| anonim_4396 a întrebat:

Deci nu mai suport... Mama mea este super rautacioasa.Ma cearta din orice, iar eu fiind extraordinar de sensibila ma panichez si ajung sa fac atacuri de panica de la atata plans.Cel mai mult ma streseaza faptul ca ma cearta rau de tot, din nimic.Adica eu chiar nu fac absolut nimic dar ea face ca o descreierata.Ca sa dau un exemplu ieri am fost la un restaurant si am vrut sa comand un fel de mancare, dar ea a zis : "Nuu ca fac acasa" si eu "Bine..." apoi urmatoare zi:"Daca te rog ceva,faci te rog?" si a spus:"Ce vrei?" eu: "Imi faci felul ala de mancare,te rog?" si pentru asta a tipat si a facut ca toate animalele,ca nu merit nimic,ca nu stiu sa fac nimic,ca-s proasta,vaca,nesimtita (desi eu sunt chiar un copil cuminte,nu intarzii,nu injur,nu fumez, nu beau, am loat locul 3 la sfarsitul anului) si problema cea mai mare e ca zi de zi are iesiri in genul si imi e foarte frica de ea,eu mereu ma port frumos,ii fac complimente,o ajut in casa, invat bine, iar ea se poarta urat cu mine.Si nu are probleme nici la munca nici in viata de zi cu zi ca sa aiba iesiri in genu.De multe ori am gandul de a pleca de-acasa numai ca sa nu o mai enervez pe mama, sa-i fie ei bine, insa niciodata nu apuc.Ce pot sa fac sa o calmez?

13 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Ceva trebuie sa fie la mijloc. Nu are sens sa se comporte asa cu tine daca tu nu ai facut absolut nimic. Oricat de rau te-ar supara incearca sa discuti cu ea, incearca sa o descosi, o sa descoperi pana la urma ca ceva e, ceva o supara si o face sa se comporte irascibil, spune-i ca te deranjeaza sa faca asa cu tine, insa nu alege optiunea de a pleca de acasa, asta va inrautati situatia. Incearca sa fii intelegatoare. Adultii cateodata sunt ciudati, trebuie sa ii intelegem. happy

| nimeniooda a răspuns (pentru Artemisia):

Cateodata,dar problema ca e asa tot timpul, si daca incep sa plang se enerveaza mai rau si daca nu zic nimic...Si daca vreau sa vorbesc cu ea nu ma baga in seama si ma pune sa plec din camera sad

| Artemisia a răspuns (pentru nimeniooda):

Incearca sa faci ceva, orice om are o inima si se va lasa inmuiat. Crede-ma. >big grin

| nimeniooda a răspuns (pentru Artemisia):

Ce pot sa mai fac? M-am chinuit cu scoala, ordine fac singura, mancare fac singura (de obicei), nu ridic tonul, nu-i vorbesc urat... Doar ca e apucata rau mereu... 0.o

| Fatamuntilor a răspuns:

Discunad cu ea.Gaseste un moment linistit cand mama ta este calma.
Incepi prin ai spune ca ai incredere in ea, ca o apreciezi.Dar totodata ii spui ca ai prefera safie mai calma.

Dar gandeste=te ca poate si tu ai gresit pe undeva...

| nimeniooda a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Chiar m-am gandit si nu am facut absolut nimic, doar pentru ea fac chestii "ciudate", daca iau nota 9 face ca toate animalele si ma face sa stau prost cu nervii, sa ma stresez rau, stie asta dar continua

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Ma tu ce varsta ai? Daca esti mica slabe sanse sa te poti face ascultata.

| BornToBeLoved a răspuns:

E stresata, crizata din cauza serviciului...sau
E prea
Plictisita daca nu lucreaza
Sau
Mai rau! E
La
Menopauzahappy

| nimeniooda a răspuns:

Nu ma lasa sa vorbesc cu ea, nu ma asculta, mai mult ia in considerare un caine decat pe mine...

| Blamely a răspuns (pentru nimeniooda):

Încearcă să-ți găsești un purtător de cuvânt "de încredere" si "matur" (Din punctul ei de vedere) care să-i explice cum stă situația atunci.

| nimeniooda a răspuns (pentru Blamely):

Nu asculta pe nimeni, e incapatanata

| dada123 a răspuns:

Pai poate faci ceva de o enervezi, poate ca ai impresia ca esti cuminte. Dar daca nu, ai putea sa o ajuti in casa mai mult, sa o faci mai relaxata. Adica poate nu se simte destul de apreciata. Fa-o sa se simta speciala si poate vei vedea o diferenta. Sper ca te-am ajutat happy