| kaneki123 a întrebat:

Deci is clasa a 9-a la Filo si vreau sa ma transfer la mate info, dar singura problema este ca parintii mei nu ma lasa. Ei spun ca eu am ales profulul asta. E adevarat doar ca regret din tot sufletul. Ce ar trebui sa le spun? (fara comentarii ca nu trebuie sa fac asta ca am invatat info, mate tot)?

2 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Trebuie sa le explici ca este viitorul tau si nu a lor. Tu nu simti ca esti pentru filologie si vrei sa te duci pe profilul real (care dupa parerea mea, este cel mai bun ).
Cele mai bune salarii sunt in IT si daca chiar te pasioneaza si vrei o cariera, ar trebui sa o faci si sa mergi pe acest domeniu sa inveti bazele inca din liceu.
Ar trebui ca parintii tai sa te asculte si sa incerci sa le explici ca locul tau este acolo, apeleaza si la alti membrii din familie (bunici, matusi etc) sa le explici situatia si sa vorbeasca si ei cu ai tai, asa ai un avantaj sa te lase.
Trebuie sa gasesti o cale, acum cat esti la inceput.
Eu sunt sigur ca ai tai o sa te inteleaga la un moment dat si trebuie sa le dovedesti dupa (prin note ) ca ai ales binewinking

| MihaiNicu23 a răspuns:

Te rogi in fiecare zi de ei poate cedeaza.