| AN_Antonia_1999 a întrebat:

Deci imi puteti da si mie niste sfaturi? A o problema cu tatal meu, daca iau o nota micaaa pedepseste luandu-mi telefonul, iar chestia astaa ma enerveaza foarte mult...imi puteti spune cum il pot convinge sa recurga la alta pedeapsa ca nu ma inteleg deloc cu el?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mai lua note mici, sunt convinsa ca va renunta si la pedeapsa daca tu iei numai 10.

| AnaBejenaru a răspuns:

De ce alta pedeapsa?
Consider ca ce face tatal tau este eficient, si vei intelege mai tarziu, cand vei creste.
Sunt copii pedepsiti mult mai grav, prin violenta verbala/fizica, nu te mai plange!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Promite-i ca inveti si demonstreaz-o ca o faci punandu-l sa te asculte.
Daca la scoala iei o nota mica, dar el stie ca ti-ai invatat lectia fiindca te-a ascultat, nu cred ca ar duce la o pedeapsa.

| Mada1920 a răspuns:

Discuta cu el, ca nu ti se pare normal sa iti ia telefonul, nu poti fi mereu numai de 9 si 10. Dar in cazul in care iei acele note mici din cauza telefonului, e normal sa ti-l ia.

| Anonimus345642235 a răspuns:

Buna! Tatal tău îți vrea binele încercând sa te facă sa înveți mai bine. Nu am nici cea mai vaga idee despre cum sa îl faci sa schimbe pedeapsa. Dar știu cum ai putea evita pedeapsa. Ai putea sa faci astfel încât el sa nu te mai vada stand pe tel, ci învățând. Doar când el te poate vedea. Sa creezi iluzia ca înveți toată ziua, nu ca stai pe telefon. Am o prietena în situația ta. Și pe ea am sfătuit o la fel si împreună am dezvoltat o "tehnica" sa zic asa. Ii spui sa nu te deranjeze ca înveți, încui usa de la camera, deschizi niște caiete pe biroul tău și te pui pe telefon/pc. Dacă vrea sa intre, oricum va trebui sa te ridici sa ii deschizi usa și te poți așeza grăbită la birou după ce i ai deschis usa. "Doar trebuie sa inveti"
Oricum, dacă te prinde s-ar putea sa iasă rău. Dar, dacă ți se pare ca ar putea merge și mai și adaptezi puțin la viata ta, poate nu o sa descopere. Oricum dacă vrei sa para plauzibil ar trebui sa ai rezultate mai bune la învățătură. Sper ca ți-am dat niște idei folositoare!

Ps: scuze pentru răspunsul asa lung.