| Bondarel99 a întrebat:

Deci nu mai pot, nu știu ce sa ma fac cu părinții mei. Mănâncă foarte mult, mănâncă non-stop și mâncare din aia nesănătoasă, adică prăjeli, de legume nu prea vor sa audă, dar mănânca aproape orice prăjit, ciocolata și alte dulciuri zilnic. Am ajuns sa ma rog de mama sa nu mai mănânce, sa stau sa o pândesc de fiecare data când își ia ciocolata sau se trezește noaptea și da iama la frigider de mai multe ori pe noapte chiar. Știe ca are o problema dar zice ca e mai presus de ea și ca nu se poate abține, ca simte nevoia sa mănânce nesănătos (are și un serviciu stresant și asta ii pune capac dar nu are cum sa renunțe la el). E și supraponderala și asta ma îngrijorează și mai tare. Și tata la fel. Pe tata nu știu ce l-a apucat dar una doua se duce in Bucătărie sa își mai prăjească ceva, mai ales seara târziu. Și cumpara toate porcăriile, mezeluri (prăjite normal), margarina (care e cea mai prost și periculos lucru pe care poți sa îl bagi in tine), sunt doar niște exemple. Eu gătesc când am timp, încerc măcar la 2 zile sa gătesc o mâncare normala si gustoasa și fără grăsimi, ei mănâncă o porție și apoi iar încep cu de-ale lor. Nu mai știu ce sa fac, am încercat sa vorbesc cu ei, sa ii rog, sa tip la ei, le-am aruncat direct la gunoi unele alimente și au început sa se răstească la mine ca cu ce ii ajut eu prin asta. Va rog nu îmi spuneti de psiholog, nu sunt idioata sa nu îmi dau seama ca e ceva psihologic, știu asta, ei știu dar nu vor sa sa ducă nicaieri. Va rog in schimb sa îmi dați un sfat, orice sa îmi spuneti, dacă ați mai văzut cazuri, ce credeți despre situația asta. Îmi e foarte frica, nu vreau sa se întâmple ceva, stau mereu cu grija, îmi iubesc enorm parintii... Multumesc.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cati ani ai? Vad ca te descurci cu mancarea, vino la mine sa faci de mancare eu iti gasesc un servici numa ca trebuie sa te descurci cu engleza si noaptea inainte de ZZzz facem putin xxx laughing daca ai sub 18 no way laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din ce zici tu ai încercat destule dar pana la primul infarct nu o sa realizeze niciunul problema cu adevărat.

| relian a răspuns:

Se pare ca stil nesanatos de viata ai tu nu ei laughing pe ei ii doare la basca, tu te agiti aiurea, pentru altii, deci lasa oamenii sa faca ce vor.Mancare nesanatoasa cei aia? O mancare care este nesanatoasa nu este comestibila laughing deci daca ar fi asa cum spui, nu ar mancao.Ce e naspa e ca maninca cam mult, aia e tot nu ca tu maninci sanatos si ei nu.
Orice accepta organismul si tu te simti ok este bun.Sanatos si nesanatos astea sunt povesti.Dar ca maninci mult da este ceva rau,in sensul ca iti poate dauna, mai ales la inima.
De intimplat nu se intampla nimic, supraponderali sunt majoritatea oamenilor, ba eu cred ca si tu ai ceva kg in plus laughing bag mana in foc pentru asta.
Daca tu te certi cu ei pentru chestii de genu asta nu rezolvi nimic. Poate sa le zica si doctorul ca tot nu o sa asculte, asa ca nu-ti mai bate capu, nu te mai ingrijora ca faci riduri si imbatranesti deveme laughing

| Bondarel99 explică (pentru relian):

Nu am pretentia sa manance sanatos ca nimeni nu face asta, dar ti se pare normal sa deschizi frigidetul de 20 ori pe zi si sa mananci cantitati enorme de mancare, de fapt cantitati enorme de grasimi?

| relian a răspuns (pentru Bondarel99):

E normal sa deschizi frigideru si de mai multe ori nu doara de 20. Poate beau apa des laughing eu de exemplu tiu apa in frigider, adica sticle cu apa.
Lasa tu oamenii sa faca ce vor, fiecare cu cel doare, tu sa fii sanatoasa.Acum ca unia maninca intruna nu e bine dar se intimpla.Cum am spus daca doctorul le spune si ei nu baga in seama, pe tine nici atat sa te asculte.Cand or sa aiba probleme or sa vada ei,stii cum e vorbe vorbe dar omu pana nu vede el,pana nu experimenteaza el nu crede,sau stiu si eu asa este firea omului,sa vada el, nu cei zic alti.
Tu cum esti? Ma refer fizic, esti plinuta, esti slaba? Vad psihic spui ca te descurci, adica ai grija de tine, ma refer ca nu cazi in nici o extrema.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ii lasi in pace.Nu rezolvi nimic daca incerci sa le impui anumite lucuri, cred ca mai bine functioneaza micile joculete psihologice, comparatii ce sa ii puna pe ganduri.

