| anonim_4396 a întrebat:

Deci... totul a inceput acum ceva vreme cand mamei nu i-a mai venit menstruatia, ea are 44 de ani, eu am 14 si sora mea are 17, locuim intr-o casa cu etaj, dar avem numai trei camere, mamei i-a intarziat ciclul vreo 2 luni, e foarte ocupata cu serviciul si nu are timp sa mearga la un medic, mie imi e teama sa nu fie bolnava sau sa nu fie insarcinata, nu vreau sa fiu o sora mai mare, am nevoie urgenta de sfaturi despre avantajele de a fi cel mijlociu.

Răspuns Câştigător
| dalii389 a răspuns:

Sunt multe motive pentru care menstruația poate să întârzie. De exemplu:
- stresul. - poate mama ta se streseaza mult la munca. Ar trebui sa o ajuti sa se relaxeze mai mult.
-desigur poate fi si o boala, dar daca nu are alte simptome, nu e asa posibil.
-modificarile in program pot fi un motiv.
-medicamentele
- kilogramele în plus sau în minus.
Nu te astepta asa mult la sarcina, dar sa stii ca si copilul mijlociu este la fel ca toti ceilalti, si toti copii ar trebui iubiti la fel de mult.