| Marisela_3214 a întrebat:

Deci, as avea o problema. Unchiul meu cred ca va divorta de sotia lui. El acum face agricultura, dar nu ii merge foarte bine. Ar vrea din iarna sa plece in Canada, va fi destul de usor pentru ca el are cetatenia. Are doi copii mici, fetita are 5 ani si baiatul are 2. Intrebarea este, daca pleaca in Canada, si se stabileste acolo, si are toate conditile :casa, masina, bani, un loc de munca stabil, incat sa ii poata intretine pe copii, poate sa primeasca custodia? Din moment ce mama copiilor ar avea bani mult mai putini, apartament inchiriat si nu are masina sau asa. Unchiul meu poate primi custodia? Va rog raspunde-ti ca e urgent. Funda:X

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate da un raspuns exact, totul depinde de probele administrate in dosar si de felul cum o sa fie apreciate de judecator. Dupa mine cea mai credibila este incredintarea la fiecare sot a cate unui copil, dar nu este sigur. Trebuie sa ai in vedere ca, la divort, trebuie facuta impartirea bunurilor dobandite pe timpul casatoriei, indiferent unde se afla, astfel ca si sotia ar putea deveni mult mai avuta. De asemenea unchiul tau ar fi obligat la intretinere, pana la o treime din venitul net, astfel ca si sotia ar avea conditii bune de crestere si ingrijire. Numai bine!

2 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Marisela! Doar instanța poate hotărâ, analizând probele cărui părinte îi încredințează copiii. După ce minorii împlinesc 10 ani pot fi audiați și întrebați la ce părinte preferă să rămână. Noi nu ne putem pronunța pentru că nu cunoaștem toate elementele. Sunt cazuri în care unul dintre minori poate fi încredințat mamei și unul tatălui.
O zi cu zâmbet să ai!

| harciog a răspuns:

Numai in momentul cind mama copiilor devine o denaturata pe care n-o intereseaza cresterea si educatia copiilor.Dar cred ca nu e cazul ei asa ca trebuie sa stea linistit si sa-si refaca viata.