| Sateanu55 a întrebat:

Deci eu si tata bem multa cola rolling on the floor
nu stiu daca se mosteneste din tata in fiu
si mama ne tot cearta CA o sa ne doara burta etc.
deci ce trebuie sa fac eu si tata sa trecem peste dependenta asta?

Răspuns Câştigător
| jess179 a răspuns:

Incearca sa bei ceai in fiecare zi, este sanatos si ieftin. Daca vrei neaparat sa bei un suc, prepara-ti unul natural din portocale. Acidul este toxic daca il consumi in exces.

10 răspunsuri:
| Andr3 a răspuns:

Cola iti distruge stomacul pe interior putin cate putin consumat in cantitate mare.Incearca experimentul cu bucaata de carne cruda. Taie o fasie de carne cand prepara mama ta o friptura ceva si pune-o intr-un pahar cu cola si las-o acolo 48 de ore.Se va dizolva si nu o vei mai gasi, sau eventual va fi f mica.Asa se intampla si cu interiorul stomacelor voastre daca consumati cola in cantitate mare.De asemenea, cola provoaca stari de isomnie, agresivitate, neliniste, balonare etc consumat in cantitati mari.Ganditi-va la aceste aspecte si incercati sa va controlati indreptandu-va catre alte bauturi(ceaiuri, sucuri naturale ).

| reihiuke a răspuns:

Da-mi un id pe privat si te fac eu sa te lasi de zahar de tot happy

| Auslesse a răspuns:

Nu-l mai cumperi si punct.asa eram si eu inainte, beam muuulta cola..pana m-am lecuit, in sensul ca nu mai puteam sa dorm si daca totusi adormeam, ma trezeam cu dureri de cap + ca aveam arsuri la stomac.pana intr-o zi, cand m-am hotarat sa renunt la ea.si am renuntat..acum beau doar asa, un pahar la cine stie cat timp.

si am uitat sa-ti zic..COLA iti FACE ficatu` PRAF! deci, renunta la ea, acum, cat inca mai ai timp! numai bine!happy

| Chio9 a răspuns:

Si eu-s dependent de cola.laughing acum is cu paharu-n fata laughing Deci e ff greu sa te lasi de cola asta-i clar. Te poti lasa doar daca o sa adopti o alimentatie care sa-ti dea energia care o ai de la cofeina existenta in cola.

De ingrasat nu te ingrasi(cel putin eu), de balonat nici atat deoarece ragai de la cola, iar de insomnie hmm. aici e putin de discutat: daca pe parcursul unei zile ai multe activitati si consumi cola atunci cofeina te ajuta sa ai energia necesara pentru probleme si in timpul zile ii va trece efectul si vei putea dormi(cu conditia s anul bei si seara) dar in schimb daca bei si nu faci nimic e cam greu sa dormi noapte.

Am citit pe net ceva despre apa in raport cu cofeina. da nu-mi amintesc. nu stiu cata apa trebuie consumata la nu stiu cata cofeina. Daca in decursul unei zile consumi si apa atunci poti consuma linistit si cola, dar ma indoiesc ca bei si apa. Asa ca de cola nu te poti lasa ce poti sa faci e sa bei si apa cu forta. laughing

PS: stoarce un pic de lamaie in paharul de cola, tinel tot timpul la frigider(placerea gustului este adevarata atunci)

| COOLboY a răspuns:

Cred ca n-o sa mai beti NICIODATA cola dupa ce vei vedea asta:

http://www.youtube.com/watch?v=oeA3IAVULZc&feature=related

| YahooMail a răspuns:

Apuca-te de berelaughing. Glumeam. Pai poti bea din ce in ce mai putin si vei reusitongue

| danielalex a răspuns:

Frate cola e ca un drog si iti da dependenta si te lasi foarte greu de ea.
Efectele negative :te ingrasi ca un porc, insomnie, balonare etc

| Noxed a răspuns:

Pai uite ce iti recomand eu daca vrei sa te lasi de cola ia-ti adria cola nu e prea bun si o sa te obisnuiesti tu dar iti iese dependenta de cola din cap

| Sateanu55 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri

| OlteanOana1964 a răspuns:

Incercati sa gasiti alt suc. Si eu cu sora mea eram dependente de cola dar am gasit alte sucuri care dupa parerea mea au fost mai bune decat cola. Ex. Sprite, Lipton, Limonada, Fanta etc.