| SadBoyForever a întrebat:

Din păcate mi-am pierdut buletinul, tin minte că am fost la frizerie ieri si apoi când am ajuns acasă am constatat că nu mai aveam portofelul deloc.

Problema nu constă in faptul ca am pierdut banii deoarece aveam doar 40 de lei in el insă as vrea să ştiu dacă persoana care a gasit portofelul îmi poate face rău folosind datele mele gen CNP, adresă etc.

Cum se procedeaza intr-o asemenea situație?

Dacă merg la polititie să declar pierderea buletinului pot primi vreo amendă?

Aş dori câteva sfaturi dacă se poate.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1.Un eventual hot de identitate nu-ti poate folosi datele din cartea de identitate pentru a-ti goli contul bancar sau pentru a face un abonament online la servicii de telecomunicatii--- trebuie sa-si confirme identitatea declarata online completant anumite date de siguranta stiute numai de adevaratul posesor al actului de identitate!
2. Furtul cartii de identitate se declara la Politie--- respectiva declaratie este necesara pentru eliberarea noii carti de identitate. Pierderea nu trebuie declarata la Politie!
Pierderea actului de identitate se declara numai in formularul de cerere tip pe care-l completezi la serv. de evidenta a persoanelor (din cadrul primariei) in vederea eliberarii unui alt act de identitate in locul celui pierdut.Nu am cum sti daca primaria localitatii unde ai domiciliul iti va cere sa platesti vreo taxa suplimentara sau amenda pentru pierderea actului!

| Violleta2022 a răspuns:

Asteapta 1-2 zile sa vezi daca nu iti returneaza cineva buletinul.
Dar, te sfatuiesc sa mergi ianpoi la frizerie si sa intrebi de el, posibil sa-l fii scapat pe jos, pe acolo.
Daca nu-l gasesti si nu apare in cateva zile, va trebuii sa mergi al Evidenta Populatiei din orasul tau si sa-l declari pierdut.
Ti se va face altul, dar vei platii si o amenda, pentru pierderea lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la evidenta populatiei din judetul in care apartii si declar pierderea lui ca actul sa devina nul. Apoi depui cerere pentru altul

| gabriielaaa a răspuns:

Nu primesti amenda si sfatu meu declara cai furat ca sigur asta s-a intamplat cat mai repede cu atat mai bine si trebuie sa-ti faci buletin nou noroc

| SadBoyForever explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi dar mi-am gasit buletinul din fericire la frizerie.