| Hammurabi a răspuns:

Stai liniștită că cea mai importantă e structura genetică și modul cum procesează organismul alimentele.
Am văzut la viața mea vegetarian care la analize i-a ieșit colesterolul peste 500. Și el nu mânca nici un fel de grăsimi.
La fel, există persoane care mănâncă numai "porcării" și au o sănătate perfectă. Deci până la urmă, totul e un fel de loterie.
Contează ceea ce mănânci doar atunci când organismul tău e predispus să proceseze defectuos alimentele.

| Bondarel99 explică (pentru Hammurabi):

Nu e vorba de asta, deja exista obezitate, probleme cu inima, ia medicamente de tensiune zilnic. Crezi ca se pupa asta cu mancatul non-stop?

| Hammurabi a răspuns (pentru Bondarel99):

Da, în situația asta chiar e o problemă.
Și e puțin probabil să reușești să le schimbi obiceiurile proaste.
Încearcă cel puțin să contracarezi ceea ce fac ei, cu un gen de tratament naturist pentru eliminarea grăsimilor din sânge și reducere a HTA.
Mă gândesc la un tratament intensiv cu tinctură de urzică + tinctură de usturoi (sunt bune cele de la Dacia Plant). Câte 3 lingurițe de 3 ori pe zi din fiecare. În jumătate de pahar de suc de fructe.
Dacă nu poți să le schimbi obiceiurile alimentare, măcar să contracarezi cu ceva. Combinația asta de tincturi e foarte bună și elimină cât de cât grăsimile din sânge și curăță arterele.
Trebuie doar să fie luat tratamentul zi de zi cu perseverență cel puțin 2-3 luni.
Nu e prea complicat. Nu au gust prea rău. Jumătate de pahar de suc de fructe (e ca un shot) de trei ori pe zi, e ușor săi convingi să ia.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hammurabi):

"Am văzut la viața mea vegetarian care la analize i-a ieșit colesterolul peste 500. Și el nu mânca nici un fel de grăsimi.", pai tocmai asta e problema.

E GRESIT sa nu mananci grasimi... grasimile sanatoase AJUTA la scaderea colesterolului.

Nu mananci DELOC grasimi => e normal sa-ti creasca colesterolul.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mai exista margarinaaaa?
Chiar n-ai ce sa faci, nu poti sa ajuti un om daca el nu vrea sa fie ajutat, mai ales daca el nici macar nu constientizeaza ca are o problema si nu il sperie consecintele actiunilor sale. Si macar de ar fi unul asa, dar sunt doi si se sustin reciproc. Poti sa le pui un documentar despre mancarea nesanatoasa, dar nu stiu cat de in serios o sa-l ia.

| Lioana a răspuns:

Problema ta e una foarte dificila. Nu poti convinge oamenii sa faca ceva daca ei nu sunt destul de puternici ca sa ia acea decizie. E greu. Felicitari ca tu, care ai o familie care se hraneste nesanatos, ai luat decizia sa te gandesti la sanatatea ta.
Cred ca nu trebuie sa faci pe politaiul cu ei ci sa lucrezi la psihicul lor, sa le spui cat mai des efectele negative ale alimentelor mancate de ei si sa vii la ei cu mancare buna si sanatoasa. Incearca retete care au si gust bun, in afara de faptul ca sunt sanatoase. Carnea ai putea-o inlocui cu soia, prajelile cu ceva copt la cuptor, iar ciocolata cu fructe...

| Bondarel99 explică (pentru Lioana):

Ei știu ce e sănătos și ce nu, gătesc mâncare gustoasa, nu neaparat la cuptor și nu prea e de ajutor pentru ca nu se rezuma doar la mâncarea aia. Nu vreau sa pățească ceva din cauza stilului nesănătos de viața...

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Măi lasă-ți părinții în pace, ai intenții bune, dar lasă-i.

| Romanul86 a răspuns:

Dacă-i iubești nu le impune nimic. Mănâncă tu ce consideri că e sănătos și refuză să mănânci ce mănâncă ei spunându-le că ce mînâncă ei e nesănătos cu timpul tu vei deveni un model și te vor urma nu 100% dar 70%. Răbdare! Vorbesc din experiența mea.

| Bondarel99 explică (pentru Romanul86):

Nu e vorba de model aici. Ei (cel putin mama) stiu ce e sanatos si ce nu, dar problema pleaca de la psihic, nu se pot abtine. E ca si cum ai fi dependent de tigari si nu te-ai putea abtine. Si nici nu vor sa mearga la psiholog, nici nu cred ca i-ar ajuta prea mult. Cauta pe net bulimie pe sistem nervos (doar ca e tipul ala de bulimie in care nu dai afara tot ce mananci).

| ngllllll a răspuns:

Nu poti convinge un adult. Ei nu sunt copii (oare?). Vor trage singuri rezultatele actiunilor lor. Fii fericita, ai viata ta, prieteni, etc.