| KINGUIN33 a întrebat:

Deci nu stiu cum sa incep dar o sa scriu cat de repede pot!

De ceva vreme am o problema cu frate-miu mai mare (are 32 de ani) in legatura cu statul la calculator. Eu stau la calculator de mic (eu am 17 ani) si el nu intelege sa ma lase sa stau cat vreau. NU ZIC CA STAU PANA LA 6 DIMINEATA, ca nu am cu cine sa stau. Eu stau si ma joc cu prietenii mei mereu in fiecare zi si ei stau maxim pana la 4 cam asa ca deja ne plictisim. Dar de la un timp nu mai stiu ce sa fac sa ma inteleg cu el pentru ca nu ma intelege! I-am explicat cu vorba: Toti colegii, toti prietenii... pana si fete, stau toti pana tarziu mai ales acum ca e treaba asta cu carantina si Corona....in fine e ca si cum ar fi vacanta si in vacanta asa stau toti. Deci am vazut fete de varsta mea sau chiar mai mici ca mine care stau pana tarziu, mai tarziu decat mine si nu le zice nimeni nimic. Eu stau cu mama si fratele meu, parintii mei sunt despartiti. Nu pot sa ma inteleg deloc cu el. Am vorbit si cu mama dar nu prea ma baga in seama si nici ea nu accepta inca ideea sa stau fara sa imi spuna cineva sa ma culc la 12 la 1 sau la 2 sau la o ora anumita. In timpul scolii stau pana la 11-12 (daca stau). Nu mai suport sa ma cert in fiecare seara cu el pe tema asta. I-am explicat in toate modurile posibile si imposibile, i-am zis tot ce e de zis. I-am zis ca ma culc cand mi se face somn, mai stau pana mi se face si mie somn si asa maine nu fac nimic, etc. Nu intelege deloc.
Pana acum am mai stat cu el si cu alti prieteni de-ai lui gen mereu stateam cand veneau la el stateam pana tarziu sau cand mai ramanea un prieten de-al lui la noi stateam cu el pana dimineata... Si cand stau eu la pc vine si ma innebuneste si imi face ora de culcare la 17 ani! Nu mai suport asa ceva, de parca omor pe cineva daca stau, in fine i-am zis toate lucrurile astea dar degeaba pentru ca nu intelege, sunt destul de mare sa stau si absolut toti prietenii, toti colegii, pana si fete de varsta noastra am vazut sau chiar mai mici care stau mai mult decat mine si nu le zice nimeni nimic. Am mai multi prieteni care au 15-16 ani cu care ne jucam eu si alti baieti de 17 ani si pana si prietenii aia mai mici ca noi stau mai mult decat stam noi astia de 17 ani...
Dati-mi si voi un raspuns pentru ca eu chiar nu mai stiu ce sa fac, ma cert tot mai rau cu el pentru ca nu intelege si se cearta cu mine intr-una in fiecare seara!

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Ei bine, ai 17 ani, dar cum nu ții cont de sănătatea ta, fratele se vede nevoit să intervină căci ai devenit responsabilitatea lui. Încă nu gândești matur și responsabil. Încearcă să îți găsești alte activități mult mai sănătoase.

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pe calculatoar doar te joci sau si lucrezi/studiezi?

| Konstantin2020 a răspuns (pentru Cosmin86):

A spus ca se joaca

| Cosmin86 a răspuns (pentru Konstantin2020):

Atunci e retardat.

| JicaContra a răspuns:

NU imi esti tata... FOCK OFF!

NU stai sa te contrazici, atunci iti mananca seminte in cap cineva care are aproape de 2 ori varsta ta
unde mai pui ca am vazut documentar in care au descoperit ca, e normal ca adolescentii sa stea pana seara tarziu

| oz_1736 a răspuns:

Stiu ca indiferent de sfaturi vei vrea sa faci ce vrei. Citeste pe net despre: efectul lipsei somnului la adolescenti. Cel mai bun somn pentru tine este intre 22 - 00. Intereseaza-te

| KINGUIN33 explică (pentru oz_1736):

Stiu deja asta...

| morfeo a răspuns:

Ba pana la urma nu e nici macar sanatos sa stai atata pe pc, mai ales la orele alea.

| florin926481f a răspuns:

Ceea ce tu faci nu e bine si se va vedea in starea ta de sanatate, fratele tau iti vrea binele si ar trebui sa l asculti si sa nu mai exagerezi cu statul la PC, mai bine te apuci de ceva sport, alearga si ai sa vezi ca pana la maxim 12 ai sa adormi

| Konstantin2020 a răspuns:

Îți distrugi sănătatea, asculta de fratele tău ca îți dorește binele. Dacă te cerți cu el nu rezolvi nimic. Chiar dacă ai 17 ani asta nu înseamnă ca ești mare. Învață sa asculți de el.