| Floareaalbastra1918 a întrebat:

Deși am 19 ani, el 21, sunt o studentă la ultimul an de colegiu, suntem impreună de 2 ani jumate și locuim împreună de un an, la început a fost tot perfect, mama mea accepta relația noastră ba chiar era mulțumită pană ce nu am fost la el. De acolo toate s-au inceput, el nu este într-atat de bogat, de la vreo 16 ani se întreține singur, părinții nu-l ajutau financiar, eu provin dintr-o familie normală.
Chestia e că mama mea și toate rudele îmi zic să mai caut prin "piață", că nu s-au așteptat așa ceva de la mine, se așteptau la ceva mai bun, însă eu nu am fost niciodată materialistă, de mic copil mă interesează doar dragostea (avand în vedere că ai mei sunt divorțați), toți imi zic că dragostea e trecătoare, o să țină încă 2, 3 ani și o să dispară, în acești 2 ani jumate am ajuns să iubesc intr-atat de mult, și pe zi ce trece il iubesc tot mai mult, nu-mi pot imagina viața fără el, chiar dacă nu are o sursă financiară bună, eu cred că cu timpul ne vom construi și ne vom ridica împreună, dar nu știu ce să mai fac, mama mea nu acceptă relația, a zis că vrea și ea să se intalnească cu niște oameni să stea la vorbă, menționez că din partea familiei lui cam nimeni nu mă are la inimă, toți mă "iau in bătaie de joc", nu știu ce să mai cred.El a zis că nu ai lui vor trăi cu mine, ci el și să nu dau atentie la nimeni, dar nu-mi convine.

Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

Daca el se intretine singur, e serios, tine la tine si va intelegeti inseamna ca ai un mare noroc. Sunt f putini oameni asa in zilele noastre.

De regula cand vrei sa faci un lucru "altfel", chiar daca este pozitiv, te vei lovi de oameni care vor sa te tina in cele vechi... pentru ca sunt obisnuiti cu tine intr-un anume mod si vor sa ramai asa.

Unde au ei dreptate, este ca dragostea, sau mai bine zis indragostitul dureaza putin. Cam 2 ani e media masurata stiintific. Dupa care intervine alt tip de atasament. Dar, din nou, daca ai gasit pe cineva in care ai incredere, cu care te vezi petrecand restul vietii, atunci asta e mai important decat orice.

Pana la sfarsit nu va fi dragoste, dar va fi ceva mai bun.

19 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Atunci cand ai hotarat sa pleci de acasa FARA SA AI PROPRIA TA INDEPENDENTA FINANCIARA, ti-ai asumat si consecintele deciziei luate! Una dintre consecinte, este chiar cea pe care tu singura o mentionezi in postare, respectiv "toti ma iau in bataie de joc "! Asumarea consecintelor este un semn de maturitate!
Asadar, nu te plange, nu spune ca "nu-mi convine"! Fa ce trebuia sa fii facut inainte de decide sa locuiesti impreuna cu iubitul tau : cauta-ti un job! Avand o independenta financiara proprie, imixtiunea celor doua familii nu va mai avea obiect!

p.s. Daca nu stii, iubirea este un sentiment bazat pe respectul fata de propria persoana, pe siguranta de sine si pe cunoasterea reala a celuilalt! Ce respect poti avea fata de propria ta persoana daca esti intretinuta fie de mama ta, fie de partener, fie de familia lui?!

| Floareaalbastra1918 explică (pentru alessia5158):

Eu încerc sa-mi găsesc un job însă tinpul nu-mi permite, trebuie sa mă concentrez asupra studiilor fiind ultimul an, e vorba că nu mă jelui, dar am cerut un sfat, parintii mei nu s-au casatorit din dragoste și poate de asta nici nu știu ce înseamnă asta, pentru că ei bunica tot nu i-a permis sa fie cu persoana iubită

| darrio2007 a răspuns:

Studentă la ultimul an de colegiu? La ce colegiu esti?

| Floareaalbastra1918 explică (pentru darrio2007):

Colegiul de Construcții din Chișinău

| MihaelaDart a răspuns:

Sunt și eu un caz ca al tău, părinții mei nu l-au acceptat niciodată, cu toate că acum se prefac că îl iubesc. Din partea părinților lui la fel, nu mă îndrăgesc atât de mult.
Vorba soțului meu "pe ureche intra și pe alta iese!" Suntem de 6 ani împreună și nu ne-a lăsat efectiv ceea ce cred părinții noștri de jumătatea aleasă. Așa și tu, trebuie sa nu mai pui la inimă, sa le zici "da, bine" și tu să îți vezi de relația pe care ți-ai format-o. Dacă va iubiți și vă înțelegeți reciproc, nimic nu mai contează în viață. Ei, părinții, și-au trăit viața, tu mergi mai departe și ignoră vorbele lor. Nu trebuie să te despărți că cineva este împotriva lui!

Succes și fruntea sus!

| Violleta2022 a răspuns:

Studenta in ultimul an, la 19 ani?
Nu crezi ca minciuna ta are picioare scurte?

| giulia283 a răspuns (pentru Violleta2022):

Se referă la liceu (colegiu).

| Floareaalbastra1918 explică (pentru Violleta2022):

Colegiu se are in vedere liceu doar că studiile mele sunt bazate mai mult pe profesie, fiind ultimul an trebuie să învăț doar specialitate și să mă pregătesc de diplomă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Floareaalbastra1918):

Deci tu ai facut un scoala profesionala pana la urma, nici macar nu ai completat liceul.

| anonimg a răspuns:

Eu am obiceiul să spun: "Da, da am înțeles", dar tot ca mine fac. Îi las pe ceilalți să creadă că mă gândesc la sfaturile lor, dar tot ca mine fac.
Rărește discuțiile cu oamenii răi; și când se ivesc astfel de discuții lasă-i pe ei să vorbească până le-o durea gura, și mai zici și tu câte un "da" din când în când.
Voi doi trebuie să trăiți în temere de Dumnezeu; altfel relația voastră nu va rezista.

| raMLesS a răspuns (pentru anonimg):

"Eu am obiceiul să spun: "Da, da am înțeles", dar tot ca mine fac. Îi las pe ceilalți să creadă că mă gândesc la sfaturile lor, dar tot ca mine fac."
Asa si euwinking

| SkyPilot a răspuns:

Daca tu il simti pe el alaturi de tine, daca il simti ca te iubeste, construiti-va viata impreuna. Daca familiile voastre nu va accepta, reduceti interactiunea cu ei si nu ii lasati sa se bage intre voi. Important este ca voi doi sa credeti intr-un viitor impreuna. Nu conteaza situatia lui, intr-o zi va gasi si el ceva mai bun financiar si care sa ii si placa.

| xerxes1 a răspuns:

Unde locuiti?

| Floareaalbastra1918 explică (pentru xerxes1):

Chișinău

| xerxes1 a răspuns (pentru Floareaalbastra1918):

La parintii lui?

| Floareaalbastra1918 explică (pentru xerxes1):

Stăm la gazdă

| xerxes1 a răspuns (pentru Floareaalbastra1918):

Ati facut o alegere buna.
Daca el este de partea ta, mergeti inainte.

| Endoryus a răspuns:

Mama ta e doar geloasa pe tine. NU fi toata. Alege ce vrei tu, nu ce vor altii.