbtc a întrebat:

De unde vine numele LALE - si neamul care-l poarta?

2 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Asezare populata din Birmania, se mai scrie si LA-LE.

Lale Yavaș (n. 1978 în Brugg, Elveția) este o actriță elvețiană de origine turcă. Yavaș, este copilul unor părinți care au emigrat din Turcia. Ea a studiat teatru și muzică în Berna. Din anul 2002 a început să joace diferite roluri în filme ca:"Alles wird gut" (2002) și "I was a Swiss banker" (2003). În 2003 primește de la postul TV Sat.1 premiul „talent award" ca cea mai bună actriță tânără a anului, iar în 2005 i se acordă premiul Adolf-Grimme.

Lale sa Moriša - Formaţie de tamburaşi.

Lale Andersen
Nume real : Eulalia Bunnenberg · Locul naşterii : Germania · Data naşterii : 23.03. 1905 · Data decesului : 29.08. 1972 · Ocupaţie : Actrita, scenarista · Zodia : berbec. Este prima interpreta a faimosului cantec- Lili Marleen. Marlene Dietrich a urmat dupa ea.

| 1fluturas a răspuns:

Este un nume tatar, dar nu stiu ce inseamna.